rasa psów owczarek australijski 

 

Historia rasy: wbrew swej nazwie owczarek australijski został wyhodowany na zachodzie Ameryki. Kształtowanie rasy odbywało się w ciągu XIX-go i XX-go wieku. Przodkami owczarka australijskiego był pies pasterski, którego prawdopodobnie przywieźli ze sobą osadnicy, którzy emigrowali do Ameryki wraz ze swoimi stadami. Swoją nazwę rasa otrzymała dzięki krzyżówce z owczarkami baskijskimi, które zostały sprowadzone do Ameryki z Australii w XIX-XX wieku. Owczarki australijskie, posiadając doskonały wrodzony instynkt pasterski, niezwykłą inteligencję, stały się niezmiennymi pracownikami na farmach amerykańskich i ranczo. Psy tej rasy zyskały wielka popularność na swojej ojczyźnie po II wojnie Światowej. Amerykańscy hodowcy bydła kontynuowali prace w zakresie doskonalenia rasy, selekcjonujące najbardziej docenione cechy. Standard rasy został uznany przez FCI 9 grudnia 1996 roku.

Kraj pochodzenia: Stany Zjednoczone.

Wysokość i masa: wysokość w kłębie dla samców wynosi 51-58 cm, zaś dla suk 46-53 cm. Dorosłe psy ważą od 16 do 32 kg.

Kształt: umiarkowanie rozciągnięty.

Szata: średniej długości, umiarkowanie szorstki.

Umaszczenie: dopuszczalne różnego rodzaju. Czarne lub lekkie odcienia czerwieni, błękitnego, odcień miedzi. Białe znaczenia dopuszczalne na łapach, szyi, głowie. To chyba jeden z nielicznych psów, który może się pochwalić takim niezwykłym i fantazyjnym umaszczeniem.

Głowa: mocna, proporcjonalna do reszty ciała. Nos czarny lub jaśniejszy, wszystko zależy od barwy psa.

Uszy: umiarkowanej wielkości, prawie stojące (koniuszki lekko obwisają).

Oczy: migdałowate w kształcie, o różnych odcieniach (w tym również nakrapiane lub marmurkowe) brązowe, niebieskie.

Szyja: jest mocna, umiarkowanej długości, lekko wysklepiona na górze, dobrze osadzona na ramionach.

Zęby: ustawione w komplecie, białe zęby spotykają się w zgryzie nożycowym lub cęgowym.

Obudowa: tułów mocny i muskularny, grzbiet prosty i mocny, poziomy od kłębu do stawów biodrowych. Lędźwie oglądane z góry mocne i szerokie. Linia dolna tworzy umiarkowany łuk w kierunku od piersi ku słabiznom.

Pierś: klatka piersiowa niezbyt szeroka. Żebra dobrze wysklepione i długie, ani nie beczkowate ani nie płaskie. Punkt dolny piersi sięga łokci.

Ogon: prosty, obcięty lub naturalnie krótki, nie dłuższy niż 10 cm.

Kończyny (przednie i tylne): przednie - łopatki kończyn przednich długie, płaskie, w kłębie osadzone dość blisko siebie i dobrze nachylone do tyłu (pod kątem 45 stopni ku poziomu). Ramię o długości mniej-więcej równej do długości łopatki, połączone z łopatką w przybliżeniu pod kątem prostym, a przednie kończyny kierują się prosto w dół, prostopadle do podłoża. Staw łokciowy pośrodku pomiędzy ziemią a kłębem. Nogi proste i silne. Kość mocna, raczej owalna niż okrągła. Śródręcze średniej długości, krótkie, cienkie, silne, oglądane z boku lekko nachylone. Łapy owalne, zwarte, o zwartych, dobrze wysklepionych palcach. Poduszki grube i elastyczne, pazury krótkie i twarde. Wilcze pazury powinny być usunięte. Tylne kończyny - szerokość kończyn tylnych równa się szerokości kończyn przednich w ramionach. Kąt stawu biodrowo-miednicznego odpowiada kątowi łopatki i ramiona, tworzy kąt prosty. Stawy kolanowe dobrze wyrażone, staw skokowy w miarę wygięty. Śródstopia krótkie, prostopadłe do podłoża i oglądane z tyłu, równoległe do siebie. Łapy owalne, zwarte, o zwartych, dobrze wysklepionych palcach. Poduszki grube i elastyczne. Wilcze pazury powinny być usunięte.

Cechy atrakcyjne: owczarek australijski bardzo łagodny, przyjacielski, oddany swojej rodzinie. Nie szczekają bez powodu. Kocha swojego pana i chce mu ciągle towarzyszyć. Nie skłonny ku agresji wobec innych psów, a nawet potrafi dogadać się z nimi. Szczególnie, gdy będą rosły razem. Owczarek australijski lubi dzieci i z wielką pasją będzie z nimi grał w wesołe gry. Pies nie będzie zbyt przyjacielski wobec innych czworonogów lub ludzi, lecz agresywne zachowanie też nie jest dla nich charakterystyczne. Będzie chronił swój teren i właściciela. Według swojej genetyki owczarki australijskie psy bardzo inteligentne. Szkolenie nie sprawia wielkich problemów. Psy szybko uczą się nowych komend.

 

Polecane produkty przez specjalistów ForDogTrainers dla psów rasy owczarek australijski:

  1. Skórzane szelki ze ściętymi stożkami dla psów rasy owczarek australijski
  2. Kaganiec skórzany dla psów rasy owczarek australijski
  3. Skórzana obroża ręcznie wykonana dla psów rasy owczarek australijski
  4. Smycz nylonowa dla policyjnych psów rasy owczarek australijski
  5. Wytrzymały koziołek do tresury ze sznurkiem dla psów rasy owczarek australijski
  6. Piłka klin z materiału ringowego dla psów rasy owczarek australijski
  7. Grzebień poprzeczny grabki do grubej sierści dla psów rasy owczarek australijski
  8. Dentystyczna zabawka dla dziąseł psów rasy owczarek australijski


Producent profesjonalnych akcesoriów i sprzętu dla psów
 przedstawia dobór produktów dla psów rasy owczarek australijski, w ofercie znajdziecie Państwo: gryzaki, mufki, kliny do zabawy i tresury psów rasy owczarek australijski, szelki, kagańce, obroże, smycze ze skóry, nylonu i metalowe dla owczarka australijskiego, pokarmy oraz akcesoria.