wyżeł niemiecki 


Standard rasy według FCI nr 119

Historia rasy: historia wyżłów niemieckich krótkowłosych (deutsch kurzhaar) dotyczy psów, których użytkowano w czasie polowań na ptaków z sieciami, zwłaszcza w krajach Śródziemnomorskich, oraz łowiectwa sokołów. Przez Francję, Hiszpanię, Flandrię wyżły trafiły do domów niemieckich. W czasie polowań psy miały wystawić ptaki. Kiedy było wynaleziono broń dwustrzałową, technika polowania uległa zasadniczej zmianie. Wyżeł niemiecki krótkowłosy wyewoluował z psa wystawiającego w wielostronnego psa myśliwskiego. W 1897 r. do publicznego obiegu trafiła „Księga hodowli wyżła niemieckiego krótkowłosego” („Zuchtbuch Deutsch-Kurzhaar”) autorstwa Albrechta de Solms-Braunfelda, w której znalazły się informacje o cechach rasy, zasadach hodowli, ocenie eksterieru i metodach przeprowadzania prób pracy.

Kraj pochodzenia: Niemcy.

Wygląd ogólny: wyżeł niemiecki krótkowłosy sprawia wrażenie psa o ogromnym temperamencie, energiczny (lecz nie zdenerwowany, a spokojny), o lekkich, płynnych gracyjnych ruchach. Prace hodowlane z tą rasą trwały w kierunku osiągnięcia następnych cech: wzmocnienie mocy i suchej konstytucji ciała, osiągnięcie najlepszych kształtów eksterieru, i najbardziej pięknych, płynnych linii ukształtowania, osiągnięcie głowy suchej i pięknej. Długie łopatki, głęboka pierś, mocne plecy, umięśniony zad świadczą o szybkości ruchów, a budowa kośćca, prawidłowa szerokość klatki piersiowej i doskonale rozwinięta muskulatura gwarantują niezmęczalność oraz wytrwałość w ciągłym ruchu.

Wysokość i masa: dorosły samiec powinien osiągać od 62 do 66 centymetrów wysokości w kłębie. Suki mierzą średnio od 58 do 60 cm.

Szata: skóra jest napięta i przylegająca, bez fałd. Włos krótki i gęsty, w dotyku suchy i twardy. Na głowie i uszach włos cieńszy i krótszy; włos nie wyraźnie dłuższy pod ogonem.

Umaszczenie: brązowe, bez znaczeń; brązowe z drobnymi białymi plamkami lub cętkami na piersi i na kończynach; ciemnobrązowe z siwym włosem, brązowo-dereszowate z brązową głową, plamy lub cętki brązowe; dereszowate jasnobrązowe z brązową głową i z brązowymi łatami lub cętkami, lub bez łat na białym tle; czarne z tymi samymi odmianami co w przypadku koloru brązowego lub dereszowatego, – żółte znaczenia (podpalanie) są dopuszczalne, ponieważ pies pracuje na pośladki.

Głowa: sucha, kształtna, dobrze wyważona, niezbyt lekka, i niezbyt ciężka, odpowiednia do wielkości i płci psa. Czaszka wystarczająco szeroka, lekko wysklepiona. Rysa czołowa niezbyt głęboka. Słabo zaznaczona kość potyliczna. Stop średnio zaznaczony. Łuki brwiowe dobrze rozwinięte, patrząc z boku wyraziste i dobrze widoczne.

Uszy: osadzone wysoko i szeroko, nie grube, mięsiste, niezbyt cienkie, płaskie, nie zwinięte, dobrze przylegające ku policzkom, szerokie u nasady, średniej wielkości; opadające płasko, bez fałd, zaokrąglone na końcach. Uszy wyciągnięte do przodu muszą sięgać do kącików warg.

Oczy: średniej wielkości, wyraziste, nie wyłupiaste, osadzone niezbyt głęboko; suche powieki, dobrze osadzone jabłka oczne, preferowany kolor ciemnobrązowy. Jasnożółta barwa (drapieżna) nie jest pożądana.

Zęby: mocne, masywne, zdrowe, zęby korzeniowe dobrze przylegające powierzchnią do siebie. Zgryz nożycowy prawidłowy i pełny.

