rasa psow gonczy z transylwanii

 

Historia rasy: gończy z Transylwanii (Transylvanian hound, Erdélyi Kopó) dość dawna rasa psów do polowania, ojczyzną których stały się Węgry. W XI wieku przodkowie tej rasy trafiły do Węgier wraz z handlarzami i wędrownikami. Tam tych psów nazywano węgierskimi psami myśliwskimi, które zostały pomieszane z innymi lokalnymi rasami pochodzenia polskiego, tworząc gończego z Transylwanii. Przedstawiciele tej rasy przeszły szlak od niesamowitej popularności i ogólnego uznania (gończe z Transylwanii uważane za królewskich, z nimi polowali szlachetni ludzie i króle) do prawie pełnego zaniknięcia w czasy Drugiej Wojny Światowej. Dokładając olbrzymiego wysiłku rasę udało się uratować. Erdélyi Kopó istnieją w dwu odmianach. Wysokie psy wykorzystywane do polowania na dziki, jelenia, wilka, rysie, a z bardziej niskimi gończymi z Transylwanii polowali na zająca i lisa (druga odmiana bardziej rzadka). Przedstawiciele tej rasy wytrzymałe, posiadają doskonały węch i niezwyczajny głos, który świetnie nadaje się do tropienia zwierząt, oraz są śmiałe i bez straszne. One mogą spokojnie polować w jakichkolwiek warunkach pogodowych, w najbardziej skomplikowanym terenie. Są wykorzystywane nie tylko do tropienia, gończy z Transylwanii świetnie daje sobie radę z aportowaniem dzikich zwierząt. Mogą polować jak samodzielnie, tak zarówno i w sforach.

Kraj pochodzenia: Węgry.
 
Wysokość i masa: wysokość w kłębie: psa i suki 45-63 cm, waga psa i suki 30-35 kg.
 
Kształt: kwadratowyy.

Szata: sierść dobrze przylegająca ku tułowiu. Włos krótki, gruby z podszerstkiem, bardziej długa w kłębie, na ogonie oraz udach.

Umaszczenie: czarne z brązowym lub rudym podpalaniem w okolicy łuk nadbrewnych, kończyn. Standard dopuszcza znaczenia białego koloru na kufie, kończynach, kołnierzu, lecz nie więcej niż ⅕ od ogólnego umaszczenia. Białym może być również koniec ogona.
 
Głowa: długa, lecz nie zwężona, skóra dobrze przylegająca, bez fałd i zmarszczek. Płat nosa czarny z szerokimi nozdrzami.

Uszy: wiszące, w kształcie trójkąta, wysoko osadzone.
 
Oczy: owalne, średniego rozmiaru, ukośnie osadzone, ciemnobrązowe, z dobrze przylegającymi czarnymi powiekami.
 
Szyja: muskularna,  w miarę długa.
 
Zęby: mocne, białe, zgryz nożycowy, który pozwala aportować dzikie zwierzęta.  
 
Obudowa: plecy proste, z dobrze wyrażonym kłębem, ledwo ukośnym krupem. Dobrze rozwinięta muskulatura, brzuch podciągnięty.

Ogon: mocny, długość ledwo poniżej stawu skokowego. W stanie spokoju ogon jest noszony opuszczonym do dołu, lekko wygięty, będąc wzbudzony - podniesiony do góry, lecz nie zawinięty w kółko.
 
Pierś: szeroka, owalna w cięciu poprzecznym w celu ułatwienia oddychania podczas długiego biegu.
 
Kończyny (przednie i tylne): muskularne i mocne z okrągłymi łapami, zwarte, pazury czarnego koloru. Przednie łapy rozstawione szeroko i równolegle wobec siebie. Opuszki łap silne, mocne palce, łokcie przylegają do klatki piersiowej. Kończyny tylne duże i muskularne, wyglądają nieco obciążonymi. Stawy skokowe nisko ustawione. Ruchy psa długie, równe, z szerokim krokiem.  
 
Cechy atrakcyjne: erdélyi kopó nie wymagające, wytrzymałe, dość okrutne, by polować na wielką zwierzynę. One potrafią znaleźć i aportować zwierzę, wykonując komendę pana.  Gończe z Transylwanii chętnie się uczą, i gdy właściciel się postara, psa można nauczyć szukać zwierzę od razu po strzale.  Przedstawiciele rasy zorientowane na jednego pana i wykonują bezwzględnie jego komendy. W domu czują się spokojnie, a z obcymi - czujnie, w razie konieczności demonstrują cechy ochronne. Gończe z Transylwanii - śmiałe i zdecydowane psy z świetnie rozwiniętym węchem i instynktem do tropienia, doskonale zorientowane w terenie. One energiczne, ruchliwe, potrzebują poważnych obciążeń na spacerach i twardej ręki w tresurze. Nie nawiązują do kontaktu. Przy prawidłowym kontakcie właściciel staje się dla niego jedynym autorytetem, którego pies będzie słuchał bezwzględnie. W domu psy zachowują się spokojnie, czasami grają z dziećmi, których szczerze lubią. Dobrze dogadują się z innymi  psami, lecz nie z kotem. Pies uznaje tylko jednego właściciela, łatwo poddaje się szkoleniu, posłuszny, uprzejmy. Z psami tej rasy przyjemnie kontaktować, spędzać czas, niektóre przedstawiciele rasy mają skłonność do niepodległości. Gończy z Transylwanii nie potrzebuje prawie żadnej pielęgnacji sierści. Zachowuje się dobrze wobec innych zwierząt, jeżeli od szczenięta przyzwyczaiła się do niego, nigdy nie będzie powodowała hałasu, bardzo lubi dzieci.

 

Polecane produkty przez specjalistów ForDogTrainers dla psów rasy gończy z Transylwanii:

  1. Szelki dla psów rasy gończy z Transylwanii
  2. Kaganiec zabudowany dla psów rasy gończy z Transylwanii
  3. Szeroka obroża skórzana dla psów rasy gończy z Transylwanii
  4. Wąska skórzana smycz wystawowa dla psów rasy gończy z Transylwanii
  5. Aport treningowy dla psów rasy gończy z Transylwanii
  6. Cienki duży gryzak z węża strażackiego dla psów rasy gończy z Transylwanii
  7. Duże przysmaki do uzupełniania zabawek dla psów rasy gończy z Transylwanii
  8. Zabawka na smakołyki dla psów rasy gończy z Transylwanii


Producent profesjonalnych akcesoriów i sprzętu dla psów
przedstawia dobór produktów dla psów rasy gończy z Transylwanii, w ofercie znajdziecie Państwo: gryzaki, mufki, kliny do zabawy i tresury psów rasy gończy z Transylwanii, obroże, kagańce, szelki, smycze ze skóry, nylonu i metalowe dla gończego z Transylwanii.