rasa psów spaniel rosyjski

 

Historia rasy: spaniel rosyjski - porównywalnie młoda rasa. Historia rasy rozpoczyna się w końcu XIX wieku, kiedy cocker spanieli zaczęły przywzić do Rosji. Mimo że niektóre z nich były używane do polowań, wciąż brakowało wśród tych przysadzistych niewielkich psów tych czworonogów, które mogły służyć myśliwym polującym na ptaki. Już na początku XX wieku miłośnicy spanieli zaczęli wybierać długonogie i aktywne psy do hodowli. Postawiono na Springer Spaniele, które zostały wymieszane z psami w starym typie.
Pod koniec 1930 roku w Rosji żyło już wiele spanieli, które nie pasowały do wzorca cockerów i springerów, lecz posiadających cały szereg wspólnych cech. Pochodziły one w większości z Leningradu, Moskwy i Swierdłowska. Prace nad ustaleniem eksterieru spanieli rosyjskich rozpoczęły się tuż po II wojnie światowej; hodowcy krzyżowali przywożone z zagranicy do Rosji różne odmiany spanieli, tworząc całkowicie nowy typ psa zgoła odmienny od wersji przedwojennej. Celowa praca hodowlana pozwoliła stworzyć na podstawie tych osobników, które przetrwały przez II wojnę światową, i przywiezionych z zagranicy egzemplarów, pożądaną odmianę rasową, która wskutek otrzymała nazwę spaniel rosyjski.

Kraj pochodzenia: Związek Radziecki (Rosja).

Wygląd ogólny: spaniel rosyjski - to długowłosy pies myśliwski, średniego wzrostu, silnej budowy, nieco przysadzisty. Ukształtowanie - mocne, cuche.

Wysokość i masa: wysokość w kłębie u samców wynosi od 38 do 44 cm, u samic od 36 do 42 cm, waga dorosłych psów oscyluje w granicach 15-20 kg.

Szata: włos jest umiarkowanej długości, miękki, prosty lub lekko kręcony, błyszczący i dobrze przylegający do ciała. Na głowie i przednich stronach kończyn włos jest krótki i prosty. Na górnej stronie szyi, plecach, bokach i zadzie włos jest umiarkowanie długi i obfity. Na dolnej stronie klatki piersiowej, brzuchu, zadzie i tylnych kończynach oraz na uszach i dolnej części ogona, włos jest dłuższy, miękki, falisty, tworzący frędzle i pióra. A między palców nóg włos bardzo gęsty.

Umaszczenie: dopuszczalnymi typami umaszczenia są: jednokolorowe - czarny, brązowy, rudy, dwukolorowe - biały z czarnym, biały z brązowym, biały z podpaleniem. Trójkolorowy - czarny podpalany, brązowy podpalany, czarny podpalany z białymi znakami na piersiach lub łapach.

Głowa: sucha, w miarę długa, z owalną, w miarę szeroką mózgoczaszką. Łeb lekko wysklepiony. Guz potyliczny jest słabo wyrażony. Linie kufy i czaszki są równoległe. Łuki brwiowe silnie rozwinięte. Stop jasno wyrażony. Kufa długa i szeroka; patrząc z góry szeroka, trochę węższa od czaszki, z niewielkim zwężeniem do czubka nosa. Jeśli spojrzeć z boku, górna warga wydaje się prawie prostokątna, z lekko zaokrąglonym przednim rogiem. Kolor wierzchołka nosa i warg waha się od ciemnego brązu do czerni, najlepiej czarne.

Uszy: wiszące, długie, szerokie, przylegające do policzków, zaokrąglone od dołu, ustawione na poziomie oczu lub nieco wyżej, ruchliwe. Krawędzie lekko wyciągniętego ucha musi sięgać płatu nosa.

Oczy: owalne, umiarkowanie duże, w kolorze ciemnobrązowym lub jasnobrązowym w zależności od tonu sierści.

Zęby: zdrowe, silne, dobrze rozwinięte i dobrze przylegające do siebie, dopuszczalny zgryz nożycowy.

Szyja: umiarkowanej długości, stosunkowo nisko osadzona, owalna w przekroju, muskularna, bez zmarszczek i fałd.

Obudowa: kłąb dobrze rozwinięty, u psów stosunkowo wysoka. Grzbiet prosty, mocny, szeroki, lekko opadający od kłębu do pasa, umięśniony. Lędźwie krótkie, szerokie, lekko wysklepione, muskularne. Zad szeroki, umięśniony, lekko pochylony, dość długi. Brzuch w miarę podciągnięty.

Pierś: klatka piersiowa w miarę szeroka, głęboka i długa, z dobrze rozwiniętymi żebrami fałszywymi.

Ogon: stosunkowo gruby u nasady, prosty z frędzlami. Zadokowany do połowy długości. Spaniel rosyjski trzyma go prawie na poziomie pleców.

Kończyny przednie i tylne: przednie kończyny, suche, kościste, widziane z przodu, dość proste i równoległe. Łokcie są skierowane do tyłu. Przedramiona proste. Śródręcza obszerne, lekko nachylone. Długość przednich kończyn równa się połowie wysokości psa w kłębie. Kończyny tylne, patrząc z tyłu, proste i równoległe, ustawione szerzej od przednich. Ze strony dobrze wyrażone kątowanie stawów. Podudzia umiarkowanie krótkie, kątowane. Śródstopia obszerne, prosto ustawione.

Cechy atrakcyjne: spaniel rosyjski jest bardzo silnym i uzdolnionym psem. Celem rosyjskiego spaniela podczas polowania jest poszukiwanie ptaka, głosowanie, a po strzale i na komendę, przechwycenie łupu. Psy tej rasy doskonale pływają, nurkują, by dostać postrzeloną kaczkę. Spaniele mają wszystkie cechy czyniące zeń doskonałe psy myśliwskie m.in. wytrzymałość, świetny węch. Dobry stróż. Spaniel rosyjski nie wymaga pracochłonnej tresury. W domu to spokojny, delikatny i bardzo rodzinny pies.

 

Polecane produkty przez specjalistów ForDogTrainers dla psów rasy spaniel rosyjski:

  1. Skórzane szelki dla psów rasy spaniel rosyjski
  2. Kaganiec dla psów rasy spaniel rosyjski
  3. Obroża z identyfikatorem dla psów rasy spaniel rosyjski
  4. Smycz ruletka dla psów rasy spaniel rosyjski
  5. Mały gwizdek ultradźwiękowy dla psów rasy spaniel rosyjski
  6. Mały klin dla psów rasy spaniel rosyjski
  7. Adresówka dla psów rasy spaniel rosyjski
  8. Piłka miękka na sznurku dla psów rasy spaniel rosyjski


Producent profesjonalnych akcesoriów i sprzętu dla psów
 przedstawia dobór produktów dla psów rasy spaniel rosyjski, w ofercie znajdziecie Państwo: gryzaki, mufki, kliny do zabawy i tresury psów rasy spaniel rosyjski, obroże, kagańce, szelki, smycze ze skóry, nylonu i metalowe dla spaniel rosyjski, pokarmy oraz akcesoria.