Rasa psów Australijski pies pasterski

Klasyfikacja FCI: numer wzorca 287.

Inne nazwy: ACD, Australian Cattle Dog, Blue Heeler, Queensland Heeler, Queensland Blue Heeler, Australijski Pies Zaganiający, Australijski Pies do Bydła.

Historia rasy: australijski pies pasterski został wyhodowany w Australii do pilnowania bydła. Krótkowłosych collie o umaszczeniu blue merle skrzyżowali z smithfieldami, dingo i dalmatyńczykiem, tak powstała rasa australijski pies pasterski. Kryzowanie zaczęło się w środku lat 1800 i ciągnęło się aż do końca tych lat, w celu wynalezienia rasy wytrwałej, dobrze znoszącego wysokie temperatury i odpornego.

Kraj pochodzenia: Australia.

Wygląd ogólny: mocny, zwarty, proporcjonalny pies pasterski, chętny i przystosowany do pracy. Połączenie masy, siły, muskularnego ciała i proporcjonalności budowy daje wrażenie sprytności i wytrzymałości.

Wysokość i masa: wysokość w kłębie 41-51 cm. Masa 16-23 kg.

Szata: krótka, dwuwarstwowa, z krótkim i gęstym podszerstkiem. Włos prosty i twardy, przylegający, dobrze chroni przed deszczem. Na udach sierść dłuższa i tworzy niewielkie portki. Na głowie, wewnątrz uszu, przednich stronach kończyn włos jest krótki. Na szyi sierść jest gęsta i dłuższa. Zbyt długa lub zbyt krótka sierść są wadą. Średnia długość włosa na tułowiu – od 2.5 do 4 cm.

Umaszczenie: niebieskie, niebieska przesiana, niebieska nakrapiana, mogą być inne znaczenia. Dopuszczalne są czarne, niebieskie, podpalane znaczenia na głowie, najlepiej rozmieszczone równomiernie. Podpalanie na przednich kończynach sięga po piersi i spodzie żuchwy oraz kufie; na wewnętrznej stronie tylnych kończyn aż po uda, na zewnętrznych poniżej stawu skokowego. Czarne znaczenia na tułowiu są niepożądane.

PRZESIANA RUDA – równomierna przesiana (w tym podszerstek), ani biała, ani kremowa, z ciemniejszymi rudymi łatami na głowie lub bez nich. Symetrycznie rozmieszczone łaty na głowie – pożądane; ciemniejsze rude łaty na tułowiu dopuszczalne, ale niepożądane.

Głowa: masywna, proporcjonalna do budowy i wielkości psa. Czaszka szeroka, nieco zaokrąglona pomiędzy uszami; z przodu spłaszczona, przechodzi w nieznaczny, ale wyraźny stop. Policzki muskularne, ale niezbyt widoczne. Mocne, zdrowe, równomiernie rozstawione zęby stykają się w ciasnym zgryzie nożycowym. Ponieważ pies pogania bydło kąsaniem, mocne i zdrowe uzębienie jest cechą bardzo ważną. Mocna, głęboka żuchwa silnie rozwinięta. Kufa szeroka i dobrze wypełniona pod oczami; zwężająca się k końcu; średniej długości, głęboka i mocna; linie górne czaszki i kufy równoległe. Wargi przylegające i suche. Nos czarny.

Uszy: średniego rozmiaru, raczej małe, niż duże; szerokie u podstawy, muskularne, stojące i lekko zaostrzone, nie mogą być zaokrąglone czy nietoperzowate. Uszy szeroko sadzone i skierowane na zewnątrz, ruchliwe, gdy pies jest zainteresowany stają się nastawione. Cera gruba, wnętrze ucha porośnięte włosem.

Oczy: owalne, średniego rozmiaru, ani nie wypukłe, ani głęboko osadzone, wyraz inteligentny i czujny. Na widok nieznajomego wyraz staje się podejrzliwy lub ostrzegawczy. Kolor oczy ciemnobrązowy.

Szyja: nadzwyczaj mocna, muskularna, średniej długości, rozszerza się w łopatki, bez podgardla.

Zęby: zdrowe, mocne, równomiernie rozstawione; zgryz nożycowy. Bardzo ważne są mocne i zdrowe zęby, ponieważ pies pogania bydło kąsaniem.

Budowa: długość tułowia (od wysuniętej krawędzi mostka do guza siedzeniowego) jest większa od wysokości w kłębie – proporcja 10/9. Linia górna prosta, grzbiet mocny z żebrami dobrze wygiętymi, ale nie beczkowatymi. Klatka piersiowa głęboka, muskularna, umiarkowanej szerokości; lędźwie szerokie i mocne, boki głębokie. Słabizna wypełniona.

Ogon: umiarkowanie nisko osadzony, przedłuża opadającą linię zadu; sięga do stawu skokowego. Wiszący w spoczynku, bardzo lekko zagięty. W pobudzeniu lub podczas ruchu może być wzniesiony, ale nigdy nie wznosi się powyżej nasady ogona. Sierść tworzy wyraźną szczotkę.

Kończyny (przednie i tylne): kończyny przednie: łopatki mocne, ustawione skośnie, muskularne, odległość między szczytami łopatek w kłębie dość duża. Kończyny mocne, okrągłe na przekroju;  proste i równoległe. Śródręcze gdy patrzeć z boku są lekko nachylone, zapewniając elastyczność ruchu. Przeładowane łopatki i front upośledzają sprawność ruchu, a tym samym wartość użytkową psa. Kończyny tylne: szerokie, mocne i muskularne. Uda długie, szerokie i  dobrze umięśnione; wyraźny staw kolanowy; gdy patrzeć  z tyłu śródstopia są pionowe i równoległe, rozstawione. niezbyt blisko, ani za szeroko.

Cechy atrakcyjne: australijski pies pasterski jest psem towarzyskim, przyjaznym i zabawnym. Wyróżnia go silne ugryzienie oraz szybkość poruszania się, dla psa pasterskiego ta jakość ma bardzo ważne znaczenie. Lojalne wobec opiekunów, jednak rasa jest nieufna wobec obcych. Mają silny instynkt obronny i pilnowania, dlatego nie należy wchodzić na teren pilnowany przez tego psa, skutki mogą być nieodwracalne.

 

Polecane produkty przez specjalistów ForDogTrainers dla rasy psów australijski pies pasterski:

  1. Szelki spacerowe dla australijskiego psa pasterskiego
  2. Kaganiec skórzany dla australijskiego psa pasterskiego
  3. Nylonowa obroża dla australijskiego psa pasterskiego
  4. Smycz dla australijskiego psa pasterskiego
  5. Aport drewniany dla australijskiego psa pasterskiego
  6. Jutowy klin dla australijskiego psa pasterskiego
  7. Obcinaczki do pazurów dla australijskiego psa pasterskiego
  8. Zabawka dla australijskiego psa pasterskiego


Producent profesjonalnych akcesoriów i sprzętu dla psów
przedstawia dobór produktów dla psów rasy australijski pies pasterski, w ofercie znajdziecie Państwo: gryzaki, mufki, kliny do zabawy i tresury psów rasy australijski pies pasterski, szelki, obroże, kagańce, smycze ze skory, nylonu i metalowe dla australijskiego psa pasterskiego.