Rasa psów gryfonik brukselski

Historia rasy: historia rasy ma prawie 500 lat, pochodzi od małego psa zwanego “Smousje”. Pierwotnie wykorzystywany przede wszystkim do łapania szczurów w stajniach. W roku 1883 zarejestrowano pierwszego gryfonika brukselskiego. Według klasyfikacji FCI nie podlega próbom pracy.

Kraj pochodzenia: Belgia.

Wygląd ogólny: mały pies do towarzystwa, inteligentny, proporcjonalny, czujny, dumny, mocny, o prawie kwadratowym kształcie sylwetki, o mocnym kośćcu, ale równocześnie elegancki.

Szata: gryfonik brukselski i gryfonik belgijski – to szorstkowłose psy z podszerstkiem. Sierść szorstka, nieco falista, ale nie lokowata, potrzebuje trymowania. Aby ocenić strukturę szaty musi ona mieć odpowiednią długość. Zbyt długa szata, która psuje wygląd jest niepożądana. Jedwabista lub wełnista szata stanowi wadę. Brabantczyk jest psem krótkowłosym, szata jest szorstka, prosta, błyszcząca, o długości najwyżej 2 cm. Wąsy i broda zaczyna się poniżej linii nosowo-ocznej i rozciąga się od jednego ucha do drugiego, pokrywając kufę i policzki mocnym włosem, który jest tu dłuższy niż na pozostałych częściach ciała. Nad oczami włosy muszą być dłuższe niż na innych partiach czaszki, tworząc brwi.

Umaszczenie: gryfonik brukselski rudy, rdzawy, niewielka ilość czerni jest dopuszczalna na wąsach i brodzie. Gryfonik belgijski czarny i czarny z podpalaniem. Podpalanie musi być jednolite, podpalanie jest na kończynach przednich, od łap do nadgarstków, na kończynach tylnych od łap do stawów skokowych. Również widoczne na klatce piersiowej, policzkach, nad oczami, wewnątrz uszu, poniżej ogona i dookoła odbytu. Istnieje umaszczenie czarne przesiane rudo-brązowym, jest to dopuszczalne, ale preferuje się umaszczenie czarne i czarne z podpalaniem. Brabantczyk ma takie same umaszczenia, jak u Gryfoników, ale jeszcze do tego mają ciemną maskę. Siwienie i szary kolor maski u starszych psów jest dopuszczalny. U wszystkich trzech ras psów białe włosy na klatce piersiowej są dopuszczalne, ale nie są pożądane.

Głowa: jest najbardziej charakterystyczną cechą tej rasy psów, jest dość duża w stosunku do tułowia i ma prawie ludzki wyraz. Sierść gryfoników jest twarda, stojąca i zmierzwiona; jest dłuższa nad oczami, kufie, policzkach i brodzie.

Uszy: małe, wysoko osadzone, w dostatecznej odległości od siebie. Uszy niekopiowane, półstojące i opadające ku przodowi. Zbyt duże uszy albo załamane ku bokom głowy są niepożądane. Uszy kopiowane są spiczaste i stojące. Kopiowane i niekopiowane uszy są jednakowo dopuszczalne.

Oczy: szeroko rozstawione, duże, okrągłe, nigdy wyłupiaste. Brązowe, możliwie jak najciemniejsze. Oczy obramowane czarnym pigmentem i pożądane niewidoczne białkówki. Małe, owalne lub jasne w kolorze oczy stanowią wadę.

Zęby: żuchwa jest wygięta ku górze, szeroka, nie zwężająca się i wystaje przed szczękę; cechą rasy jest przodozgryz. Siekacze górne i dolne powinny być ustawione równo, w linii prostej; linie górnych i dolnych siekaczy przebiegają równolegle. Pysk ściśle zamknięty, bez pokazywania zębów i języka. Szeroka i wydatna żuchwa jest nadzwyczaj ważna. Należy zwracać uwagę, aby unikać braków siekaczy.

Szyja: średniej długości, płynnie przechodzi w barki.

Tułów: długość tułowia praktycznie równa jest wysokości w kłębie, co robi wrażenie psa małego, kwadratowego i mocnego. Kłąb lekko zaznaczony. Grzbiet prosty, krótki, mocny. Lędźwie krótkie i umięśnione.

Klatka piersiowa: szeroka, głęboka do łokci. Przedpiersie wyraźnie zaznaczone, co powoduje nieznaczne uwypuklenie profilu klatki piersiowej.

Brzuch: podciągnięty.

Ogon: osadzony wysoko i noszony dość wysoko. Ogon kopiowany o 2/3 długości. Nie kopiowany jest noszony w górze. Koniec ogona skierowany w stronę grzbietu, ale nie powinien dotykać grzbietu lub zakręcić się.

Kończyny (przednie i tylne): przednie równoległe i dość szeroko rozstawione, kościste. Tylne równoległe i kościste, ich kątowanie jest proporcjonalne do kątowania kończyn przednich.

Cechy atrakcyjne: gryfonik brukselski jest to mały, miły i ładny pies. Wesoły, aktywny i przyjacielski gryfonik nie znosi samotności. Nie lękliwy, ale i nieagresywny. Jest bardzo inteligentny, łagodny w stosunku do dzieci. Również nie należy do ras szczekliwych, jest spokojny, ale lubi bawić się. Zrównoważony, dumny, bardzo czujny, będzie świetnym przyjacielem dla całej rodziny.

 

Polecane produkty przez specjalistów ForDogTrainers dla rasy psów gryfonik brukselski:

  1. Smycz automatyczna dla gryfonika brukselskiego
  2. Kliker do tresury gryfonika brukselskiego
  3. Twardy gryzak dla gryfonika brukselskiego
  4. Identyfikator dla gryfonika brukselskiego
  5. Piłka zabawka dla gryfonika brukselskiego


Producent profesjonalnych akcesoriów i sprzętu dla psów przedstawia dobór produktów dla psów rasy gryfonik brukselski, w ofercie znajdziecie Państwo: gryzaki, mufki, kliny do zabawy i tresury psów rasy gryfonik brukselski, smycze ze skory, nylonu i metalowe dla gryfonika brukselskiego, karma i zabawki, akcesoria do pielęgnacji zębów i pazurów gryfonika brukselskiego.