rasa psów pudel

Standard rasy według FCI nr 172

Historia rasy: pudle - bardzo dawna rasa psów. Jej istnienie jest potwierdzone kulturalnymi świadectwami Dawnej Grecji i Rzymu. W dawnych czasach ich przodkowie, co widać z charakterystyk szaty, były wykorzystywane podczas polowania w wodzie. Nazwa pudel pochodzi od starogermańskiego słowa "puddeln", które oznacza „pluskać się w wodzie”. Współczesny typ tej rasy psów powstał prawdopodobnie w XVI wieku. Za ojczyznę pudlów oficjalnie jest uznano Francję.

Kraj pochodzenia: Francja.

Wygląd ogólny: psy rasy pudel posiadają wyraz inteligentny, są ciągle uważne, aktywne, proporcjonalnie ukształtowane, eleganckie i pełne dostojeństwa. Chód lekki, sprężysty, nigdy nie płynny bądź rozciągnięty. Zaletą pudla bezwzględnie jest ich wierność, zdolność ku szkoleniu i tresurze, co sprawia na to, że czworonogi są szczególnie atrakcyjnym towarzyszem człowieka.

Wysokość:
-pudel duży - wysokość psów wynosi od 45 do 58 centymetrów. Pudel duży musi być zwiększoną kopią pudla średniego, zachowując linie charakterystyczne, proporcje oraz wyrażenie; -pudel średni - od 35 do 45 cm;
-pudel miniaturowy ma od 28 cm do 35 cm wysokości w kłębie. Przypominają pomniejszonego pudla średniego, zachowując – na tyle, ile jest to możliwe – takie same proporcje. Nie mogą wykazywać żadnych cech skarłowacenia;
-pudel toy jest najmniejszą odmianą pudla nie więcej 28 centymetrów wysokości, wygląd zewnętrzny jest podobny do pudla miniaturowego i odpowiada innym odmianom według wszystkich wymagań wzorca.

Kształt: umiarkowanie rozciągnięty.

Szata:
-pudel lokowaty o obfitej, delikatnej, gęstej, pysznej i wełnistej strukturze. Bardzo kędzierzawy, elastyczny i odporny na ucisk dłoni. Powinien być gruby, gęsty, równej długości i tworzyć równe rozczesane loki. Sierść twarda na dotyk, przypominająca koński włos nie jest pożądana, pudle z takim włosem są oceniane niżej.
-pudel z sierścią sznurową. Włos obfity, o cienkiej delikatnej, wełnistej strukturze; gęsty, tworzący charakterystyczne jednakowe sznury, które powinny osiągać długość przynajmniej 20 cm. Im sznury są dłużej, tym lepiej są one oceniane. Sznury po obu stronach głowy nad uszami mogą w części tylnej czaszki mogą tworzyć pasmo, natomiast sznury na tułowiu muszą być rozdzielone na dwie strony w celu uniknięcia niezadbanego wyglądu fryzury.

Umaszczenie: dopuszczalnymi typami umaszczenia zarówno dla pudla kędzierzawego, jak i sznurowego są: czarna, biała, brązowa, srebrna, morelowa barwa:
-brązowa – głęboka, raczej ciemna, jednolita i ciepła. Intensywność barwy sierści nie jest osłabiona ani do beżowego bądź jeszcze bardziej jasnego odcienia. Sierść nie może być również ani ciemno-kasztanowa, która się tworzy po wybarwieniu czarnego (tak zwana głowa negra lub bakłażan);
-srebrna – jednolita, głęboka; nie może przechodzić w czerń ani w biel;
-morelowa – jednolita; nie może być zbliżona do jasnopłowego, kremowego czy kasztanowo-płowego koloru lub ich odcieni.

Głowa: jest szlachetna, o prostych konturach, proporcjonalna w stosunku do tułowia. Głowa musi być dobrze wymodelowana i nie może być ciężka, masywna, ani zbyt delikatna. Długość czaszki wynosi ledwo więcej ⅖ wysokości w kłębie.

Uszy: stosunkowo długie, opadające wzdłuż policzków; osadzone w przedłużeniu linii, rozpoczynającej się od wierzchołka nosa i przechodzącej poniżej zewnętrznego kąta oka. Płaskie, rozszerzają się poniżej nasady i zaokrąglone na końcach; okryte długą, falistą sierścią. Płaty uszu powinny sięgać do kącików warg.

