Rasa psów bokser

Historia rasy: za bezpośredniego przodka Boksera uważa się małego czy brabanckiego bullenbeissera. W tych czasach hodowlę bullenbeisserów prowadzili myśliwi, wykorzystujący ich do polowań. Bullenbeisser miał złapać zwierzę i utrzymywać dopóki nie przyjdzie myśliwiec. W tym celu pies musiał mieć szeroką kufę z szeroko rozstawionymi zębami. Wtedy pies mógł wgryźć się i przytrzymać zwierzę. Każdego bullenbeissera, który posiadał te cechy byl wykorzystywany w polowaniu i do dalszej hodowli. W ten sposób powstała rasa psów o szerokiej kufie i z wysoko umieszczonym nosem.

Kraj pochodzenia: Karolina Południowa, USA.

Wygląd ogólny: bokser to pies powyżej średniego wzrostu, muskularny,i gładkiej sierści, o mocnym kośćcu, kwadratowej sylwetce oraz suchym, silnie rozwinięte i plastycznie uwidocznionym umięśnieniu. Ruch żywy, pełen siły i szlachetności. Nie może być ociężały, ani niezgrabny jak również zbyt lekki.

Wysokość i waga: wysokość w kłębie: pies – 57-63 cm, suka – 53-59 cm. Waga: pies powyżej 30 kg (przy wysokości w kłębie około 60 cm), suka około 25 kg (przy wysokości w kłębie około 56 cm).

Szata: sierść krótka, ściśle przylegająca, twarda i błyszcząca.

Umaszczenie: żółte lub pręgowane. Umaszczenie żółte występuje w różnych odcieniach – od jasnożółtego do ciemno-brązowego, jednak preferuje się średnie odcienia (czyli czerwono-rude). Maska jest czarna. Umaszczenie pręgowane ma ciemne lub czarne pręgi na żółtym tle. Barwa tła musi wyraźnie kontrastować z barwą pręg. Białe znaczenia nie są niepożądane, mogą wręcz korzystnie wpływać na estetykę umaszczenia.

Głowa: nadaje psu charakterystyczny wygląd, jej wielkość musi zachowywać odpowiednie proporcje w stosunku do całego ciała, nie może sprawiać wrażenia ani za lekkiej, ani za ciężkiej. Musi być prawidłowy stosunek kufy i mózgoczaszki. Oglądana ze wszystkich stron kufa powinna być możliwie szeroka i mocna. Glowa sucha, bez zmarszczek. Gdy pies jest zainteresowany, w naturalny sposób na głowie tworzą się jednak fałdy. Od nasady nosa po obu stronach przebiegają w dół trwale zaznaczone fałdy. Czarna maska ogranicza się do kufy i musi wyraźnie różnić się od umaszczenia głowy, aby część twarzowa nie sprawiała zbyt ponurego wrażenia.

Uszy: zachowane w stanie naturalnym są odpowiedniej wielkości, osadzone po bokach w najwyższej części mózgoczaszki, w spoczynku przylegają do policzków, w stanie wytężonej uwagi skierowane do przodu tworząc wyraźną fałdę.

Oczy: ciemne, niezbyt małe, ani wypukłe ani wyłupiaste.

Zęby: żuchwa jest wysunięta przed górną szczękę i lekko wygięta ku górze. Zgryzem Boksera to przodozgryz. Szczęka jest szeroka u nasady i lekko zwęża się ku przodowi. Zęby silne i zdrowe, siekacze równo ustawione w prostej linii, kły szeroko rozstawione i odpowiedniej wielkości.

Szyja: górna linia przebiega eleganckim łukiem od wyraźnie zaznaczonej nasady karku do kłębu. Szyja dość długa, okrągła, mocna, muskularna i sucha.

Tułów: kłąb wyraźnie zaznaczony, grzbiet włącznie z partią lędźwiową powinien być krótki, zwarty, prosty, szeroki i silnie umięśniony. Zad lekko opadający, nieznacznie wypukły i szeroki. Miednica powinna być długa i zwłaszcza u suk, szeroka.

Klatka piersiowa: głęboka, sięga do łokci. Głębokość klatki piersiowej równa jest połowie wysokości psa w kłębie. Przednia część klatki piersiowej dobrze wykształcone. Żebra dobrze wysklepione, ale nie beczkowate, sięgające daleko do tyłu.

Kończyny (przednie i tylne): przednie oglądane od przodu powinny być proste, ustawione równolegle, o silnym kośćcu. Tylne bardzo silnie umięśnione, mięśnie twarde i uwidocznione. Kończyny oglądane z tyłu proste.

Ogon: dość wysoko osadzony.

Cechy atrakcyjne: bokser to inteligentny, zrównoważony, spokojny i żywiołowy pies. Powinien mieć silny system nerwowy, być pewny siebie i opanowany. Radosny, przyjazny w zabawie i kochający dzieci pies. Również sprawdza się w szkoleniu, łatwo się uczy, jednak wymaga regularnych ćwiczeń. Jest psem rodzinnym, towarzyskim, źle znoszącym samotność i  nieco nieufny wobec obcych. Boksery to psy również bardzo wrażliwe, dlatego należy je nagradzać. Potrzebuje dużo ruchu, aby wypuścić nadmiar energii.

 

Polecane produkty przez specjalistów ForDogTrainers dla rasy psów bokser:

  1. Szelki ze skóry dla boksera
  2. Kaganiec ze skóry dla boksera
  3. Obroża dla boksera
  4. Smycz dla boksera
  5. Aport ze sznurkiem dla boksera
  6. Gryzak z materiału ringowego dla boksera
  7. Gumowa szczotka dla boksera
  8. Dyck latający zabawka dla boksera


Producent profesjonalnych akcesoriów i sprzętu dla psów przedstawia dobór produktów dla psów rasy bokser, w ofercie znajdziecie Państwo: gryzaki, mufki, kliny do zabawy i tresury psów rasy bokser, szelki, obroże, kagańce, smycze ze skory, nylonu i metalowe dla boksera.