rasa psow tosa inu

Historia rasy: dopiero po zakończeniu polityki wewnętrznej izolacji Japonii, do tego kraju skierowało się dużo europejczyków.  Przenieśli się oni wraz ze swoimi rzeczami oraz przywozili ze sobą dużych rasowych psów. Japończycy zostali pod wrażeniem od rozmiarów, siły i piękna tych zwierząt, przywiezionych z Zachodu. W kraju już od XIV wieku pasjonowały się walkami psów bojowych w których uczestniczyły Nichon-inu, lecz w porównaniu z obcokrajowymi konkurentami lokalne psy bojowe wyglądały naprawdę głupio.  Selekcjonerzy japońscy próbowali krzyżować rasę Nichon inu z tymi, które siię pojawiły u nich w kraju. Rasa Tosa inu powstała w wyniku krzyżówania japońskiej rasy nichon inu z psami europejskimi m.in. buldogami, mastiffami, pointerami, bernardynami, bulterierami, dogami z Bordeaux oraz dogami niemieckimi. Rasa tosa inu, inaczej nazywana mastifem japońskim wskutek stała się dumą całego kraju. Pies tosa inu zaliczony do psów służbowych. Nazywany też japońskim psem do walki. Wyhodowany w Japonii do walk psów i jest mieszanką różnych ras psów. Takie krzyżowanie spowodowało powstanie bardzo agresywnej rasy psów, które wytrzymywały jakąkolwiek walkę. Wyróżniają się spokojem, siłą, mocą oraz zdolnością bezwzględnie atakować. Wygląda dość wyraziście, nawet straszliwie. Doskonale daje sobie radę  w roli stróża.  Główna cecha charakteru psa tosa inu - agresywność, dlatego prawidłowe szkolenie, twardość charakteru właściciela oraz ciągłość swoich działań są bardzo ważne. Świat zapoznał się z tosa inu w Japonii na wyspie Sikoku w prowincji Tosa w połowie XIX wieku, stąd i nazwa wyhodowanej rasy. Wielbicieli walk psów teraz mogli liczyć na zwycięstwo, a te walki z regulaminem sumo osiągnęły jeszcze większą popularność. Prawdziwy rozkwit rasy odbył się w okresie od 1924 roku do 1933 roku, kiedy hodowlę i rozwój rasy prowadzili miejscowi farmerzy. Lecz ten rozkwit trwał niedługo. Trudne czasy dla rasy bojowej nastąpiły w czasie Drugiej wojny światowej. Praktycznie wszystkie dojrzałe osobniki oraz szczenięta zostały zlikwidowane, ponieważ w kraju istniał deficyt żywności, a psy potrzebowały dużo jedzenia. Dla większości osobników była przygotowana kara śmierci. Podczas drugiej wojny światowej najlepsze i najsilniejsze czworonogi zostały wysłane przez hodowców, którzy ryzykowali swoim życiem, na północ Japonii na wyspę Hokkaido i dzięki temu część populacji przetrwała, a rasa została zrekonstruowana po wojnie. Niektórych osobników rasy przewieziono do Korei i na Taiwan.

Kraj pochodzenia: Japonia.
 
Wysokość i masa: wysokość w kłębie: psa - 60-70 cm, suki 55-70 cm, waga psa i suki 40-70 kg.
 
Kształt: niezbyt rozciągnięty.

Szata: sierść jest krótka, gruba, gęsta.  

Umaszczenie: pożądane jest jednolite umaszczenie czyste rude. Mogą występować niewielkie białe plamienia, jasno rude znaczenia, spotykane umaszczenie tygrysowe.
 
Głowa: czaszka szeroka, ukośny łeb. Nos wielki i czarny, grzbiet nosa prosty. Guz potyliczny dobrze zaznaczony.  

Uszy: dość małe i cienkie, wysoko osadzone na bokach czaszki;  muszą wisieć i przylegać do czaszki.
 
Oczy: małe, ciemnobrązowe.
 
Szyja: mocna, muskularna,  fałada ze skóry na gardle.
 
Zęby: mocny pysk, zgryz nożycowy.  
 
Obudowa: plecy równe, lędźwie szerokie i muskularne, zad spadający, brzuch podciągnięty.

Ogon: gruby u nasady, zwęża się ku końcowi, osadzony wysoko, noszony nisko, sięga stawów skokowych.
 
Pierś: szeroka, żebra wyraźnie, ale nieprzesadnie zaznaczone.
 
Kończyny (przednie i tylne): kończyny proste, w miarę długie, mocne i solidne, muskularne. Stopy zwarte, owalne, pazury czarnego lub ciemnego koloru.
 
Cechy atrakcyjne: bojowe psy z Tosa to psy ciche, spokojne, o zrównoważonym charakterze, nawet domowe. Tosa są podatne na socjalizację i bezgranicznie oddane swoim właścicielom. Bardzo delikatne wobec dzieci. Zawsze przykładają większą wagę do ochrony swojej rodziny, ponieważ posiada dobry instynkt ochronny. Mastify japońskie są z powodzeniem wykorzystywane w programach dogoterapii, oraz w akcjach poszukiwania i akcjach ratowniczych. Lecz najpierw należy się zastanowić, czy utrzymywać tosa inu jako  psa domowego. Ten pies jest drogi, potrzebuje rzetelnej pielęgnacji. Szczenięta tosa inu są hałaśliwe i bardzo powoli rosną. Oprócz tego bezwzględna inteligencja tosa inu świadczy o tym, że pies jest na tyle samodzielny, że potrzebuje ciągłej tresury i prawidłowego szkolenia.

 

Polecane produkty przez specjalistów ForDogTrainers dla  psów rasy tosa inu:

  1. Białe nylonowe szelki dla psów rasy tosa inu
  2. Kaganiec bojowy ze skóry dla psów rasy tosa inu
  3. Obroża skórzana ręcznie wykonana dla psów rasy tosa inu
  4. Wąska smycz skórzana do tresury dla psów rasy tosa inu
  5. Aport do tresury dla psów rasy tosa inu
  6. Gryzak klin z wymienną nakładką ze skóry dla psów rasy tosa inu
  7. Duże przysmaki do uzupełniania zabawek dla psów rasy tosa inu
  8. Zabawka kula smakula dla psów rasy tosa inu


Producent profesjonalnych akcesoriów i sprzętu dla psów
przedstawia dobór produktów dla psów rasy tosa inu, w ofercie znajdziecie Państwo: gryzaki, mufki, kliny do zabawy i tresury psów rasytosa inu, obroże, kagańce, szelki, smycze ze skóry, nylonu i metalowe dla tosa inu.