rasa psow sznaucer miniaturowy

Standard rasy według FCI nr 183 D
 
Historia rasy: cwergsznaucer albo sznaucer miniaturowy - to zmniejszona kopia swego większego krewnego Sznaucera mittel, która zachowała wszystkie szczegóły oraz zalety ostatniego. Różnica w wysokości psów tych ras wynosi 10 cm. Uważają, że psy tej rasy powstały w Niemczech w wyniku skrzyżowania sznaucerów standardowych z pincerzami małpimi. Sznaucer miniaturowy - to młoda rasa, która została wyrównana i cieszyła się wielką odpowiedzialnością do końca 30 lat XX wieku. W latach trzydziestych wyeksportowano bardzo dużo miniatur do USA, gdzie cieszyli się wielkim zainteresowaniem wśród miłośników psów. Sznaucer miniaturowy jest bardzo wygodny w utrzymywaniu i łatwo idzie na kontakt. Lecz kynolodzy amerykańscy potraktowali tą rasę dosyć sceptycznie. Sznaucer miniaturowy wydawał się im zbyt prymitywnym, i kynolodzy ze Stanów Zjednoczonych od razu się zabrali za hodowlę amerykańskiej odmiany psa, kultywując w nim teriera. Obecnie sznaucer miniaturowy amerykański naprawdę jedna z najbardziej ulubionych ras psów w Stanach Zjednoczonych. Liczba rasy w Ameryce Północnej i Południowej przekracza liczbę Cwerg Sznaucerów w reszcie świata. Obecnie sznaucer miniaturowy istnieje we dwóch bardzo różniących się między sobą odmianach wewnątrzrasowych - amerykańskiej i europejskiej. Główne cechy odmiany amerykańskiej sa niedopuszczalne dla psa europejskiego. Sznaucer miniaturowy amerykański różni się od «europejczyka» bardziej zwartym tułowiem oraz rozwiniętą muskulaturą. On posiada długą miękką sierść, źle wyrażone umaszczenie oraz inertny temperament. Sznaucer miniaturowy w swej wersji klasycznej (europejskiej) sugeruje niewielkie rozmiary, precyzyjne umaszczenie, odwagę, aktywny temperament oraz wyjątkową pracowitość.
 
Kraj pochodzenia: Niemcy.
 
Wygląd ogólny: powinien być o niewielkim rozmiarze, mocnym, zwartym, grubokościstym oraz umięśnionym pieskiem. Raczej krępy niż wysokonogi, bez wad «karłowacenia», kształt kwadratowy. Sznaucer miniaturowy śmiały, wytrwały, czujny, chociaż posiada niewielki rozmiar tułowia.
 
Wysokość i masa: 30-35 cm, waga 4.5-8.2 kg.
 
Kształt: długość ciała jest nieznacznie większa niż wysokość w kłębie. Tułów niemal kwadratowy, zwłaszcza u samców. U suk, zważywszy na funkcje rozrodcze, dopuszcza się nieco dłuższy tułów.
 
Szata: włos powinien być twardy i gęsty. Składa się z gęstego podszerstka oraz nie za krótkiego, twardego, dobrze przylegającego do ciała włosa okrywowego. Włos okrywowy jest szorstki, wystarczająco długi, aby można było sprawdzić jego budowę. Włos nie powinien być ani nastroszony, ani kręcony. Włos ma tendencję do utraty swojej twardości na kończynach. Na czole i na uszach włos jest krótki. Cechą charakterystyczną jest nie za miękka broda na kufie oraz krzaczaste brwi, które lekko ocieniają oczy. Skóra ciasno przylega na całym ciele. Mając kondycję wystawową, pies musi posiadać włos wystarczającej długości, by można było sprawdzić go budowę.
 
Umaszczenie: jakiekolwiek odcienie umaszczenia przewidują na kufie łatę. Kolor podszerstka od jasnoszarego do ciemnoszarego oraz odpowiada umaszczeniu podstawowemu. Niepożądana jest zmienność łat czarnych oraz jasnych, niedostatecznie ciemna łata na kufie, białe znaczenia na piersi oraz łapach. Czarny pasek wzdłuż pleców, łaciatość, brak łaty na kufie jest zupełnie niepożądana.
-umaszczenie białe - przewiduje biały włos okrywowy u psów tej rasy oraz podszerstek o podobnym umaszczeniu. Powieki, płat nosa, pazury powinny być czarne. Wadami są łaty o innym kolorze, brunatne lub żółte odcienie, depigmentacja powiek, płatu nosa oraz pazurów.
umaszczenie czarne - musi być czysto czarnym, o głębokim odcieniu. Podszerstek czarny. Niepożądane są odcienie brunatne, białe znaczenie na piersi, a wadami siwizna, białe plamy na piersi oraz łapach.
-umaszczenie czarno-srebrne - Przy maści czarno-srebrnej jest czarna okrywa włosowa z czarnym podszerstkiem i jaśniejszymi - srebrnymi znaczeniami nad oczami, na szyi w okolicy krtani, na policzkach, na przedpiersiu, śródręczu, łapach, stronie wewnętrznej kończyn tylnych i wokół odbytu (analogicznie jak w przypadku umaszczenia czarno-podpalanego). Czoło, kark i zewnętrzna powierzchnia uszu powinny być czarne.
-pieprz i sól - W odmianach "pieprz i sól", celem hodowców jest uzyskanie pośredniej tonacji z równomiernie rozmieszanym silnie pigmentowanym "pieprzem" i szarym podszerstkiem. Dopuszcza się różne odcienie koloru, od ciemnostalowej do srebrzystej szarości. Podszerstek odpowiada podstawowemu koloru sierści. Ciemna maska podkreśla wyraz rasy i harmonizuje z danym odcieniem maści.
 
