rasa psów dog z Majorki


Standard rasy według FCI nr 249

Historia rasy: od dawnych czasów marynarka w Śródziemnym morzu przyczyniła się do wymiany kultur i wiedzy między narodowościami wschodu i zachodu. Te relacje, chociaż w większości o charakterze komercyjnym, sprzyjała też wymianie zwierzętami domowymi. Wśród czworonogów znalazły się też psy stróżowe i ochronne, które były niezbędne w portach i osiedlach przybrzeżnych, gdzie broniły mieszkańców przed atakami piratów oraz innych złoczyńców, którzy się pojawiali z morza. Między tymi w większości masywnymi, silnymi, mocnymi psami o dużej głowie i mocnych zębach wyróżniał się jeden typ. To był Iberican Mastiff, który mógł efektywnie spełniać rolę psa myśliwskiego bądź brał udział w walkach z bykami lub innymi psami. Osobniki tej rasy towarzyszyły królu Jakubowi I w jego kampaniach wojskowych i przyjechali na wyspy Balearskie w 1232 roku. W XVII wieku Majorka wraz z innymi rejonami trafiły pod protektorat Wielkiej Brytanii według Pokojowej Umowy Utrechckiej. Brytyjczyki przywozili na Baleary swoich psów bojowych i ochronnych psów i krzyżowali ich z miejscowymi mastifami z półwyspu Iberyjskiego, które też były spotykane na wyspach Balearskich. Na początku XVIII wieku walki między psami i bykami były bardzo popularne, i brytyjczyki, którzy zamieszkali te wyspy, szukali rasę, która świetnie by się sprawdzała w takich walkach. To też wyjaśnia nazwę ca de bou (buldog). W Hiszpańskiej księdze rodowodowej od 1923 roku powstanie tej rasy już zostało udokumentowane. Oficjalnie na wystawach czworonogi pojawiły się jednak w 1928 i 1929 roku (Barcelona).

Kraj pochodzenia: Hiszpania.

Wygląd ogólny: dog z Majorki - to typowy molos średniego wzrostu, o lekko rozciągniętym kształcie, mocny, silny i potężny. Rasa charakteryzuje się wyraźnym rozgraniczeniem cech płci (obwód głowy jest zdecydowanie większy u psów niż u suk).

Wysokość i masa: psy osiągają od 55 do 58 cm wysokości w kłębie, suki od 52 do 55 cm. Waga psów oscyluje w granicach 35-38 kg, a suk 30-34 kg .

Szata: włos krótki i szorstki w dotyku.

Umaszczenie: dopuszczalnymi typami umaszczenia są: pręgowane, płowe i czarne, preferowane w podanej kolejności. Preferowane ciemne pręgowanie i intensywne odcienie płowego. Dopuszczalne białe znaczenia na przednich kończynach, klatce piersiowej i kufie, maksimum białego d0 30% na całej powierzchni tułowia psa. Na kufie rasy dog z Majorki możliwe występowanie czarnej maski.

Głowa: duża i masywna.

Uszy: osadzone wysoko na bokach głowy, dość małe, załamane do tyłu, z widoczną wewnętrzną stroną ucha, tak zwane rose ear. W odprężeniu koniec ucha znajduje się poniżej linii oczu.

Oczy: psy rasy dog z Majorki posiadają oczy duże i owalne. Powieki szeroko rozwarte, wyraźne, przylegające, nieco skośne. Kolor jak najciemniejszy przy danym umaszczeniu. Niewidoczna trzecia powieka. Patrząc z przodu, jabłka oczne niewidoczne. Oczy osadzone głęboko i szeroko.

Szyja: mocna, gruba, proporcjonalna do całości. Szerokość u podstawy jest równa mniej więcej przekrojowi głowy; harmonijnie połączona z kłębem. Skóra dość luźna; dopuszczalne niewielkie podgardle.

Zęby: szczęki mocne. Siekacze równo ustawione; kły szeroko rozstawione. Uzębienie kompletne, zęby białe i mocne. Przodozgryz tworzy luz między zębami w 1 cm. Kiedy pysk jest zamknięty, zęby są niewidoczne.

Obudowa: lędźwie i słabizny krótkie, stosunkowo wąskie, wyraźnie wysklepione w stronę zadu ustawionego 1-2 cm wyżej niż kłąb. Nachylony do poziomu pod katem 30°, nieco węższy od klatki piersiowej. Brzuch lekko podciągnięty.

Pierś: głęboka, sięgająca do łokci, ożebrowanie nieco cylindryczne. Klatka piersiowa jest szeroka na wysokości kłębu.

Ogon: osadzony nisko. Gruby u nasady, stopniowo zwężający się ku końcowi. W spoczynku zwisa w sposób naturalny; w ruchu nieznacznie wygięty, noszony na wysokości górnej linii.

Kończyny (przednie i tylne): dog z Majorki posiada umiarkowanie krótkie ramiona, niezbyt nachylone, lekko wysklepione. Ramiona proste, równoległe, rozstawione. Łokcie odstawione ze względu na szeroką klatkę piersiową, ale nie wykręcone na zewnątrz. Przedramię dobrze umięśnione, proste, o mocnym kośćcu. Łapy przednie mocne, o grubych palcach, zwarte, lekko zaokrąglone. Poduszki nieznacznie pigmentowane. Kończyny tylne bardziej plastycznie umięśnione niż przednie. Uda szerokie, nieprzesadnie kątowane. Stawy skokowe krótkie, proste, silne. Wilcze pazury nie są pożądane. Łapy tylne mocne o grubych palcach, dłuższych niż w przednich łapach. Owalne w kształcie. Preferowane pigmentowane poduszki.

Cechy atrakcyjne: psy z Majorki są doskonałymi stróżami. Potrzebują te czworonogi surowej dyscypliny i uważnego zachowania. Olbrzymy i mocny pies z Majorki ca de bou charakteryzuje się inteligencją, lecz będzie posłuszny wyłącznie pod warunkiem prawidłowego szkolenia od szczenięcia.

 

Polecane produkty przez specjalistów ForDogTrainers dla psów rasy dog z Majorki:

  1. Szelki skórzane ze ściętymi stożkami dla psów rasy dog z Majorki
  2. Kaganiec bojowy dla psów rasy dog z Majorki
  3. Obroża z identyfikatorem dla psów rasy dog z Majorki
  4. Pleciona smycz skórzana z miękką rączką dla psów rasy dog z Majorki
  5. Przedmioty na ślady dla psów rasy dog z Majorki
  6. Duży gryzak z juty dla psów rasy dog z Majorki
  7. Grzebień-zgrzebło dla psów rasy dog z Majorki
  8. Piłka miękka na sznurku dla psów rasy dog z Majorki


Producent profesjonalnych akcesoriów i sprzętu dla psów
 przedstawia dobór produktów dla psów rasy dog z Majorki, w ofercie znajdziecie Państwo: gryzaki, mufki, kliny do zabawy i tresury psów rasy dog z Majorki, kagańce, szelki, obroże, smycze ze skóry, nylonu i metalowe dla doga z Majorki, pokarmy oraz akcesoria.