rasa psów nowofundland

 

Standard rasy według FCI nr 50

Historia rasy: psy pochodzą z Nowej Fundlandii i powstały na skutek skrzyżowania psów zamieszkujących wyspę z dużymi czarnymi psami do polowań na niedźwiedzie, które zostały przywiezione przez Wikingów po 1100 roku. Do powstania Nowofundlandów przyczyniły się także rasy psów europejskich przywiezione przez rybaków, lecz główne charakterystyki psa zostały przecież zachowane. Kiedy w 1610 roku rozpoczęła się kolonizacja wyspy, nowofundlandy w znacznym stopniu wykształtowały wygląd zewnętrzny oraz naturalne zachowanie. Te szczegóły sprzyjały wytrzymywać surowy, czasami nawet ekstremalny klimat, morskie burze, kiedy psy przewoziły w uprzężach ciężary oraz służyły jako psy ratownicze, w tym w ratownictwie wodnym.

Kraj pochodzenia: Kanada.

Wygląd ogólny: nowofundland - to pies o masywnej budowie tułowia, mocny, doskonale koordynujący swoje ruchy.

Wysokość i masa: dorosły pies rasy nowofundland osiąga około 71 centymetrów wysokości w kłębie i 68 kilogramów wagi. Suki są nieco mniejsze i lżejsze; mierzą około 66 centymetrów i ważą niespełna 54 kilogramów. Duże rozmiary nie są pożądane, preferowane proporcje harmonijne, dobre zdrowie, mocne ukształtowanie, prawidłowe ruchy.

Najważniejsze proporcje: długość obudowy od kłębu do nasady ogona równa się odległości od kłębu do ziemi. Tułów zwarty. Obudowa suki nieco więcej rozciągnięta i mniej masywna, niż u psa. Odległość od kłębu do dolnej linii piersiowej większa, niż odległość od piersi do ziemi.

Szata: podwójna psa jest odporna na zmienne warunki atmosferyczne i nadmierną wilgoć. Okrywa umiarkowanej długości i prosta, nie kędzierzawa, lecz dopuszczalna lekko falista. Podszerstek miękki i gęsty – o wiele gęstszy zimą niż latem, lecz zawsze jest na zadzie i piersi. Delikatny i krótki włos występuje na czaszce, kufie i uszach. Na tylnej stronie kończyn występuje włos pierzasty. Ogon porośnięty długim gęstym włosem, lecz nie podobny do flagi.

Umaszczenie: czerń, brąz oraz biel i czerń. Czarna barwa tradycyjna. Kolor musi być na tyle nasycony, na ile to jest możliwe, lecz na słońcu sierść może mieć lekki odcień brązowy. W przypadku osobników o umaszczeniu jednolitym czarnym dopuszczalne jest występowanie niewielkich białych znaczeń na piersiach, palcach oraz końcówce ogona. U osobników biało-czarnych występują charakterystyczne znaczenia: czarny – na głowie, zadzie i wierzchniej części ogona, biel – na kryzie oraz pozostałej części ciała. Białe nakrapianie może pojawić się na całym ciele w śladowych ilościach. Przez umaszczenie brązowe rozumiemy zarówno ciemny brąz w odcieniu czekoladowym, jak i jasny. Biało-czarne i brązowe psy są eksponowane w jednej klasie z czarnymi psami.

Głowa: psa jest masywna – lżejsza u suk niż u samców.

Uszy: stosunkowo nieduże, trójkątne w kształcie, o lekko zaokrąglonych końcach. Obowiązkowo osadzone w tylnej części głowy, dobrze rozstawione na bokach czaszki i mocno do niej przylegające. Gdy ucho dorosłego osobnika wyciągnąć do przodu, jego koniec będzie sięgał wewnętrznego kącika oka, osadzonego z tej samej strony na głowie.

Oczy: nieduże, głęboko osadzone, o szerokim rozstawie. Niedopuszczalne zaznaczenie trzeciej powieki. Oczy mają barwę ciemnobrązową u psów czarnych i biało-czarnych. U psów brązowych dopuszczalne jaśniejsze pigmentowanie.

Szyja: mocna i muskularna, dobrze osadzona na łopatkach, dość długa, by zapewnić szlachetne ustawienie głowy. Podgardle nie powinno występować.

Zęby: dość duże, białe, ustawione w regularnym zgryzie nożycowym.

