Po co stosujemy rękaw?

rekawy ochronne dla pozorantow

Rękaw do szkolenia psów to najpierw świetna pomoc w początkowym stadium szkolenia, pomoże rozwinąć instynkty, sformować prawidłowy chwyt i ugryzienie młodego psa. Za pomocą rękawa do szkolenia psów można rozwijać umiejętności oraz doskonalenia pełnego chwytu, ataku, obrony, zatrzymania. Rękaw jest stosowany podczas tresury psa z zakresu Pies obronny. Rękaw szkoleniowy jest również powszechnie stosowany przez trenerów i treserów podczas przygotowania psa do udziału w zawodach Schutzhund, IPO, KNVP, Ring sport, French ring. Rękaw stosuje się też przy nauczaniu psa komend «bierz», «puść», «zostań-pilnuj», umiejętności zatrzymania napastnika. Ale należy też nie zapominać, że rękaw chroni ręki tresera przed ugryzieniem psa, dlatego musi być na tyle jakościowy i bezpieczny w wykorzystaniu, by usunąć jakąkolwiek szansę na ugryzienie przez psa.

Jak wygląda praca z rękawem i nauczanie typowych komend?
Podczas tresury psa na placu szkoleniowym pojawia się pozorant, który oczywiście w celu dotrzymania koniecznych warunków bezpieczeństwa ubrany jest w gruby kombinezon, chroniący go przed pogryzieniem psa. Istotnym jego elementem jest specjalny rękaw, który musi wytrzymać uścisk mocnej szczęki czworonoga. Jest to uścisk bardzo mocny i potężny, z siłą, która u osobnika każdej odrębnej rasy się różni. W czasie ćwiczenia pozorant macha prętem, głośno krzycząc i pozorując atak na opiekuna psa, który trzyma swego czworonoga na krótkiej smyczy i zachęca go do akcji. Z takiego ćwiczenia pies nauczy się umiejętności chwytania i trzymania rękawa. Gdy go już uchwycił i trzyma, pozorant na chwilę oddaje rękaw, żeby pies mógł odczuć, że ma zdobycz. Pozorant ucieka z klęską, ponieważ pies powinien czerpać pewność siebie w podobnych sytuacjach i nauczyć się, że gdy właścicielowi grozi niebezpieczeństwo, należy go bronić i atakować. W taki właśnie sposób przy pomocy rękawa pies zdobywa umiejętność wykonywania komendy «bierz». Różne psy różnie reagują na szkolenia z rękawem. Wiele psów są zbyt spokojne i zupełnie nie chcą trzymać rękawa. Inne rzucają się na rękaw dość hazardowo i nawet gwałtownie, i za żadne smakołyki nie chcą go puścić. I to właśnie od pozoranta, ale najpierw od właściciela zależy, by odczuć tą granicę, ten poziom napięcia, by wykreować prawidłowe relacje «pies-rękaw». W podobny sposób rękaw ochronny szkoleniowy stosuje się też przy nauczaniu psa komend «bierz», «puść», «zostań-pilnuj», szkolenia umiejętności ataku i zatrzymania napastnika.


Rękawy ochronne według przeznaczenia i spełnienia określonych funkcji można podzielić na takie kategorie:

- do nauczania psa prawidłowego chwytu i ugryzienia - stosowany na początkowym etapie, dla szczeniąt i młodych psów. Taki rękaw pomoże rozwinąć instynkty, sformować chwyt szczeniaka, idealny do pracy z psem nad prawidłowym chwytem, nauki gryzienia. Te rękawy są zazwyczaj wykonane z miękkiego, lecz bardzo wytrzymałego materiału: «Zdolny pies» (artykuł PBB0F), «Regularny trening» (artykuł PBB0J), «Niesamowity trening» (artykuł PBB1F), «Bezpieczne gryzienie» (artykuł PS14F), «Silne ugryzienie» (artykuł PS15), «Nadprzyrodzony chwyt śmierci» (artykuł PS24)

rekawy treningowe

- rękawy treningowe i sportowe - stosowane do nauczania psa podstawowym komendom, do szkolenia i treningu oraz powszechnie stosowane przez trenerów podczas przygotowania psa do udziału w zawodach Schutzhund, IPO, KNVP, Ring sport, French ring «Zdyscyplinowanie» (artykuł PS9), «French ring sport» (artykuł PS27), «Dla prfesjonalistów» (artykuł PS200), «Schutzhund / IPO» (artykuł PS28), «Ring sport dog» (artykuł PS29),

- rękawy do tresury psów stróżujących i służbowych - za pomocą rękawa do szkolenia służbowych psów można rozwijać umiejętności ataku, stróżowania i obrony, zatrzymania. Rękaw ochronny gwarantuje bezpieczeństwo dla pozoranta i psa. Taki sprzęt stosowany podczas tresury psa dla pełnienia funkcji służbowych podczas pracy w policji, służbie municypalnej, do pilnowania więźniów, do ochrony granicy Państwa przez celników i Straż graniczną «Wojskowy policyjny pies» (artykuł PS22), «Policyjny pies» (artykuł PS23),