Oczy: o gorącym, żywym wyrazie, osadzone na wysokości stopu i lekko skośne; o migdałowatym kształcie. W pudli czarnych, białych, srebrnych, morelowych oczy bardzo ciemne - czarne lub ciemnobrązowe, w pudli brązowych - ciemnobrązowe.

Zęby: mocne zęby ustawione w zgryzie nożycowym.

Szyja: mocna, lekko łukowata poniżej karku; średniej długości; harmonijna, głowa jest noszona dumnie i wysoko. Bez podgardla. W cięciu szyja owalna, jej długość nieco mniej, niż długość głowy.

Obudowa: tułów proporcjonalny, o długości przekraczającej nieznacznie wysokość w kłębie. Kłąb umiarkowanie rozwinięty. Grzbiet krótki o harmonijnej i zwartej linii. Lędźwie mocne i umięśnione. Zad zaokrąglony, ale nie opadający. Przedpiersie musi nieco wystawać i być położone dość wysoko.

Pierś: klatka piersiowa sięga dołem do łokcia; szerokość odpowiada 2/3 jej głębokości. W pudli dużych objętość klatki piersiowej, wymierzony z tyłu łopatek, musi nieco przekraczać wysokość w kłębie jak minimum na 10 cm. Żebra owalne.

Ogon: osadzony dość wysoko, na poziomie lędźwi. Kopiowany. Naturalnej długości lub skrócony o 1/3 lub ½ długości u pudli kędzierzawych.Ogon długi (pod warunkiem, że jest noszony poprawnie) nie jest wadą. Pełna długość ogona może być pozostawiona u pudli sznurowych. , w krajach, w których cięcie ogonów nie jest zabronione. W ruchu ogon niesiony ukośnie.

Kończyny przednie i tylne: kończyny przednie idealnie proste i równoległe; dobrze umięśnione, o mocnym kośćcu. Wysokość, mierzona od łokcia do podłoża, przekracza nieco połowę wysokości w kłębie. Łopatki o dobrym ukątowaniu i umięśnione. Łopatka tworzy z kością ramieniową kąt 110°. Długość ramienia odpowiada długości łopatki. Nadgarstek przechodzi w linię przedramienia. Śródręcze mocne, lecz nie masywne, patrząc z boku prawie proste. Przednie łapy raczej małe, zwarte, w kształcie krótkiego owalu. Palce dobrze wysklepione i zwarte. Opuszki twarde i grube. Pazury – czarne u czarnych i srebrnych pudli; czarne lub brązowe u pudli brązowych. U pudli białych pazury w całej gamie kolorów – od rogowego po czarny. U pudli pomarańczowo-płowych (morelowych) i czarnych – brązowe lub czarne. Kończyny tylne widziane z tyłu – równoległe; mięśnie dobrze rozwinięte i wyraźnie widoczne. Staw skokowy dość dobrze ukątowany. Udo dobrze umięśnione i silne. Śródstopia dość krótkie i pionowo ustawione. Pudel pojawia się bez wilczych pazurów.

Cechy atrakcyjne: pudle to psy o stosunkowo niewielkich rozmiarach, co usprawnia możliwość utrzymywania ich w mieszkaniach blokowych. Szczególnie to dotyczy miniaturowych odmian. Pudle uwielbiają gry na świeżym powietrzu. Lecz nie trzeba obciążać czworonoga zbyt intensywną tresurą. Obfita sierść wymaga regularnej pielęgnacji. Obecnie pudel jest wykorzystywany jako pies dekoratywny.

 

Polecane produkty przez specjalistów ForDogTrainers dla psów rasy  pudel:

  1. Lekkie nylonowe szelki spacerowe dla psów rasy  pudel
  2. Skórzany kaganiec z kolcami dla psów rasy  pudel
  3. Obroża skórzana ze zdobieniami dla psów rasy  pudel
  4. Smycz skórzana z dwoma rączkami dla psów rasy  pudel
  5. Koziołek do aportowania dla psów rasy  pudel
  6. Duży zestaw wytrzymałych gryzaków z materiału ringowego do tresury psów rasy  pudel
  7. Średnie przysmaki do uzupełniania zabawek dla psów rasy  pudel
  8. Zabawka z karmą dla psów rasy  pudel


Producent profesjonalnych akcesoriów i sprzętu dla psów
 przedstawia dobór produktów dla psów rasy pudel, w ofercie znajdziecie Państwo: gryzaki, mufki, kliny do zabawy i tresury psów rasy pudel, obroże, kagańce, szelki, smycze ze skóry, nylonu i metalowe dla pudla, pokarmy oraz akcesoria.