Pierś: szeroka, pojemna i głęboka, o dobrze wysklepionych żebrach.

Obudowa: kościec wszędzie masywny. Kiedy oglądany z boku – głęboki i mocny.

Brzuch: prawie prosty i nigdy nie podciągnięty.

Ogon: działa jak sterownik, kiedy nowofundland pływa, dlatego ogon musi być silny i szeroki u nasady. Kiedy pies stoi, ogon jest noszony nisko i lekko wygięty na końcu. Sięga mniej więcej stawu skokowego lub nieco niżej. Gdy nowofundland jest w akcji lub wzbudzony, ogon trzymany wysoko, lekko wygięty do góry, lecz nigdy nie noszony nad grzbietem lub między nogami.

Kończyny (przednie i tylne): kończyny przednie proste i równoległe, nawet gdy nowofundland idzie powoli kłusem. Ramiona: o doskonale rozwiniętej muskulaturze, odstawione do tyłu, tworzą z linią poziomą kąt 45 stopni. Łokcie dobrze przylegające do klatki piersiowej. Śródręcza lekko lekko nachylone. Przednie łapy wydają się dość duże, niemniej pozostają w proporcji do tułowia. Są dobrze zaokrąglone i zwarte, o mocnych wysklepionych palcach. Pazury czarne, u czarnych i biało-czarnych nowofundlandów, brązowe u brązowych. Część tylna i tylne kończyny: ponieważ siła napędowa do przeciągania ciężary, pływania oraz szerokich ruchów zależy od kończyn tylnych, ich ukształtowanie jest bardzo ważne. Mocna miednica, szeroka i długa. Uda muskularne i silne. Kątowanie stawów kolanowych dobrze wyrażone, lecz nie na tyle, by stworzyć wrażenie poł-wygiętych kończyn. POdudzie mocne i dość długie. Śródstopia nisko i szeroko ustawione, porównywalnie krótkie, równoległe, nie wywrócone ani do wewnątrz, ani na zewnątrz. Tylne łapy mocne, zwarte. Kolor paznokci podobny, jak na łapach przednich. Wilcze pazury muszą być usunięte.

Cechy atrakcyjne: nowofundland jest psem bardzo inteligentnym (chociaż ta definicja jest dość niewyraźna), posiada skłonność ku samodzielnemu podjęciu decyzji w jakichkolwiek sytuacjach. Na wyspie psy służyły niegdyś do wyciągania sieci rybackich, samodzielnego transportowania ciężkich ładunków na wielkie odległości, do pilnowania dzieci, spokojnie się zachowywał podczas burzy na morzu, pomagał wyciągnąć łódź na brzeg w mgle. Powoli wskutek naturalnej selekcji, powstał pies inteligentny, zdolny do podjęcia decyzji, jakiego działania dokonać w tej lub innej sytuacji. Szczególnie ta cecha nie jest preferowana przez osób, którzy wymagają całkowitego posłuszeństwa. Bezsensowną z punktu widzenia psa komendę nowofundland będzie ignorował lub zrobi coś swojego. Z innej strony, w sytuacji krytycznej, nowofundland reaguje błyskawicznie, bez wszelkiej komendy, i często podejmuje jedyną prawidłową decyzję.

 

Polecane produkty przez specjalistów ForDogTrainers dla psów rasy nowofundland:

  1. Uprząż kamizelkowa rehabilitacyjna dla psów rasy nowofundland
  2. Metalowy kaganiec spacerowy dla psów rasy nowofundland
  3. Skórzana obroża z mosiężnymi kolcami dla psów rasy nowofundland
  4. Smycz wzmocniona z kapronu dla psów rasy nowofundland
  5. Koziołek do aportowania ze sznurkiem dla psów rasy nowofundland
  6. Duży zestaw gryzaków z materiau ringowego do tresury dla psów rasy nowofundland
  7. Interaktywna miska karmnik dla psów rasy nowofundland
  8. Piankowy dysk dla psów rasy nowofundland


Producent profesjonalnych akcesoriów i sprzętu dla psów
 przedstawia dobór produktów dla psów rasy nowofundland, w ofercie znajdziecie Państwo: gryzaki, mufki, kliny do zabawy i tresury psów rasy nowofundland, kagańcy, szelki, obroże, smycze ze skóry, nylonu i metalowe dla nowofundlanda, pokarmy oraz akcesoria.