- nogawki ochronne - nogawki dla pozoranta stosowane podczas tresury służbowych, wojskowych, strażniczych, dorosłych i młodych psów. Nogawka zapina się zazwyczaj na szerokie rzepy, nie pozwalając na mimowolne rozpinanie się, ale jednocześnie umożliwia szybkie odpięcie i rzucenie nogawki psu jako nagrodę. Wnętrze nogawki treningowej musi być wypełnione specjalnym materiałem i posiada wysoki współczynnik sprężystości. Na stronie internetowej ForDogTrainers polecamy modele nogawek «Bezpieczeństwo» (artykuł PS80J), «Spróbuj ugryź» (artykuł PS80F), «Ochrona nogi» (artykuł PS8), «Niezawodna ochrona artykuł» (artykuł PS800),

- rękaw ukryty - podczas tresury psa ukryty rękaw zakłada się pod zwykłe ubranie, nie pokazując go psu, w ten sposób uczymy psa pracować w warunkach maksymalnie przybliżonych do realnych. Ukryty rękaw zapina się na rzepy, wewnątrz posiada wygodny uchwyt. Rękaw dla pozoranta może dodatkowo kompletować się plastikową ochroną w celu podwyższenia bezpieczeństwa pozoranta «Zapewnienie bezpieczeństwa» (artykuł PS11), «Bezpieczeństwo przede wszystkim» (artykuł PS12), «Bezpieczeństwo gry» (artykuł PS13).


Rękawy posiadają różne kształty, rozmiary, czyli są długie i krótkie (na przykład jako osłona łokcia, przedramienia oraz nadgarstka, albo wyłącznie nadgarstka). Rękawy są zazwyczaj zaopatrzone w wygodne uchwyty wewnątrz i zewnątrrz, które zapewniają komfort trzymania. Konstrukcja rękawów i ich zakładanie różni się w zależności od modelu i przeznaczenia. 

W ofercie sklepu internetowego ForDogTraiers jest cały szereg rękawów ochronnych, zaprojektowane i przeznaczone do pracy z pokrowcem lub nakładką, które zwykle są

rekawy do pracy z nakladka

wykonane z bardziej wytrzymałego materiału: «W ramach szkolenia» (artykuł PS25), «Bezpieczne gryzienie» (artykuł PS14F), «Silny chwyt» (artykuł PS14J), «Ring sport dog» (artykuł PS29), «Dokładny trening» (artykuł PS26), «Ugryź mnie» (artykuł PS77). Pokrowiec przedłuża okres wykorzystania rękawa, nie szkodzi zębom psów i dodatkowo ubezpiecza pozoranta przed ugryzieniem, ponieważ materiały, z których są wykonane rękawy bardzo wytrzymałe i jakościowe.

Ochronne rękawy do szkolenia i tresury psów są zazwyczaj wykonane z bardzo wytrzymałych materiałów. Rękaw treningowy dzięki charakterystykom materiałów jest odporny na gryzienie, zabrudzenia oraz zniszczenia. Rękawy od producenta ForDogTrainers są wykonane z materiału ringowego, juty, grubej juty i materiału NC:

- rękawy z materiału ringowego - ciężka ciasna tkanina, wykonana z włókien przędzy o pochodzeniu roślinnym, stosunek materiału naturalnego do tworzywa sztucznego wynosi 40% i 60%. Produkty z materiału ringowego są trwalsze niż produkty z juty: «Zdolny pies» (artykuł PBB0F), «Niesamowity trening» (artykuł PBB1F), «Na komendę» (artykuł PBB5F), «Niezawodny sprzęt» (artykuł PS0F), «Gryźć» (artykuł PS2F), «Bezpieczeństwo gry» (artykuł PS13), «Bezpieczne gryzienie» (artykuł PS14F),

- rękawy z juty - ekologiczny, w pełni naturalny materiał, o pochodzeniu roślinnym. Stosunek materiału naturalnego do tworzywa sztucznego wynosi 60% i 40%. Juta świetnie sprawdza się wśród profesjonalnych trenerów dzięki swojej nadzwyczajnej wytrzymałości «Niezawodna ochrona artykuł» (artykuł PS800), «Bezpieczeństwo przede wszystkim» (artykuł PS12), «Bezpieczeństwo» (artykuł PS80J), «Poprawa chwytu» (artykuł PS0J), «Ciesz się treningiem» (artykuł PBB6J), «Idealny zgryz» (artykuł PBB3J),

- rękawy z grubej juty - materiał, włókna którego są o wiele trwalsze od produktów ze zwykłej juty: «Silne ugryzienie» (artykuł PS15), «Elastyczność» (artykuł PS20), «Nadprzyrodzony chwyt śmierci» (artykuł PS24), «Codzienne szkolenie» (artykuł PBB5J), «Nauka gryzienia» (artykuł PBB4J)

- rękawy z materiału NC - wytrzymałe ale jednocześnie lekke tworzywo sztuczne, które świtnie się sprawdza przy uderzeniach i ugryzieniach psiaka: «Zdyscyplinowanie» (artykuł PS9), «Zapewnienie bezpieczeństwa» (artykuł PS11), «Dla prfesjonalistów» (artykuł PS200).

Rękaw bezwzględnie jest niezbędny w szkoleniu każdego psa użytkowego. Rękawy szkoleniowe produkcji ForDogTrainers łączą w sobie niezawodność, praktyczność, wysoką jakość i nowoczesny design. Są wytrzymałe, lekkie, wygodne i bezpieczne. A to bardzo ważne, przecież rękawy poddają się uściskam, szarpaniu, gryzieniu przez psa, a liczymy, że będą służyły przez długi okres czasu. Konstrukcja większości rękawów pozwala maksymalnie wygodnie ustawić go na ręce trenera-pozoranta.