rasa psow bernardyn

 

Standard rasy według FCI nr 61

Historia rasy: nazwa rasy bernardyn pochodzi od klasztoru kanoników regularnych, będącego jednocześnie znanym schroniskiem dla wędrownych pielgrzymów, zlokalizowanego na Wielkiej Przełęczy św. Bernarda w Alpach Szwajcarskich na wysokości 2469 metrów i założonego w XI wieku. Obrazki są spotykane w kronikach już od 1695 roku, istnienie psów tej rasy jest również potwierdzone dzięki wpisam do dokumentacji schroniska od 1707 roku.  Z czasem bernardyny przejęły też funkcję górskich przewodników, wyszukujących i ratujących pielgrzymów zaginionych w śniegach lub mgle. Legendy pisemne głoszą o wielu ludziach, które zostały uratowane od białej śmierci dzięki tym psom, oraz ustne opowiadania żołnierzy,  które przeszli przez Wielką Przełączę w 1800 roku wraz z Napoleonem Bonapartem. To sprawiło sławę dla psów, których wtedy nazywano psy Barri, a legendarny Barri stał się wzorcem dla psa-ratownika. Bezpośrednimi przodkami bernardyna były szeroko rozpowszechnione na tych terenach psy wiejskie, z których, wybierając tylko idealne osobniki, przez kilku pokoleń udało się wyhodować współczesną rasę. W 1867 r. Heinrich Schumacher z Hollingen w pobliżu Berna zapoczątkował prowadzenie pierwszej dokumentacji hodowlanej dla tej rasy psów.

Kraj pochodzenia: Szwajcaria.

Wygląd ogólny: bernardyny to psy bardzo potężne i muskularne, o mocnym kośćcu, zwartej budowie i dużej masie ciała, proporcjonalnie ukształtowane, posiadające dumną postawę głowy z uważnym czujnym wyrazem oczu. W rasie tej mamy więc obecnie dwie odmiany – bernardyn krótkowłosy i bernardyn długowłosy.
 
Wysokość i masa: wysokość w kłębie psa - 65-90 cm,  i suki - 65-80 cm. Waga psów i suk 55-100 kg.
 
Szata: bernardyn krótkowłosy - włos okrywowy gęsty, gładki, przylegający i gruby. Podszerstek obfity. Na udach pies posiada małe portki, sierść na ogonie bardzo gęsta.
Odmiana długowłosa - włos okrywowy średniej długości, prosty, podszerstek obfity. Na kufie i uszach sierść krótka, powyżej stawów udowych i na zadzie nieco falista,  na kończynach przednich pakuły, na udach - dobrze wyrażone portki, ogon puszysty.

Umaszczenie: kolor sierści jest z przewagą bieli z mniejszymi i większymi czerwono rudymi łatami (psy o umaszczeniu łaciatym), aż do czerwono-rudego płaszcza, zlokalizowanego na grzbiecie i słabiznach (psy o umaszczeniu płaszczowym). Jednakowo cenione jest umaszczenie odwrotne, czyli z czerwono-rudym płaszczem, poprzerywanym bielą. Dopuszcza się czerwono-rude pręgowanie ciała, umaszczenie brązowo-żółte oraz czarny nalot na tułowiu. Pożądana jest też ciemna oprawa głowy, oraz znaczenia - biały kołnierz, symetryczna ciemna maska.
 
Głowa: bernardyn posiada mocną czaszkę, szeroką, patrząc w profilu i z przodu lekko zaokrąglona, w stanie wzbudzenia nasada uszy tworzy z częścią górną czaszki prostą linię, która jest lekko zaokrąglona i przechodzi w wysokie policzki. Stop jest bardzo wyraźnie zaznaczony. Łuki nadbrewne silnie rozwinięte. Dobrze wyrażona bruzda, biegnąca od nasady łba poprzez mózgoczaszkę. Skóra łba tworzy lekkie fałdy nad oczami, które się schodzą do bruzdy łebnej. W stanie wzbudzenia one są więcej wyrażone, w innym stanie są raczej niewidoczne.

Uszy: średniej wielkości, wysoko i szeroko osadzone. Chrząstki uszu są dobrze rozwinięte. Uszy mają kształt trójkąta z zaokrąglonymi kończykami, są miękkie i zwisające. Część górna nieco podniesiona, część przednia uszu przylega ku głowie.
 