Głowa: głowa jest silna, mocna, prostokątna, stopniowo zwężająca się od oczu do oczu oraz wierzchołka nosa, ozdobiona kosmatymi brwiami, wąsami, brodą. Stop suchy, bez zmarszczek czoła. Czaszka płaska i dość długa. Linia kufy jest równoległa do linii czaszki,  kufa przechodzi w umiarkowanie stępiony klin. Wierzchołek nosa jest pełny i czarny. Wargi powinny być przylegające, zawsze czarne, policzki płaskie.
 
Uszy: cięte, symetryczne, proporcjonalnie i wysoko ustawione na głowie. Uszy niecięte - małe, w kształcie litery trójkąta, wiszące, załamane w pobliżu głowy.
 
Oczy: małe, owalne, głęboko ustawione, ciemne z żywym wyrazem.
 
Zęby: mocne, białe, pełny komplet. Ustawione w zgryzie nożycowym.
 
Szyja: muskularny kark jest szlachetnie wysklepiony. Jest silna, sucha, pięknie ukształtowana i proporcjonalna do ogólnej masy psa. Podgardle przylegające, bez fałd.
 
Pierś: klatka piersiowa głęboka, sięga do łokci.
 
Brzuch: podciągnięty.
 
Ogon: osadzony wysoko, w ruchu noszony wysoko podniesionym (pod kątem 45 stopni). Ogon jest cięty, zostawiają 3 kręgi.
 
Kończyny (przednie i tylne): ogólnie - kończyny widziane od frontu są silne, proste, z mocnym kośćcem i mocnymi śródręczami. Rozdzielone dość głęboką piersią. Łokieć - dobrze przylegający, nie skierowany ani na zewnątrz, ani do środka. Łopatka - przylega mocno do klatki piersiowej, z obu stron jest dobrze umięśniona i przewyższa wyrostki kolczyste kręgów piersiowych. Łopatka powinna być ustawiona ukośnie, usadowiona ku tyłowi. Łapa - krótka i zaokrąglona, palce zwarte i wypukłe ("kocia łapa") o krótkich, ciemnych pazurach i jędrnych opuszkach. Kończyny tylne nie muszą być zbyt masywne lub wydawać się większymi od przednich. Mocny i muskularny zad lekko ukośny. Kąt stawu kolanowego dobrze wyrażony, dlatego w postawie stojącej stawy skokowe ustawione z tyłu kątów kulszowych. Śródstopie - krótkie i ustawione nieco ukośnie, patrząc z tyłu równoległe.
 
Cechy atrakcyjne:  sznaucer miniaturowy bardzo energiczny i wesoły pies. W nim połączone wszystkie zalety jego spokrewnionych osobników: Sznaucera olbrzymiego i Sznaucera średniego.  Cwerg sznaucer uwielbia figlować na przyrodzie i grać się z dziećmi. Dobroduszność oraz wierność sznaucera tworzą z niego ulubionego czworonoga dla całej rodziny.

 

Polecane produkty przez specjalistów ForDogTrainers dla psów rasy sznaucer miniaturowy:

  1. Skórzane szelki dla psów rasy sznaucer miniaturowy
  2. Kaganiec dla psów rasy sznaucer miniaturowy
  3. Obroża dla psów rasy sznaucer miniaturowy
  4. Smycz ruletka nylonowa dla psów rasy sznaucer miniaturowy
  5. Gwizdek dla psów rasy sznaucer miniaturowy
  6. Szmatka skórzana dla psów rasy sznaucer miniaturowy
  7. Grzebień dla psów rasy sznaucer miniaturowy
  8. Dentystyczna zabawka sznurowa dla psów rasy sznaucer miniaturowy

 

Producent profesjonalnych akcesoriów i sprzętu dla psów przedstawia dobór produktów dla psów rasy sznaucer miniaturowy, w ofercie znajdziecie Państwo: gryzaki, szmatki, zabawki do zabawy i tresury psów rasy sznaucer miniaturowy, szelki, kagańce, obroże, smycze ze skóry, nylonu i metalowe dla sznaucer miniaturowy.