Rasa psów pies pasterski z bukowiny

Klasyfikacja FCI: numer wzorca 357.

Inne nazwy: rumuński pies pasterski z Karpat, ciobanesc romanesc carpatin, bukovina sheepdog.

Historia rasy: dokładna historia tej rasy nie jest znana. Rasa występuje głównie w górskich regionach Rumunii, zaliczana do sekcji molosów w typie górskim. Jest to rasa naturalna, prawdopodobnie pies ma w sobie krew tornjaka, karachana, akbasha, owczarka anatolijskiego i innych ras z rejonu Bałkanów. Szczególne zasługi rozwoju rasy położyli hodowcy z północno-wschodniej Rumunii. W roku 2009 rasa została uznana przez międzynarodową federację kynologów.

Kraj pochodzenia: Rumunia i Serbia.

Wygląd ogólny: pies duży i mocny, o bardzo widocznym dymorfizmie płciowym.

Wysokość i waga: wysokość w kłębie: pies– 68-78 cm, suka – 64-72 cm. Waga: 68-80 kg.

Szata: sierść na głowie i klatce piersiowej krótka, na tułowiu długa (od 6 do 9 cm), prosta, gęsta i sztywna. Na szyi długa sierść tworzy kryzę, na tylnej stronie przednich nóg frędzle, na udach tworzy portki, ogon obficie owłosiony. Podszerstek gęsty, krótki, jasnego koloru.

Umaszczenie: białe lub beżowo białe, łaty w kolorze szarym, czarnym lub czarnym z rdzawym pobłyskiem. Na kończynach są dopuszczalne czarne lub szare plamy.

Głowa: masywna ale nie ciężka, noszona trochę powyżej grzbietu. Nos duży i czarny. Kufa powoli zwęża się ku końcu. Czaszka oglądana z przodu lekko wysklepiona, oglądana z boku – prawie płaska.  Stop lekko zaznaczony

Uszy: osadzone stosunkowo wysoko, ściśle przylegają do policzków, w kształcie trójkąta, lekko zaokrąglone na końcach, nie przycinane.  

Oczy: małe, skośne, migdałowate, brązowe lub trochę jaśniejsze (nie żółte). Powieki dobrze pigmentowane.

Uzębienie: zgryz nożycowy, szczęka mocna.

Szyja: duża, mocna, średniej długości, bez podgardla.

Tułów: długość tułowia większa od wysokości w kłębie. Klatka piersiowa głęboka i szeroka, sięga do łokci, zad lekko opadający, grzbiet mocny i umięśniony.

Ogon: gruby, szablasty. W stanie spokoju noszony wysoko, podczas ruchu trochę niżej.

Kończyny: przednie oglądane z boku i z przodu proste.  Łopatka długa i związana z tułowiem, bardzo muskularna. Przedramię mocne, niezbyt długie. Śródręcze krótkie, lekko nachylone. Tylne mocne i muskularne, uda średniej długości, szerokie, muskularne.

Cechy atrakcyjne: pies pasterski z Bukowiny to pies, spokojny, lubiący dzieci, otacza ich szczególną opieką, nieco nieufne wobec obcych. Świetny pies stróżujący i obronny, bez wahania zaatakuje drapieżnika. Nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji.

 

Polecane produkty przez specjalistów ForDogTrainers dla rasy psów pies pasterski z bukowiny:

  1. Skórzane szelki dla psa pasterskiego z bukowiny
  2. Kaganiec skórzany dla psa pasterskiego z bukowiny
  3. Obroża dla psa pasterskiego z bukowiny
  4. Smycz skórzana dla psa pasterskiego z bukowiny
  5. Aport drewniany dla psa pasterskiego z bukowiny
  6. Gryzak dla psa pasterskiego z bukowiny
  7. Identyfikator dla psa pasterskiego z bukowiny
  8. Piłka zabawka dla psa pasterskiego z bukowiny


Producent profesjonalnych akcesoriów i sprzętu dla psów przedstawia dobór produktów dla psów rasy pies pasterski z bukowiny, w ofercie znajdziecie Państwo: gryzaki, mufki, kliny do zabawy i tresury psów rasy pies pasterski z bukowiny, szelki, obroże, kagańce, smycze ze skory, nylonu i metalowe dla psa pasterskiego z bukowiny.