Oczy: średniej wielkości, kolor od ciemnobrązowego do orzechowego, w miarę głęboko osadzone, z atrakcyjnym wyrazem. Pożądane naturalne mocne zamykanie oczu. Mała kącikowa fałda na powiece dolnej z nieco widoczną koniunktywą i mała wypukłość powieki górnej dopuszczalne. Kraje powiek są całkiem pigmentowane.  

Szyja: mocna, dość długa, podgardle w miarę rozwinięte.
 
Zęby: masywna żuchwa i szczęka górna, szeroka, o jednakowej długości. Dobrze rozwinięte, pełny komplet, zgryz nożycowy, mocne białe zęby. Przodozgryz bez wysunięcia siekaczy jest dopuszczalny.
 
Obudowa: wygląd ogólny imponujący, harmonijny, postawny, zbalansowany, muskularny.

Pierś: klatka piersiowa w miarę głęboka, posiada wysklepione żebra, jednak nie w kształcie beczki; nie sięga poniżej poziomu łokci.

Brzuch: lekko podciągnięty.

Ogon: gruby i szeroki u nasady, ogon długi i ciężki. Ostatni kręg ogona sięga co najmniej stawu skokowego. W stanie spokoju zwisa do dołu lub w części dolnej zawinięty do góry, gdy pies jest wzbudzony podnoszony jeszcze wyżej.

Kończyny (przednie i tylne): kończyny przednie proste i równoległe, patrząc z przodu, dość szeroko ustawione. Łopatki skośnie ustawione, muskularne i dobrze przylegające do klatki piersiowej. Ramię dłużej niż łopatka; kąt między łopatką a ramieniem nie jest tępy. Łokcie dobrze przylegające. Przedramię proste, silne, kościste, z muskulaturą. Śródręcze ze przodu pionowe, z silnymi, dobrze przylegającymi i mocno wysklepionymi palcami. Kończyny tylne z niewielkim kątem i muskularne, patrząc z tyłu równoległe, nie blisko siebie. Udo mocne, muskularne, szerokie. Staw kolanowy dobrze uchylony, nie wysunięty zewnątrz, ani wewnątrz.  Podudzie nachylone, dość długie. Staw skokowy z niewielkim kątem, mocny. Śródstopie z tyłu oglądane proste i równolegle ustawione. Łapy szerokie, z silnymi dobrze przylegającymi, wysklepionymi palcami. Palce dodatkowe dopuszczalne, jeżeli one nie przeszkadzają ruchu psa. Kończyny przednie i tylne poruszają się w jednej linii.

Cechy atrakcyjne: bernardyn - spokojny, dobry, uczuciowy, towarzyski pies, wierny swojemu właścicielowi, uwielbia dzieci. Pies św. Bernarda jest doskonałym partnerem, który łączy w sobie cudowny charakter z imponującym wyglądem.  Tylko swoim wyglądem potrafi odstraszyć intruza, chociaż z natury nie jest stróżem. To przychylnie nastawiony pies, który bardzo łatwo nadaje się do szkolenia, lecz nie lubi monotonnych niezmieniających się ćwiczeń. Bernardyn jest jednym z gigantów psiego świata. Pies św. Bernarda - to doskonały pies-partner oraz ratownik w miejscowości górnej.

 

Polecane produkty przez specjalistów ForDogTrainers dla  psów rasy bernardyn:

  1. Peleryna dla psów rasy bernardyn
  2. Metalowy kaganiec spacerowy dla psów rasy bernardyn
  3. Szeroka obroża skórzana dwuwarstwowa dla psów rasy bernardyn
  4. Długa robocza smycz do pracy służbowej dla psów rasy bernardyn
  5. Koziołek do tresury psów rasy bernardyn
  6. Twardy gryzak klin z juty dla psów rasy bernardyn
  7. Grzebień poprzeczny-grabki do grubej sierści dla psów rasy bernardyn
  8. Piłka miękka z dźwiękiem dla psów rasy bernardyn


Producent profesjonalnych akcesoriów i sprzętu dla psów
przedstawia dobór produktów dla psów rasy bernardyn, w ofercie znajdziecie Państwo: gryzaki, mufki, kliny do zabawy i tresury psów rasy bernardyn, obroże, kagańce, szelki, smycze ze skóry, nylonu i metalowe dla bernardyna, pokarmy oraz akcesoria.