rasa psów welsh corgi pembroke


Standard rasy według FCI nr 39

Historia rasy: welsh corgi - to rasa psów, która jest znana już od X wieku, jej ojczyzną jest Wales, gdzie piesek pełnił rolę psa pasterskiego. Współczesne Pembroke pochodzą najprawdopodobniej od psów gockich – szwedzkich vallhundów lub pies islandski. Jedna z najciekawszych legend o pochodzeniu psów tej rasy głosi, że psy były podarowane ludziom od elfów, które w dawnych czasach wykorzystywali je jako psów jazdowych. Z tych czasów na plecach u corgi jest znaczenie w kształcie siodła. Jeśli dobrze przypatrzyć się do psiaczka, widoczne są ślady czarodziejskiej uprzęży. Według innej legendy walijskiej, parka psów, która została odnaleziona przez grupkę wiejskich dzieci bawiących się na drzewie w lesie. Welsh corgi pembroke jest zaliczana do grupy owczarków, co prawda, dość miniaturowych. Niewysoki wzrost pozwala mu sprytnie unikać rogów i kopyt podczas pilnowania stada. Chociaż pembrok jest dość atrakcyjny z punktu widzenia hodowców, rasa przez długi czas była zupełnie nieznana i dopiero w 1892 roku po raz pierwszy Welsh corgi stał się uczestnikiem wystawy, gdzie czworonóg zwrócił na siebie uwagę hodowców i miłośników psów rasowych. Dalszy rozwój rasy Welsh corgi pembroke odbył się szybciej, i rasa cieszyła się popularnością na całym świecie. Swoją popularnością psy mogą zawdzięczać królu Wielkiej Brytanii Jerzemu VI, który pierwszych piesków podarował swojej córce Margaret Rose i Elizabeth (obecnie królowa Wielkiej Brytanii) w 1933 roku.

Kraj pochodzenia: Wielka Brytania.

Wygląd ogólny: welsh corgi pembroke to krótkonogi, mocny i krępy czworonóg, żywy i aktywny, który mimo niewielkiego wzrostu wydaje się bardzo silny i wytrzymały.

Wysokość i masa: psy osiągają od 25.4 do 30.5 cm wysokości w kłębie. Dorosłe psy ważą od 10 do 12 kg, suki są lżejsze, a ich waga oscyluje w granicach 10-11 kg.

Szata: włos średniej długości, prosty, z gęstym podszerstkiem. Szata nigdy nie miękka, kędzierzawa czy szorstka.

Umaszczenie: maść jednolicie ruda, śniada lub płowa, czarna podpalana, także z białymi znaczeniami na łapach, piersi i szyi lub bez nich. Dopuszczalna niewielka ilość bieli na głowie i pysku.

Głowa: głowa psa ma lisi kształt. Wyraz żywy, inteligentny. Czaszka dość szeroka i płaska między uszami, stop umiarkowanie zaznaczony. Długość kufy do długości mózgoczaszki jak 3 do 5. Kufa lekko spiczasta. Nos czarny.

Uszy: stojące, mocna małżowina, średniej wielkości. Powoli się zwężają ku koniuszkom, lekko zaokrąglone. Uszy są bardzo ruchliwe, czujne na dźwięki. Dwie takie linie, które łączą uszy i połączone między sobą tworzą równoramienny trójkąt.

Oczy: dobrze osadzone, lekko okrągłe. Wyobrażona linia przeprowadzona od końca nosa przez oko przejdzie przez czubek ucha lub blisko niego.

Zęby: zgryz nożycowy, to znaczy siekacze żuchwy znajdują się tuż za siekaczami szczęki. Dopuszczalny zgryz kleszczowy.

Szyja: bardzo długa.

Obudowa: patrząc z góry tułów lekko się zwęża ku lędźwi. Lędźwie krótkie. Grzbiet prosty i mocny. Dopuszczalna jest ledwo zauważalna bruzda za kłębem, wywołana bardziej ciężką i długą sierścią na szyi w miejscu połączenia z bardziej krótką sierścią na plecach.

