rasa psów szpic niemiecki


Standard rasy według FCI nr 97

Historia rasy: szpic niemiecki, podobnie jak cała grupa szpiców, posiada wiele cech fizycznych, które upodobniają czworonogi do najstarszych psów z epoki kamieni. Bardzo prawdopodobne jest, że szpice stanowią trzon dla wszystkich innych, ras psów z Europy Środkowej.

Kraj pochodzenia: Niemcy.

Wygląd ogólny: szpice mają piękną, puchatą i bardzo obfitą szatę, sterczącą dzięki bogatemu podszerstku. Na szczególną uwagę zasługuje typowa dla rasy kryza przypominająca grzywę oraz mocno owłosiony ogon z charakterystycznym pióropuszem, skręcony nad grzbietem. Wszystkie rasy mają charakterystyczny kształt głowy, która po części przypomina głowę lisa. Uszy mają trójkątny kształt. Małe, spiczaste, osadzone blisko siebie oczy nadają psom niepowtarzalny, zadziorny wygląd.

Wysokość i masa: wysokość w kłębie:
wolfspitz - 49 ± 6 cm
szpic duży, grossespitz - 46 ± 4 cm
mittelspitz (średni szpic) 34 ± 4 cm
szpic miniaturowy - 26 ± 3 cm
toy szpic (pomeranczyk) - 20 ± 2 cm

Masa: każda odmiana szpica niemieckiego charakteryzuje się swoja wagą.

Szata: psy mają bardzo gęsty, bujny i długi włos, posiadają podwójny, gęsty płaszcz chroniący je przed zimnem. Szpice mają piękną, puchatą i bardzo obfitą szatę i krótki, watny podszerstek. Pysk zwierzęcia nie jest tak obrośnięty włosem, jak pozostałe części ciała, niemniej warstwa włosa jest dość gruba i gęsta. Zewnętrzna pokrywa włosowa nadaje psu objętości, ale jednocześnie rozmywa linię ciała, nie jest ani falista, ani rozdzielona na plecach, czy opadająca warstwami. Sierść gromadzi się w szczególności na szyi zwierzęcia, dając wrażenie lwiej grzywy. Tylna część przednich łap posiada pióra, tylne łapy obficie pororśnięte sierścią od zadu do stawu skokowego. Ogon dobrze owłosiony.

Umaszczenie:

wolfspitz - odcienie szarości
szpic duży, grossespitz - czarny, brązowy, biały
mittelspitz (średni szpic) - czarny, brązowy, biały, pomarańczowy, szary (odcienie), inne barwy
szpic miniaturowy - czarny, brązowy, biały, pomarańczowy, szary (odcienie), inne barwy
toy szpic (pomeranczyk) - czarny, brązowy, biały, pomarańczowy, szary (odcienie), inne barwy

Czarny szpic niemiecki - podszerstek i skóra czarne, końce włosków lśniąceczarne bez białych lub innych znaczeń.
Szpic brązowy - o barwie jednolitej ciemnobrązowej.
Biały szpic niemiecki - o barwie czysto białej bez zmieszania z żółtym, który jest spotykany szczególnie na uszach.
Pomarańczowy szpic - jednolita barwa o średnim poziomie jasności.
Szary szpic - srebrzysto-szary z czarnymi koniuszkami uszu. Pysk i uszy ciemne, wokół oczu wyraziste okulary, ukośnie ustawione od zewnętrznego kącika oczu do dolnego kącika ucha, razem z wyrazistymi łatami, które tworzą łuki brwiowe. Grzywa i kołnierz w części ramiennej bardziej jasne. Kończyny tylne i przednie bez czarnych znaczeń pod łokciem lub kolanem, za wyjątkiem niewielkich znaczeń na palcach łap, koniuszek ogona czarny, strona wewnętrzna ogona i portki o barwie lekko srebrzystej.

Głowa: mózgoczaszka ma średnią wielkość. Głowa oglądana z góry wygląda najbardziej szeroka między uszami i wyraźnie zwęża się w stronę czubka nosa. Stop jest w miarę wyraźny. Wszystkie psy, niezależnie od wielkości i umaszczenia, powinny mieć czarny, węglowy nos, okrągły, mały, brązowy płat nosa u psów z brązową szatą. Fafle w miarę wyrażone, dobrze przylegają i nie tworzą fałdy w kącikach warg. Wszystkie ubarwienie posiadają czarne fafle, brązowe psy brązowe fafle. Kufa o odpowiedniej wielkości i niezbyt długa, pozostająca w dobrych proporcjach z mózgoczaszką. Szczęki normalnie rozwinięte, zgryz nożycowy, pełna formuła zębowa, to znaczy, że zęby górne praktycznie dokładnie kopiują zęby dolne i ustawione pionowo wobec szczęki. Zgryz cęgowy dopuszczalny u wszystkich odmian szpiców. Policzki u psów są lekko zaokrąglone, ale nie wystają. Oczy o średnich rozmiarach, o lekko wydłużonym kształcie, lekko ukośnie ustawione, o ciemnej barwie. Powieki dobrze pigmentowane u wszystkich maści, ciemnobrązowe u szpiców brązowych.