Szyja: kurzhaar posiada szyję dobrej długości, stopniowo rozszerzająca się ku barkom. Mocno umięśniona, lekko wygięta. Skóra na szyi musi być najbardziej sucha, dobrze przylegająca.

Obudowa: linia grzbietu prosta, krótka, co sprzyja płynnemu i ciągłemu poruszaniu się. Kłąb wyraźnie zaznaczony. Lędźwie szerokie, lekko wysklepione. i dobrze umięśnione. Zad szeroki, dobrze umięśniony i dość długi. Zad się zaczyna na jednej wysokości z linią pleców i w kierunku ogona lekko opada. Brzuch nieco podciągnięty.

Pierś: klatka piersiowa bardziej głęboka niż szeroka, w mierą proporcjonalna. Żebra mocno wysklepione – ani płaskie, jak u borzojego, ani beczkowate. Żebra fałszywe skierowane daleko do dołu. Odległość od ostatniego żebra do stawu kulszowego niezbyt duże. objętość piersi (ok 8-10 cm więcej wysokości w kłębie) bezpośrednio za łokciami musi być mniejsza, niż na odległości szerokości dłoni od łokci. Więc ramiona posiadają dużo przestrzeni do ruchu.

Ogon: gruby u nasady, zwężający się ku końcowi i wysoko osadzony, średniej długości. W celuu uniknięcia uszkodzeń ogon jest dokowany na jedną trzecią lub połowę. W stanie spoczynku luźno zwisający; w ruchu noszony poziomo, ni podnosi się ponad poziomem pleców i nie wygięty do góry. Podczas polowania ogon jest w ciągłym ruchu.

Kończyny (przednie i tylne): kończyny przednie: łopatki ukośnie ustawione i ruchliwe, z elastyczną muskulaturą. Dobrze przylegające do siebie. Ramiona możliwie jak najdłuższe. Łokcie skierowane do tyłu. Przedramiona proste, mocno umięśnione, suche. o silnym lecz nie grubym kośćcu. Śródręcza tylko lekko ukośnie ustawione, prawie proste, lecz lekko kątowane. Kończyny tylne: zad szeroki, dobrze umięśniony i dość długi, objęty. Uda odpowiednio długie, szerokie, dobrze umięśnione. Podudzie i śródstopie posiadają wyraziste kątowanie, zbyt rozwinięte podudzia negatywnie oddziaływują na wytrwałości psa podczas ciągłego ruchu. Śródstopia suche, ustawione prawie prostopadle pod stawem skokowym. Patrząc z tyłu kończyny nie są zbliżone w stawach skokowych, ani beczkowato ustawione. Łapy wysklepione, dobrze zwarte palce, okrągłe, o owalnym kształcie. Palce dobrze zwarte, pazury mocne. Opuszki grube i twarde.

Cechy atrakcyjne: kurzhaar - to prawdziwe demony myślistwa. Czworonogi wystawiają ptaki w czasie polowań. Najlepiej się sprawdzają psy tej rasy podczas polowania w polu. Kurzhaar doskonale pływa, świetnie aportuje, tropi śladem krwawym. Posiada silny instynkt ochronny. W Europie kurzhaary to jedne z najbardziej popularnych psów, najbardziej użytkowane do polowań.

 

Polecane produkty przez specjalistów ForDogTrainers dla rasy psów rasy kurzhaar:

  1. Wielofunkcyjne szelki nylonowe dla psów rasy kurzhaar
  2. Kąganiec designersk dla psów rasy kurzhaar
  3. Skórzana szeroka obroża dla psów rasy kurzhaar
  4. Pleciona smycz skórzana dla psów rasy kurzhaar
  5. Pałka dla pozoranta dla psów rasy kurzhaar
  6. Gryzak z dwoma uchwytami dla psów rasy kurzhaar
  7. Smakołyki dla psów rasy kurzhaar
  8. Kula smakula dla psów rasy kurzhaar


Producent profesjonalnych akcesoriów i sprzętu dla psów
 przedstawia dobór produktów dla psów rasy kurzhaar, w ofercie znajdziecie Państwo: gryzaki, mufki, kliny do zabawy i tresury psów rasy kurzhaar, obroże, szelki, kagańce, smycze ze skóry, nylonu i metalowe dla kurzhaar, pokarmy oraz akcesoria.