Pierś: klatka piersiowa szeroka, głęboka, opuszczona między nogami.

Ogon: krótki, najlepiej naturalny, nie cięty.

Kończyny przednie i tylne: welsh corgi pembroke posiada kończyny przednie o mocnym kośćcu, krótkie. Ramię lekko wykrzywione, opasujące szeroką klatkę piersiową. Spadające wewnątrz przedramię. Odległość między nadgarstkami mniejsze, niż między stawami ramiennymi, dlatego kończyny przednie wydają się całkowicie prostymi. Łopatki długie, skośnie ustawione. Długość kości ramiennej równa się długości łopatki. Łokcie dobrze przylegające do boków, łopatka skośna, tworząca z ramieniem kąt zbliżony do prostego. Łapy owalne, zwarte, dobrze wysklepione, dwa środkowe palce nieco dłuższe. Pazury krótkie i mocne., twarde opuszki. Kończyny tylne mocne i sprawne, dobrze kątowane w stawach skokowych, kolanowych, krótkie, o mocnym kośćcu. Uda silne, dobrze umięśnione.

Cechy atrakcyjne: welsh corgi pembroke to żywy, pogodny i przyjacielski czworonóg, którego spełnia wrodzona inteligencja. Uwielbia spędzać czas z opiekunem, niezawodny, przywiązany do rodziny. Doskonale dogaduje się z obcymi. W stosunku do małych zwierząt domowych jest tolerancyjny, nawet kotów. Jest bardzo cierpliwy wobec dzieci, ma zrównoważony temperament, pilnuje ich i stróżuje. Otwarty w stosunku do ludzi, nie wykazuje skłonności do agresji. Dobrze uspołeczniony Corgi zwykle dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami; nie wszczyna bójek, ale zaatakowany nie pozostanie dłużny. W stosunku do małych zwierząt domowych jest tolerancyjny. Welsh corgi pembroke nadaje się do życia w mieście. Dostosowuje się do jakichkolwiek warunków klimatycznych: lecz czuje się lepiej w dni mroźne, niż podczas upałów. Opiekun powinien zapewnić pupilkowi stałą dzienną dawkę ruchu. Czworonogi uwielbiają wesołe gry i długie spacery. Doskonale się dogaduje z każdym członkiem rodziny, nie wykazuje preferencji żadnemu. Gdyby ktoś nie akceptował tego psa, welsh corgi to czuje i trzyma dystans. On na pewno wie, do kogo można podejść i się przytulić, kogoś unikać, i kiedy wolno kaprysować. Należycie się zachowuje, gdy sytuacja tego wymaga.

 

Polecane produkty przez specjalistów ForDogTrainers dla psów  rasy welsh corgi pembroke:

  1. Nylonowe szelki wielofunkcyjne dla psów  rasy welsh corgi pembroke
  2. Metalowy kaganiec spacerowy dla psów  rasy welsh corgi pembroke
  3. Wąska obroża skórzana ze zdobieniami mosiężnymi dla psów  rasy welsh corgi pembroke
  4. Okrągła smycz skórzana dla psów  rasy welsh corgi pembroke
  5. Przedmioty na ślady dla psów  rasy welsh corgi pembroke
  6. Duży komplet gryzaków do tresury z materiału ringowego dla psów  rasy welsh corgi pembroke
  7. Szczotka dla psów  rasy welsh corgi pembroke
  8. Piłka twarda na sznurku dla psów  rasy welsh corgi pembroke


Producent profesjonalnych akcesoriów i sprzętu dla psów
 przedstawia dobór produktów dla psów rasy welsh corgi pembroke, w ofercie znajdziecie Państwo: gryzaki, mufki, kliny do zabawy i tresury psów rasy welsh corgi pembroke, obroże, kagańce, szelki, smycze ze skóry, nylonu i metalowe dla welsh corgi pembroke, pokarmy oraz akcesoria.