rasa psow czeski fousek

 

Standard rasy według FCI nr 245
 
Historia rasy: historia rasy czeskiego fouseka lub wyżła czeskiego szorstkowłosego dość dawna. Pierwszy zapis mówiący o czeskim psie pochodzi z czasów panowania Karola IV, a wzmianka dotyczy informacji o psach wodnych, które już wtedy cieszyły się popularnością na przylegających terenach jak doskonałe psy do polowania. Te psy często były częścią podarków, które król oraz ambasadorowie przesyłali dla innych władców. wodnymi psa czeskie fouseky były nazywane dzięki ich świetnej pracy w wodzie i grubej sierści, najbardziej pasującej do tego rodzaju polowania: ona lepiej ogrzewa, niż krótka, i szybciej wysycha, niż długa lub miękka. Z rozwojem kynologii w 1882 roku został zaakceptowany pierwszy standard rasy, lecz już na początku XX wieku przedstawicieli czeskich fouseków zostało tak mało, że rasę praktycznie należało tworzyć od nowa. Hodowcy, właściciele suk, sprzedawali tylko samców, a przyszłych matek albo zostawiali sobie, albo zabijano. Wystarczyło 20 lat, żeby od rasy nic nie pozostało. W 1924 roku w Pradze powstał Klub Hodowców Czeskiego Fouska, gdzie się zajęli regeneracją rasy. Prowadził prace znany czeski kynolog Frantiszek Houska. Zostały wyselekcjonowane najbardziej typowe przedstawiciele czeskiego fouska. Selekcja prowadzona według cech wyglądu zewnętrznego oraz temperamentu. W celu polepszenia cech psa pracującego oraz eksterieru psów krzyżowano z niemieckimi Stichelhaarami, Pudel Pointerami, Drathaarami. Powoli został wytworzony współczesny typ Czeskiego Fouseka, i rasa została zatwierdzona przez FCI - Międzynarodowy Związek Kynologów pod numerem 245.  
 
Kraj pochodzenia: Czechy.
 
Wysokość i masa: wysokość w kłębie: psy - 60-66 cm, suki -  cm. 58-62. Waga psów 28-34 kg, suk - 22-28 kg.

Kształt: lekko wydłużony.
 
Szata: podkład miękki i gęsty o 1,5 cm długości. Zapobiega penetracji wilgoci do skóry i jest prawie całkowicie zrzucony w letnim okresie. Szata psa składa się z trzech rodzajów włosa: miękkiego i gęstego włosa podszerstka, twardego i elastycznego włosa okrywowego długości 3-4 cm oraz twardego i prostego włosa szczeciniastego o długości 5-7 cm (najbardziej widoczny jest na przedniej części klatki piersiowej, na plecach, w pachwinie, i ramionach). Na przednich częściach ud włos jest krótszy, zaś w częściach tylnych – dłuższy. U dołu policzków i na faflach włos tworzy charakterystyczną brodę. Sierść kosmata na brwiach sterczy ukośnie do góry. Łeb, policzki posiadają bardziej krótką, szorstką okrywę. Uszy porośnięte bardziej krótką, bardziej miękką i przylegającą sierścią.
 
Umaszczenie: dopuszczalnymi typami umaszczenia są: ciemnodropiate z brązowymi łatami lub bez. Innymi możliwymi typami maści są: brązowe z oszronieniem przedpiersia oraz dolnych partii nóg przednich, bądź też całkowicie
brązowe bez znaczeń.
 
Głowa: głowa psa jest szczupła, nieco wąska i wydłużona; znajduje się wysoko na szyi. Kufa nieco dłuższa niż czaszka.  Kufa zwęża się umiarkowanie od oczu do nosa. Grzbiet nosa umiarkowanie łukowaty. Wargi w miarę rozwinięte; tworzą elastyczną krawędź kufy. Szczęki mocne. Płat nosa szeroki, z wielkimi nozdrzami ciemnobrązowego koloru. Czaszka  lekko zaokrąglona, nieco szersza u psów niż u suk. Łuki brwiowe wyraźnie nakreślone, uwydatniają wrażenie nachylenia głowy. Guz potyliczny ledwo zauważalny. Stop umiarkowany, ale zaznaczony w kierunku czoła.
 
Uszy: osadzone wysoko i szerokie, wiszące, zwężają się wyraźnie w kierunku końcówek, końcówki są zaokrąglone. Długość ucha sięga do dwóch trzecich policzków. Uszy muszą znajdować się blisko głowy.
 
