rasa psów łajka rosyjsko europejska


Standard rasy według FCI nr 304

Historia rasy: uważa się, że powstanie łajki rosyjsko-europejskiej zaczęło się w pierwszej połowie XX wieku. Na pierwszy rzut oka jest podobna do karelskiego psa na niedźwiedzie, który jest jej najbliższym krewnym. Z psami tej rasy polowały na dużą zwierzynę. By wykreować w psach nowej rasy większą agresję oraz siłę, karelskiego psa na niedźwiedzie krzyżowano z przemysłowymi psami do polowania. Selekcja polegała na tym, że wybierały tych psów, u których te cechy były wyrażone jeszcze mocniej.

Kraj pochodzenia: Rosja.

Wygląd ogólny: łajka rosyjsko-europejska jest psem zrównoważonym, ruchliwym. Psy tej rasy posiadają świetnie rozwiniętą reakcję do orientowania, oraz wyrażoną pasję do polowania. Agresji wobec człowieka nie wykazuje, lecz łajka rosyjsko-europejska może być nieufna wobec obcych. Łajka jest psem w ciągłym ruchu, dlatego jej najbardziej typowym biegiem jest galop, na przemian z krótkim kłusem. Ruchy swobodne oraz energiczne.

Wysokość i masa: psy osiągają średnio 52-58 cm, suki: 50-56 cm wysokości w kłębie. Waga psów oscyluje w granicach 20.4-22.7 kg.

Szata: włos okrywowy szorstki i prosty. Podszerstek gęsty, puszysty, dobrze rozwinięty. Na głowie i uszach łajka rosyjsko-europejska posiada krótką obfitą sierść. Na szyi i ramionach włos okrywowy nieco dłuższy i tworzy kołnierz, na granicy z włosem, który rośnie z tyłu policzków, tworzy t.zw. baki. Włos jest dłuższy na kłębie, szczególnie u psów. Kończyny są porośnięte krótkim, szorstkim, obfitym włosem, ze strony tylnej kończyn tylnych włos jest dłuższy, tworzy pióra, lecz bez frędzli. Na łapach włos, który rośnie między palców, tworzy naturalną szczotkę. Ogon jest porośnięty prostym szorstkim włosem, dłuższy ze strony tylnej, lecz bez frędzli.

Umaszczenie: dopuszczalnym typem umaszczenia jest czarno-łaciaty, jednolity - czarny, biały. Cętkowanie na nogach i uszach niepożądane.

Głowa: szczupła, patrząc z góry - ma kształt klina, zbliża się kształtem do równostronnego trójkąta, stosunkowo szeroka część potyliczna czaszki w porównaniu do łajki zachodnio-syberysjksiej. Kufa szczupła, spiczasta. Długość kufy nieco krócej długości czaszki. Stop nie jest wyrazisty, lecz nieco występujące łuki nadbrewne robią wrażenie dobrze wyrażonego stopu. Górna linia kufy jest równoległa linii łba. Policzki dobrze wyrażone, co jest typowe dla rasy łajka rosyjsko-europejska, dlatego dość wyraźnie zaznaczone przejście pomiędzy kościami policzkowymi a kufą. Mózgoczaszka nie długa, a jej długość nieco przekracza szerokość. Guz potyliczny bardzo widoczny. Część tylna mózgoczaszki jest lekko okrągłą. Wargi suche i szczelnie przylegające.

Uszy: trójkątne i szerokie u nasady, stojące, niezbyt duże, dosyć wysoko osadzone, ruchliwe, spiczaste na końcach.

Oczy: średniej wielkości, w kształcie owalu, skośnie osadzone, ani wyłupiaste, ani głęboko umiejscowione, koloru piwnego lub ciemnopiwnego przy każdym umaszczeniu.

Zęby: duże, białe, mocne, dobrze rozwinięte, bez odstępów. Uzębienie kompletne (42 zęby), zgryz nożycowy.

Szyja: muskularna, sucha owalna w przekroju poprzecznym, długość szyi równa się długości głowy. Ustawiona w odniesieniu do głowy pod kątem 45-50 stopni.

Obudowa: korpus mocny, z doskonale rozwiniętą muskulaturą, mocną skórą bez zmarszczek. Łajka rosyjsko-europejska charakteryzuje się szerokim, wysklepionym i krótkim grzbietem. Kłąb podnosi się powyżej poziomu pleców, to jest szczególnie widoczne u psów. Brzuch podciągnięty, przejście od klatki piersiowej do brzucha dobrze wyrażone.

Pierś: klatka piersiowa głęboka i szeroka, w kształcie jajka w cięciu poprzecznym, sięga łokci.

Ogon: zwinięty w ciasny pierścień i noszony nad grzbietem lub na biodrze. Rozprostowany sięga do stawu skokowego lub 1-3 cm wyżej.

Kończyny przednie i tylne: kończyny przednie długie, pochylone. Łajka rosyjsko-europejska posiada kości ramienne długie, w miarę skośnie osadzone. Kąt stawu ramienno-łokciowego dobrze wyrażony. Nogi muskularne, suche, oglądane z przodu proste i równoległe. Wysokość w łokciach nieco więcej połowy wysokości w kłębie. Łokcie rozwinięte i skierowane do tyłu równolegle osi tułowia. Śródręcza niedługie, ledwo pochylone. Kończyny tylne muskularne, posiadają dobrze rozwinięte kątowanie wszystkich stawów. Patrząc z tyłu proste i muskularne. Podudzia w miarę długie. Śródstopia lekko opadające. Opadający guz kulszowy przechodzi w przednią stronę śródstopia.

Cechy atrakcyjne: łajka rosyjsko-europejska może być utrzymywana w mieszkaniu w bloku, lecz uwzględniając długie spacery w lesie bądź w parku. Spacery w warunkach miejskich wyłącznie na smyczy, ponieważ te psy uwielbiają swobodę, tolerują wyłącznie duże otwarte przestrzenie. Łajka rosyjsko-europejska czuje się na luzie w miejscowości wiejskiej. Psy tej rasy uwielbiają czystość. Szata nie wymaga specjalnej pielęgnacji.

 

Polecane produkty przez specjalistów ForDogTrainers dla psów rasy łajka rosyjsko-europejska:

  1. Lekkie nylonwe szelki spacerowe dla psów rasy łajka rosyjsko-europejska
  2. Kaganiec skórzany dla psów rasy łajka rosyjsko-europejska
  3. Stalowa obroża zaciskowa dla psów rasy łajka rosyjsko-europejska
  4. Czarna krótka smycz dla psów rasy łajka rosyjsko-europejska
  5. Gwizdek do tresury dla psów rasy łajka rosyjsko-europejska
  6. Jutowy komplet gryzaków dla psów rasy łajka rosyjsko-europejska
  7. Smakołyki dla psów rasy łajka rosyjsko-europejska
  8. Interaktywna zabawka na smakołyki dla psów rasy łajka rosyjsko-europejska


Producent profesjonalnych akcesoriów i sprzętu dla psów
 przedstawia dobór produktów dla psów rasy łajka rosyjsko-europejska, w ofercie znajdziecie Państwo: gryzaki, mufki, kliny do zabawy i tresury psów rasy łajka rosyjsko-europejska, obroże, kagańce, szelki, smycze ze skóry, nylonu i metalowe dla łajki rosyjsko-europejskiej, pokarmy oraz akcesoria.