rasa psów owczarek pikardyjski

 

Standard rasy według FCI 176

Historia rasy: inne nazwy - górny owczarek pikardyjski. Rasa dostała swoją nazwę od miejsca, skąd pochodzi - Pikardii, północnej prowincji francuskiej na granicy z Belgią. Owczarek pikardyjski jest związany z bardziej znanymi rasami Briard i Beauceron. Obecnie to dość rzadka rasa psów, spotykana na północy Francji, w regionie departamenta Pa-de-Kale. W innych krajach praktycznie nie jest spotykana. Owczarek pikardyjski - to pies pastusi, przodki którego trafiły do Europy dzięki keltom w I tysiącleciu p.n.e. Dotychczas pełni swoją główną funkcję - pilnuje stad owiec. Doskonale się sprawdza też jako stróż. W końcu XX wieku po raz pierwszy owczarek pikardyjski został zaprezentowany na wystawie. Po czym dostał szerokie uznanie jako pies do stróżowania. Wzorzec rasy został opracowany w 1925 roku.

Kraj pochodzenia: Francja.

Wygląd ogólny: owczarek pikardyjski energiczny, ładny, krępy, pies średniej wielkości. Czworonogi mają taki wyraz pyska, który przypomina gryfonika.

Wysokość i masa: dorosłe owczarki pikardyjskie powinny osiągać od 60 do 65 centymetrów w kłębie. Samice są niższe i mierzą od 55 do 60 centymetrów. Rozpiętość wagi waha się w granicach od 19 do 23 kilogramów.

Kształt: prawie kwadratowy.

Szata: wierzchnia okrywa włosowa jest dość ostra w dotyku, gruba, gęsta i zazwyczaj wygląda dość prosto. Szata szara, szaro-ruda, ruda, płowa, dopuszczalne małe znaczenia na klatce piersiowej i łapach. Biała barwa niedopuszczalna.

Umaszczenie: szare, szaro-czarne, szare z czarnymi nalotami, szarosrebrne, szaro czerwone i rudopłowe. Białe wielkie znaczenia nie są dopuszczalne. Możliwe małe białe znaczenia na piersi i łapach.

Głowa: duża, lecz nie masywna i proporcjonalna do wielkości psa. Stop słabo zaznaczony, równo oddalony od płatu nosa do wierzchołka czaszki, czaszka niezbyt szeroka. Sierść o długości 4 cm, dobrze wyrażone brwi, lecz nie okrywają oczu.

Uszy: średniej wielkości, ustawione dość wysoko i zawsze naturalnie wyprostowane; szerokie u podstawy i lekko zaokrąglone na końcówkach. Dopuszczalne jest szerokie rozstawienie uszu. Długość 10 cm. U najbardziej wielkich psów maksimum 12 cm.

Oczy: średniej wielkości, nie wyłupiaste, o jednolitej barwie, niezbyt jasne, mniej-więcej ciemne w zależności od umaszczenia. Dopuszczalnym kolorem oczu jest brąz.

Szyja: jest długa, silna i muskularna, podniesiona w ruchu, dosyć rychliwa, dumnie ustawiona.

Obudowa: muskularna, harmonijnie ukształtowana. Brzuch lekko podciągnięty.

Pierś: klatka piersiowa głęboka. Żebra dobrze wysklepione. Klatka piersiowa umiarkowanie głęboka. Linia grzbietu prosta. Lędźwie dobrze umięśnione i szerokie. Zad lekko nachylony. Brzuch lekko podciągnięty.

Ogon: dobrze porośnięty sierścią, długość okrywy włosowej równa się długości włosa na tułowiu. W stanie spokoju ogon sięga stawów skokowych i zwisa prosto, lekko wysklepiony na końcu, w ruchu ogon podniesiony, nie niżej poziomu pleców.

Kończyny przednie i tylne: łopatki długie, ukośne, gładko umięśnione i umiarkowanie wyluzowane, nie ciężkie. Przedramię proste i pionowe z suchym kośćcem, stawy wyrażone, lecz nie tworzą wrażenia brzydkości. Kończyny przednie proste i mocne o lekko opadających nadgarstkach, co daje możliwość dla psa zatrzymywać się w dowolną chwilę. Tylne nogi są ​​długie i dobrze umięśnione uda. Część górna dość długa, staw kolanowy mocny. Ustawienie ani proste, ani odstawione do tyłu, nie wąskie, nie szerokie. Uda i zad u owczarka pikardyjskiego muszą być harmonijne, sylwetka musiałaby się wpisywać w ładnie wygiętą linię. Nogi mocne, sprężyste, silny kościec, lecz nie gruby. Umiarkowane kątowanie stawów skokowych, stawy ustawione niezbyt szeroko, lecz nie wąsko, ustawienie stawów skokowych niezbyt wysokie. Dobrze otwarty kąt stawu skokowego jest jedną z najważniejszych cech charakterystycznych dla tej odmiany psów. Stawy skokowe mocne, suche, stojąc pies posiada śródstopia pionowe wobec ziemi, kończyny pionowe i równoległe.

Cechy atrakcyjne: owczarek pikardyjski nieco trudno znajduje kontakt, lecz potrafi być niezłym psem do towarzystwa. Psy tej rasy są bardzo uporczywe, ale też psem wiernym swojemu właścicielowi.

 

Polecane produkty przez specjalistów ForDogTrainers dla  psów rasy owczarek pikardyjski:

  1. Skórzane szelki dla psów rasy owczarek pikardyjsk
  2. Skórzany kaganiec z kolcami dla psów rasy owczarek pikardyjsk
  3. Skórzana obroża spacerowa z blaszkami mosiężnymi dla psów rasy owczarek pikardyjsk
  4. Smycz skórzana okrągła wielofunkcyjna przepinana dla psów rasy owczarek pikardyjsk
  5. Aport dla psów rasy owczarek pikardyjsk
  6. Zestaw gryzaków dla tresury z materiału ringowego dla psów rasy owczarek pikardyjsk
  7. Smakołyki dla psów rasy owczarek pikardyjsk
  8. Interaktywna zabawka na przysmaki dla psów rasy owczarek pikardyjsk


Producent profesjonalnych akcesoriów i sprzętu dla psów
 przedstawia dobór produktów dla psów rasy owczarek pikardyjski, w ofercie znajdziecie Państwo: gryzaki, mufki, kliny do zabawy i tresury psów rasy owczarek pikardyjski, obroże, kagańce, szelki, smycze ze skóry, nylonu i metalowe dla owczarka pikardyjskiego, pokarmy oraz akcesoria.