Oczy: w kształcie migdałów o inteligentnym wyrazie powinny być głęboko osadzone. Dopuszczalna barwa – od ciemno bursztynowej do głębokiego kasztanowca. Powieki suche, ściśle przylegają do oka, o kolorze szaro-czarnym. Wzrok wyrazisty, mądry, energiczny.
 
Zęby: mocne ustawione w pełnym zgryzie nożycowym.
 
Szyja: średniej długości, mocna, wysoko ustawiona, z dobrze rozwiniętą muskulaturą. Część górna posiada nieco wypukłą linię.
 
Obudowa: piersi i ramiona, patrząc z przodu, tworzą ładną sylwetkę w kształcie lira.  Grzbiet krótki. Lędźwie krótkie, stosunkowo szerokie i umiarkowanie łukowate. Brzuch powinien być nieco podciągnięty.
 
Pierś: Klatka piersiowa o owalnym kształcie, dość szeroka w stosunku do ogólnej budowy psa. Przedpiersie powinno być dobrze rozwinięte. Widziany z boku mostek powinien dość wyraźnie wystawać. Żebra dobrze wysklepione.
 
Ogon: jest noszony poziomo lub nieco podniesionym do góry.
 
Kończyny (przednie i tylne): kończyny przednie - Łopatki z dobrze rozwiniętymi mięśniami. Przedramię proste z wyraźnymi, suchymi mięśniami. Śródręcze powinno być stosunkowo krótkie, niemal pionowe i tylko umiarkowanie opadające. Łapy kompaktowe z dobrze wysklepionymi, zwartymi palcami i mocnymi paznokciami w kolorze czarnym. Opuszki są grube i szorstkie i całkowicie pigmentowane. Między palcami rudymentarne resztki membran do pływania. Miednica musi być wystarczająco długa.  Uda szerokie, z dobrze rozwiniętymi mięśniami. Golenie przesunięte do tyłu. Stawy skokowe ustawione niezbyt wysoko nad ziemią i muszą być suche z długą lekko wypukłą kością piętową. Śródstopia prawie pionowo ustawione, krótkie, mocne. Łapy o podobnym kształcie, jak i na kończynach przednich. Przybyłe palce należy usunąć.
 
Cechy atrakcyjne: czeski fousek lub wyżeł czeski szorstkowłosy będzie niezawodnym towarzyszem i niezmiennym pomocnikiem dla jakiegokolwiek myśliwego. Pies wyróżnia się pokornym temperamentem, towarzyskością, smykałką. Czeski fousek posiada dobre cechy profesjonalne: szybko dokonuje aportu, dobrze czuje zwierzę na odległości, niestrudzony w pracy, silny, świetnie pływa i nurkuje. W trakcie tresury dobrym bodźcem dla psa będzie pochwała. Czeski fousek nadaje się nie tylko do polowania, lecz również i do utrzymywania w mieszkaniu jako psa partnera. Ta rasa łatwo idzie na kontakt, nie agresywna wobec ludzi, dobrze sobie radzi z dziećmi oraz innymi zwierzętami domowymi. Niezbędny warunek utrzymywania czeskiego fouseka w bloku - dostateczna liczba spacerów na świeżym powietrzu w połączeniu z intensywnymi ćwiczeniami sportowymi.

 

Polecane produkty przez specjalistów ForDogTrainers dla psów rasy czeski fousek:

  1. Lekkie skórzane szelki spacerowe dla psów rasy czeski fousek
  2. Kaganiec skórzany dla psów rasy czeski fousek
  3. Wąska obroża skórzana dla psów rasy czeski fousek
  4. Wąska smycz skórzana z karabinkiem dla psów rasy czeski fousek
  5. Aport wykonany z drewna dlapsów rasy czeski fousek
  6. Skórzany mocny gryzak dla psów rasy czeski fousek
  7. Duże przysmaki do uzupełniania zabawek dla psów rasy czeski fousek
  8. Zabawka na smakołyki dla psów rasy czeski fousek

 

Producent profesjonalnych akcesoriów i sprzętu dla psów przedstawia dobór produktów dla psów rasy czeski fousek, w ofercie znajdziecie Państwo: gryzaki, szmatki, zabawki do zabawy i tresury psów rasy czeski fousek, szelki, kagańce, obroże, smycze ze skóry, nylonu i metalowe dla czeskiego fouseka.