Uszy: niewielkie, wysoko osadzone, trójkątne w kształcie, spiczaste, noszone pionowo z twardym koniuszkiem.

Oczy: mają średnią wielkość i przybierają lekko migdałowaty kształt, lekko ukośnie ustawione, o ciemnej barwie. Powieki mocno pigmentowane, czarne. U osobników o brązowym umaszczeniu występuje pigmentacja brązowa.

Zęby: szczęki normalnie rozwinięte, zgryz nożycowy, pełna formuła zębowa (42 zęby) u szpica miniaturowegi i małego dopuszczalny brak niektórych przedtrzonowców. Zgryz cęgowy dopuszczalny u wszystkich odmian szpiców.

Szyja: szpic niemiecki posiada szyję dobrej długości, bez podgardla, szeroko osadzona na łopatkach, lekko wysklepiony kark, owłosiona bogatą sierścią tworzy puszystą grzywę.

Obudowa: linia górna rozpoczyna się od koniuszków pionowo ustawiony spiczastych uszu i płynnie przechodzi w krótkie, proste plecy. Wybitnie puszysty szeroki ogon, który częściowo pokrywa plecy, okrągli sylwetkę. Kłąb wysoki niewidocznie przechodzi w jak najbardziej krótkie, proste, mocne plecy. Lędźwie równie krótkie i sprężyste. Zad czworonoga szeroki, krótki i opadający.

Pierś: klatka piersiowa głęboka, wielka objętość płuc, część przednia klatki piersiowej dobrze rozwinięta.

Brzuch: długa kość piersiowa, brzuch niewielki.

Ogon: wysoko osadzony, średniej długości. Mocno owłosiony ogon z charakterystycznym pióropuszem, skręcony nad grzbietem od razu od nasady. Podwójne zwinięcie na koniuszku ogona dopuszczalne.

Kończyny (przednie i tylne): kończyny przednie proste, dość szerokie. Ramiona długie, odstawione do tyłu, przedramiona o mniej-więcej podobnej długości, tworzy kąt 90 stopni z łopatką. Ramię muskularne i dobrze osadzone na piersi. Staw łokciowy mocny, dobrze przylegający k piersi, nie odstawiony ani do wewnątrz, ani na zewnątrz. Przedramię o średniej długości w odniesieniu do tułowia, mocne, absolutnie proste. Część tylna przedramienia porośnięta gęstym włosem. Śródręcze silne, o średnich rozmiarach, ustawiona pod kątem 20 stopni ku linii pionowej. Łapy przednie jak najbardziej małe, okrągłe, ze zwartymi palcami, tak zwane kocie łapy, pazury mocne. Opuszki grube i twarde, czarne u wszystkich odmian, w odmiany brązowej ciemno-brązowe.
Kończyny tylne o dobrym umięśnieniu, porośnięte gęstym włosem, do stawów skokowych, proste i równoległe. Udo i podudzie o jednakowej długości. Staw kolanowy silny z średnim kątowaniem stawów, nie odstawiony ani na zewnątrz, ani do wewnątrz. Śródstopia średniej długości, bardzo silne, ustawione pionowe wobec ziemi. Tylne łapy bardzo małe, ze zwartymi palcami, tak zwane kocie łapy. Twarde i szorstkie poduszki. Kolor paznokci i opuszek jak najbardziej ciemny.

Cechy atrakcyjne: szpice niemieckie są ciągle czujne, żywe, i niezwykle przywiązane do swego właściciela. Psy tej rasy bardzo są psami bardzo inteligentnymi i szybko uczą się nowych komend. Szpice niemieckie mają silny instynkt terytorialny i nie znoszą obecności obcych osób na swoim terytorium. Szpice niemieckie nie agresywne, nie boją się niczego, lecz zadzierzysty. Odporne na warunki pogodowe, mocne i charakteryzują się długim życiem - to są bezwarunkowe zalety szpiców niemieckich.

 

Polecane produkty przez specjalistów ForDogTrainers dla psów rasy szpic niemiecki:

  1. Wąska obroża skórzana obroża dla psów rasy szpic niemiecki
  2. Smycz ruletka dla psów rasy szpic niemiecki
  3. Kliker dla psów rasy szpic niemiecki
  4. Szmatka dla psów rasy szpic niemiecki
  5. Adresówka dla psów rasy szpic niemiecki
  6. Dentystyczna zabawka dla psów rasy szpic niemiecki


Producent profesjonalnych akcesoriów i sprzętu dla psów
 przedstawia dobór produktów dla psów rasy szpic niemiecki, w ofercie znajdziecie Państwo: gryzaki, mufki, kliny do zabawy i tresury psów rasy szpic niemiecki, obroże, smycze ze skóry, nylonu i metalowe dla szpica niemieckiego, pokarmy oraz akcesoria.