rasa psów sznaucer olbrzym

 

Standard rasy według FCI nr 181

Historia rasy: za ojczyznę tej rasy jest uważana ziemia Wurttemberg i Bawaria w Niemczech. Zgodnie z klasyfikacją sznaucera olbrzyma zaliczają do grupy psów pracujących. Jednak większość uważa, że większość psów szorstkowłosych wywodzi się od psów myśliwskich, spotykane już od dawna w różnych odmianach na terenach całej Europy. Istnieje jeszcze jedna wersja, która twierdzi, że sznaucer olbrzym wywodzi się od wielkiego szorstkowłosego pinczera. Pinczer w przeszłości był rozpowszechniony w Bawarii, w okolicach Munchena. Rzadziej pies był nazywany sznaucerem rosyjskim lub niedźwiedzim sznaucerem. Jednak korzenie pochodzenia sznaucera od rosyjskich przodków nie potwierdzone.

Kraj pochodzenia: Niemcy.

Wygląd ogólny: sznaucer olbrzym - to pies o mocnej budowie, silny, śmiały, wytrwały, który mimo swej wielkości i wagi jest zwrotny i dość zwinny. Te psy są dość nieufne wobec innych osób, posiadają doskonały aparat ruchowy. Ze względu na to pies świetnie się nadaje do pracy w różnych służbach, utrzymywania w żłobkach, oraz w mieszkaniu.

Wysokość i masa: pies jest dość wysoki, wysokość psa w kłębie wynosi od 65 do 70 cm. Suki są odpowiednio mniejsze i mierzą od 60 do 65 cm. Waga psa waha się w granicach 35-45 kg, lecz psy zawsze większe i bardziej masywne.

Kształt: kwadratowy.

Szata: włos twardy i gęsty; posiada miękki podszerstek. Włos twardy i szorstki na głowie, brodzie i brwiach - to cecha, wyróżniająca tą rasę spośród innych.

Umaszczenie: dopuszczalnymi typami umaszczenia są czarne z czarnym podszerstkiem oraz "pieprz i sól". Idealna jest barwa średnio intensywna, równomiernie rozłożona, z szarym podszerstkiem. Dopuszczalne są zabarwienia koloru od ciemnej stalowej szarości do srebrnoszarego. Przy wszystkich rodzajach odcienia musi występować podkreślająca maska, która powinna się zawsze harmonijnie dopasować do danego koloru przewodniego umaszczenia. Niewskazane są wyraźne jaśniejsze znaczenia na głowie, na łapach lub klatce.
- czarny - jednolity, czysto czarne umaszczenie. Dopuszczalne małe białe znaczenie na piersi;
- "pieprz i sól" - połączenie we włosie okrywowym włosków w innym kolorze (białe z czarnym, czarne z białym), z czysto białymi lub czarnymi włoskami, które wyglądają jak szare z niewielkiej odległości;
- nasycona barwa szara z pieprzem, równomiernie rozproszona na całym włosie okrywowym, szarym podszerstkiem.

Głowa: mocna, w kształcie prostokąta, wydłużona, lekko zwężajaca się od uszu w kierunku oczu, od oczu w kierunku nosa. całkowita długość głowy odpowiada jednej trzeciej długości grzbietu (od kłębu do nasady ogona), i odpowiada płci i budowie ciała sznaucera olbrzyma. Linie czaszki oraz kufy biegną równolegle. Stop wyraźnie zaznaczony, wzmocniony między brwiami. Czaszka szeroka między uszami, guz potyliczny słabo zaznaczony.

Uszy: kopiowane, spiczaste, niezbyt długie, proporcjonalne w odniesieniu do rozmiarów głowy. Osadzone wysoko i noszone symetrycznie, stojące, równoległe, zewnętrzna krawędź zaznaczona niezbyt mocno. Nie kopiowane - w kształcie trójkąta, wiszące na chrząstkach, skierowane do przodu, wewnętrzna krawędź ucha przylegająca do policzków. Wzrok musi być doskonały, oczy nie mogą się chować pod zbyt długimi brwiami.

Oczy: średniej wielkości, owalne, skierowane ku przodowi, głęboko osadzone, ciemno-brązowe i o żywym wyrazie. Powieki dobrze przylegają.

Zęby: pełen komplet, mocne, białe (6/6, 2/2, 8/8, 4/6), zgryz nożycowy. Silna szczęka górna i żuchwa, dobrze zaokrąglone. Wargi czarne, mocno i gładko przylegające do żuchwy.

