rasa psów owczarek rumuńsi mioritic

 

Historia rasy: owczarek rumuński Mioritic - to dawna rasa psów, która zamieszkiwała teren gór Karpackich. W IV-V wiekach tych psów wykorzystywano przez mieszkańców, którzy obejmiwali teren współczesnegu Bucharestu, a psy były wykorzystywane do polowania oraz ochrony pasowisk. Wzmianki o mioritic są też w poemie-balladzie “Miorita”. Ich wytrwałość, siła oraz niezwykle szybka reakcja sprawiają na to, że psy tej rasy są bardzo skutecznymi w poszukiwaniu oraz łapaniu drapieżników. Dzięki białemu futru, wilki błędnie przyjmowały mioritic za owcę, a natychmiast otrzymywały dobrze owłosionego stróża. Owczarek rumuński Mioritic to pies potężnych rozmiarów, ale niezbyt ciężki; energiczny, o efektownym wyglądzie. Dzięki wyjątkowej kombinacji cech charakteru owczarek rumuński Mioritic jest zarówno skutecznym obrońcą stada, jak i doskonałym psem stróżującym. Są jednakowo docenione zarówno przez mieszkańców terenów wiejskich, jak i miejskich, dzięki zrównoważonemu charakterowi oraz wierności. Wzorzec rasy został ustanowiony w 1981 roku przez Rumuński Związek Kynologiczny. W 2005 roku rasa została oficjalnie uznana przez FCI.

Kraj pochodzenia: Rumunia.

Wysokość i masa: dorosły pies powinien osiągać co najmniej 70–75 cm. Suki mierzą ok. 65-70 cm. Psy ważą średnio 45-68 kilogramów.

Kształt: wyciągnięty.

Szata: sierść psa jest gęsta i długa. Podszerstek miękki i gęsty.

Umaszczenie: dopuszcza się maść łaciatą (podstawowa musi być biała, łaty szare) lub jednolitą (czysto białą lub szarą, jasno-szarą lub żółta).

Głowa: nos szeroki, dobrze rozwinięty, czarny. Kufa dobrze rozwinięta, nieco krótsza od mózgoczaszki. Policzki słabo zaznaczone. Łuki jarzmowe słabo rozwinięte. Wargi grube, przylegające, dobrze pigmentowane. Stop niezbyt wyraźnie zaznaczony. Czaszka średniej szerokości, lekko wysklepiona. Guz potyliczny wyraźny.

Uszy: osadzone dosyć wysoko; przypominające kształtem literę V. Końce lekko zaokrąglone, wiszące blisko policzków.

Oczy: średniej wielkości, ukośnie ustawione, barwy orzechowej, ciemnobrązowej lub nieznacznie tylko jaśniejszej. Powieki dobrze pigmentowane. Spojrzenie spokojne, inteligentne.

Zęby: szczęki mocne, zęby mocne i zdrowe. Dopuszcza się jedynie zgryz nożycowy.

Szyja: średniej długości, gruba i mocna.

Obudowa: tułów dobrze rozwinięty. Linia górna grzbietu prosta, muskularna i mocna. Kłąb przeciętnie wyrażony. Lędźwie średniej długości, szerokie i bardzo dobrze umięśnione. Zad umięśniony i łagodnie opadający ku nasadzie ogona, brzuch podciągnięty.

Pierś: szeroka, żebra dobrze wysklepione.

Ogon: dobrze owłosiony. W spokoju zwisający. Gdy pies jest pobudzony niesiony jest wyżej, lekko zakrzywiony, czasem powyżej linii grzbietu, ale nigdy zakręcony. Cięcie ogona niedopuszczalne. Śródręcze oglądane z boku jest ustawione trochę skośnie. Łapy owalne zwarte i duże, palce zwarte i wysklepione, pazury szare. Kończyny tylne bardzo mocne i silnie umięśnione, proste i równoległe. Udo długie, szerokie i bardzo mocno umięśnione. Śródstopie nie powinno być zbyt długie, mocne i prawie pionowe względem podłoża.

Kończyny przednie i tylne: przednie kończyny długie, masywne, muskularne. Ramię skośne, średniej długości, dobrze umięśnione. Łokcie przylegające do tułowia. Śródręcze oglądane z boku jest ustawione trochę skośnie. Łapy owalne zwarte i duże, palce zwarte i wysklepione, pazury szare. Kończyny tylne proste, równoległe, mocne, silnie umięśnione. , oglądane z tyłu – proste i równoległe. Udo długie, szerokie i bardzo mocno umięśnione. Śródstopie nie powinno być zbyt długie, mocne i prawie pionowe względem podłoża.

Cechy atrakcyjne: owczarek rumuński Mioritic to pies o zrównoważonym temperamencie, który sprawdza się w roli obrońcy domu. Jest czujny, przyjacielski i zawsze stanie w obronie swojego opiekuna, kiedy tylko wyczuje zagrożenie. Bardzo lubi dzieci i chętnie się z nimi bawi. są bardzo zdyscyplinowane i niezawodne. Czujne, kiedykolwiek potrafią bronić swej rodziny i powierzonego mu terenu. Właściciela i członków rodziny traktują jako członków wilczej watahy. By dobrze wyszkolić psów rasy owczarek rumuński Mioritic, należy się zachowywać jako lider i stać się dla niego bezwzględnym autorytetem.

 

Polecane produkty przez specjalistów ForDogTrainers dla  psów rasy owczarek rumuński Mioritic:

  1. Szelki skórzane wzmocnione dla psów rasy owczarek rumuński Mioritic
  2. Metalowy kaganiec powlekany gumą dla psów rasy owczarek rumuński Mioritic
  3. Kolczatka chromowa dla psów rasy owczarek rumuński Mioritic
  4. Pleciona smycz skórzana z miękką rączką dla psów rasy owczarek rumuński Mioritic
  5. Koziołek do tresury dla psów rasy owczarek rumuński Mioritic
  6. Duży zestaw gryzaków dla tresury z materiału ringowego w komplecie z rękawem dla psów rasy owczarek rumuński Mioritic
  7. Interaktywna miska-karmnik dla psów rasy owczarek rumuński Mioritic
  8. Dentystyczna zabawka do dziąseł dla psów rasy owczarek rumuński Mioritic


Producent profesjonalnych akcesoriów i sprzętu dla psów
 przedstawia dobór produktów dla psów rasy owczarek rumuński Mioritic, w ofercie znajdziecie Państwo: gryzaki, mufki, kliny do zabawy i tresury psów rasy owczarek rumuński Mioritic, obroże, kagańce, szelki, smycze ze skóry, nylonu i metalowe dla owczarka rumuńskiego Mioritic, pokarmy oraz akcesoria.