rasa psow czarny terier rosyjski

 

Standard rasy  według FCI nr 327
 
Historia rasy: początki rasy sięgają okresu powojennego XX wieku. Po II wojnie światowej okazało się, że w rodzimym kraju rasy (ówczesnym Związku Radzieckim) poza kilkoma rasami wykorzystywanymi w różnych celach, nie ma jednej uniwersalnej, która mogłaby pełnić różnorodne funkcje i posiadać takie cechy jak: wielkie rozmiary, siła, wytrzymałość, czujność, zrównoważony typ układu nerwowego w tak skrajnie odmiennych strefach klimatycznych występujących na obszarze tego kraju, w tym warunki Północy. Zaangażowano specjalistów Centralnej szkoły kynologii wojskowej. "Hodowlaną kolebką" rasy została wojskowa hodowla "Krasnaja Zwiezda", która miała za cel wyhodować rasę, przeznaczoną dla pracy  służbowej. Trzy rasy wniosły znaczący wkład w powstanie nowej: Sznaucer olbrzym, Rottweiler oraz Airedale Terrier. Zostało przeprowadzono dużo eksperymentów, krzyżowano dużo osobników w celu osiągnięcia najlepszego rezultatu. Spokrewnionym psem rasy Czarny terier rosyjski jest Sznaucer olbrzym z przezwiskiem Roj.
 
Kraj pochodzenia: Rosja.
 
Wygląd ogólny: rozmiary czarnego teriera rosyjskiego są nieco większe niż u przeciętnych psów. Czarny terier rosyjski posiada mocny układ, i doskonale rozwiniętą muskulaturę. Skóra elastyczna, nie lużna, bez fałd i obwiśnięcia. Te psy są bardzo pewne siebie oraz pełne godności, nieufne wobec cudzych osób. Czarny terier rosyjski bardzo łatwo się przyzwyczaja do różnych warunków atmosferycznych. ;
 
Wysokość i masa: psy 66-72 cm, suki 64-70 cm. Waga psów 50-60 kg, suk - 45-50 kg.
 
Kształt: czarny terier rosyjski - pies lekko rozciągnięty.
 
Szata: sierść gęsta, szorstka, dwuwarstwowa, składająca się z twardej, gęstej, lekko pofalowanej okrywy, okrywającej całe ciało, i krótkiego, miękkiego, gęstego podszerstka. Włos pokrowcowy pozostawiony w stanie naturalnym, ma długość od 4 do 10 cm. Głowa mocno obrośnięta, z obfitymi brwiami, wąsami i brodą. Na nogach włos długi i gęsty: na kończynach przednich - do łokci, na kończynach tylnych - do ud.
 
Umaszczenie: głównym typem umaszczenia jest czerń z ewentualną niewielką ilością przesianych włosów szarych.
 
Głowa: kufa trochę krótsza od mózgoczaszki. Głowa proporcjonalna do tułowia, duża, masywna i długa (porównywalna z wysokością psa w kłębie lub nieco więcej 40% wysokości psa w kłębie). Czaszka średniej szerokości, czoło płaskie. Linie profilu równoległe. Łuki brwiowe dobrze wyrażone. Stop widoczny, chociaż niezbyt mocno zaznaczony. Nos duży i czarny. Kufa mocna, szeroka, trochę krótsza od czaszki, szeroka u nasady i lekko zwężająca się ku nosowi. Wąsy i broda podkreślają siłę kufy i nadają jej kanciasty, tępy kształt. Płat nosa czarny. Wargi grube, dobrze pigmentowane i przylegające. Krawędzie warg ciemne zarówno jak i pigmentacja dziąseł.
 
Uszy: zwisające, osadzone wysoko i symetrycznie, średniej wielkości, trójkątnego kształtu, przednimi krawędziami przylegające do policzków. Zwisająca część ucha gruba, bez fałd. Wadą jest nisko ustawione długie rozwiewające się i nie przylegające do policzków uszy oraz pół podniesione u nasady lub pół sterczące uszy.
 
Oczy: niewielkie, o kształcie okrągłym, ciemne szerokie, i prosto ustawione.
 
Zęby: duże, białe, bez odstępów; dolne siekacze ustawione w jednej linii. Uzębienie kompletne (42 zęby), zgryz nożycowy.
 
Szyja: mocna, sucha i o dobrym umięśnieniu; długość jest mniej więcej równa długości głowy. Noszona pod kątem 45 – 50 stopni względem poziomu.
 
Pierś: głęboka, szeroka, wypukłe żebra. Dolna linia piersi znajduje się na jednym poziomie z łokciami lub nieco niżej.
 
Ogon: wysoko ustawiony, gruby, krótko kopiowany, pozostaje 3-4 kręgi.
 
Brzuch: podciągnięty.
 
Kończyny (przednie i tylne): kończyny przednie oglądane z przodu proste i równolegle. Kąt łopatkowo-ramiennego stawu wynosi około 110 stopni. Łokcie przylegające do tułowia. Przedramię proste, o mocnych, okrągłych na przekroju kościach; pionowe jeżeli oglądane z przodu i z boku. Śródstopie krótkie, masywne; oglądane z boku trochę nachylone do podłoża. Kończyny tylne proste i równoległe jeżeli oglądane z tyłu. Udo szerokie, o dobrze rozwiniętych mięśniach. Śródstopie mocne, krótkie, pionowe. Golenie długie, ukośnie ustawione. Stawy skokowe suche, dobrze wyrażone.
 
Cechy atrakcyjne: czarny terier rosyjski - to świetny pies pracujący. Świetnie sprawdzają się w roli obrońców domu i przyjaciół rodziny. Doskonale socjalizuje się: liczne osobniki mieszkają w domach zamiejskich, albo apartamentach. Dość łatwo przyzwyczaja się do różnych warunków atmosferycznych. Idzie na kontakt z innymi zwierzętami.Przy prawidłowym szkoleniu, swoich opiekunów darzą wielką miłością i bezgranicznym przywiązaniem – to pokojowo nastawione do świata i bardzo przyjazne olbrzymy. Do obcych wykazują dystans, są nieufne. Szczególnie troskliwie zachowuje się wobec dzieci, jako towarzysz, dobry opiekun, partner i stróż. Do wszystkich wymienionych zalet, należy dodać, że te psy są zupełnie hipoalergenne. Jego obecność nie uczula nawet najbardziej na to skłonnych ludzi.

 

Polecane produkty przez specjalistów ForDogTrainers dla psów rasy czarny terier rosyjski:

  1. Szelki dla psów rasy czarny terier rosyjski
  2. Kaganiec spacerowy dla psów rasy czarny terier rosyjski
  3. Skórzana obroża spacerowa dla psów rasy czarny terier rosyjski
  4. Okrągła smycz skórzana dla psów rasy czarny terier rosyjski
  5. Aport drewniany ze sznurkiem dla psów rasy czarny terier rosyjski
  6. Cienki duży gryzak dla psów rasy czarny terier rosyjski z materiału ringowego
  7. Szczotka-pudlówka dla psów rasy czarny terier rosyjski
  8. Gumowa piłka na sznurku dla psów rasy czarny terier rosyjski

 

Producent profesjonalnych akcesoriów i sprzętu dla psów przedstawia dobór produktów dla psów rasy czarny terier rosyjski, w ofercie znajdziecie Państwo: gryzaki, szmatki, zabawki do zabawy i tresury psów rasy czarny terier rosyjski, szelki, kagańce, obroże, smycze ze skóry, nylonu i metalowe dla czarnego teriera rosyjskiego.