Szyja: mocna, wysklepiona, średniej długości, przechodzi harmonijnie w kłąb, proporcjonalnie ułożona w odniesieniu do wagi i budowy. Podgardle przylegające, bez fałd.

Obudowa: sznaucer olbrzym to pies o mocnej budowie, muskularny, silny, który mimo swej wielkości i wagi jest zwrotny i dość zwinny. Wysokość psów tej rasy w kłębie równa długości obudowy od stawu ramienno-łopatkowego do wypukłości na zadzie psa. Lędźwie krótkie, mocne i muskularne. Brzuch nieco podciągnięty, tworzy lekką wypukłość od piersi do pachwiny.

Pierś: pierś masywnie szeroka, głęboka, żebra dość dobrze wysklepione, lecz nie beczkowate, o owalnym przekroju. Przedpiersie wyraźnie wykształcone. Dolna część klatki piersiowej i brzuch nie są nadmiernie podciągnięte. Tworzą zakrzywioną linię z dolną częścią klatki piersiowej. Łopatka mocno przylegająca do klatki piersiowej, dobrze umięśniona; ustawiona ukośnie. Kąt stawu ramienno-łopatkowego prawie prosty, zapewnia swobodny ruch kończyn przednich. Łopatki i kości ramienne długie i zapewniają głębokość klatki piersiowej.

Ogon: naturalnej długości, wysoko osadzony, noszony w stanie wzbudzonym wysoko, kopiowany na poziomie drugiego-trzeciego kręgów, długość 4-7.5 cm (u dorosłego osobnika).

Kończyny (przednie i tylne): kończyny przednie rasy sznaucer olbrzym, patrząc z przodu proste, równoległe, ustawione niezbyt blisko siebie. Łapa krótka i zaokrąglona, palce zwarte i wypukłe ("kocia łapa"). Kończyny tylne ukośne, patrząc ze strony, proste i równoległe, patrząc z przodu. Uda masywne, długie, szerokie, silnie umięśnione. Kolana nie są przekręcone ani na zewnątrz, ani do środka. Podudzie długie i mocne, żylaste. Palce łap krótkie, zwarte, z czarnymi krótkimi pazurkami.

Cechy atrakcyjne: sznaucery olbrzymy - to psy zrównoważone, pełne ruchu, śmiałe, wierne swojemu opiekunowi, nieprzekupne. Wytrwały i niewymagający czworonóg łatwo przyzwyczaja się do rozmaitych okoliczności, łatwo się szkoli według wszystkich rodzajów służby. Liczne hodowcy ze stażem stwierdzają, że zdolności oraz możliwości sznaucera olbrzyma nie są gorsze, niż w owczarka niemieckiego, który zyskał ogólne wyznania jako niestrudzony pies roboczy. Nie da się z tym się nie zgodzić. Wykończoność kształtów, wyrozumiałość tego psa, doskonałe charakterystyki robocze - sznaucer olbrzym posiada wszystko, co należy do psa służbowego.

 

Polecane produkty przez specjalistów ForDogTrainers dla psów rasy sznaucer olbrzym:

  1. Uprząż kamizelkowa rehabilitacyjna dla psów rasy sznaucer olbrzym
  2. Profesjonalny kaganiec bojowy dla psów rasy sznaucer olbrzym
  3. Czarna skórzana obroża dla psów rasy sznaucer olbrzym
  4. Długa smycz do tresury psów rasy sznaucer olbrzym
  5. Koziołek do aportowania ze sznurkiem dla psów rasy sznaucer olbrzym
  6. Zestaw gryzaków dla tresury z materiału ringowego dla psów rasy sznaucer olbrzym
  7. Grzebień poprzeczny-grabki do grubej sierści psów rasy sznaucer olbrzym
  8. Piłka miękka na sznurku dla psów rasy sznaucer olbrzym


Producent profesjonalnych akcesoriów i sprzętu dla psów
 przedstawia dobór produktów dla psów rasy sznaucer olbrzym, w ofercie znajdziecie Państwo: gryzaki, mufki, kliny do zabawy i tresury psów rasy sznaucer olbrzym, obroże, kagańce, szelki, smycze ze skóry, nylonu i metalowe dla sznaucera olbrzyma, pokarmy oraz akcesoria.