rasa psów susseks spaniel

 

Standard rasy według FCI nr 127

Historia rasy: rasa sussex spaniel pochodzi z hrabstwa Sussex w Anglii, a jego historia sięga początku XIX wieku, stąd nazwa rasy. Uważają, że w jej żyłach płynie krew gończych, aczkolwiek szczękanie tego psa nie jest zwykłe dla spanieli, a miotach często są spotykane szczenięta podobne zewnętrznie na bloodhounda. Pierwsze osobniki sussex spanieli pojawiły się w żłobku Rosehill w 1795 roku. Ich właścicielem był miejscowy farmer Fuller, który właśnie otrzymał nasycony kolor złocisto-wątrobiasty, wyróżniający sussex spanieli spośród innych ras. Dość dużo wysiłku do powstania rasy dołożył też Finne Bullok.

Kraj pochodzenia: Wielka Brytania.

Wygląd ogólny: sussex spaniel to masywny czworonóg o mocnej budowie ciała. Ta rasa psów - bardzo aktywna i energiczna, a cechą charakterystyczną rasy jest zdecydowane kołysanie się w ruchu.

Wysokość i masa: wysokość w kłębie dla dorosłego osobnika wynosi 38 – 41 cm. Waga nie powinna przekraczać 18-20 kg.

Szata: włos na ciele obfity i gładki; bez tendencji do skręcania się. Podszerstek nie jest zbyt obfity, chroniący psa przed szkodliwymi warunkami pogodowymi. Uszy pokryte miękkim, falistym włosem, ale niezbyt gęstym. Kończyny przednie i tylne umiarkowanie owłosione. Ogon pokryty włosem, ale bez „pióra”. Na szyi włos tworzy dobrze wyrażony kołnierz. Cięcie włosa niedopuszczalne za wyjątkiem łap i i nadgarstków, z góry między opuszkami. Włos między palcami należy zostawić tak, by ona pokrywała pazury.

Umaszczenie: soczyste złoto-wątrobiane, końcówki przechodzące stopniowo w kolor złoty. Ciemnowątrobiane lub koloru pchły jest niepożądane.

Głowa: dobrze wyważona. Czaszka szeroka, łagodnie wysklepiona między uszami. Dobrze rozwinięte łuki nadbrewne,dzięki którym pies ma pochmurny wzrok. Wyraźna bruzda czołowa. Guz potyliczny wyraźnie zaznaczony, ale niespiczasty. Stop wyraźny. Nozdrza dobrze rozwinięte, koloru wątrobianego. Głowa tworzy wrażenie siły, lecz nie grubości.

Uszy: grube, średniej wielkości, w kształcie płata, osadzone umiarkowanie nisko, nieco powyżej linii oczu.

Oczy: średniej wielkości, nieokrągłe, koloru orzechowego. Trzecia powieka niewidoczna, lecz obecna.

Szyja: długa, mocna i łukowato wygięta. Noszona lekko powyżej linii grzbietu. Podgardle delikatne; dobrze zaznaczony żabot.

Obudowa: cały tułów mocny i prosty od kłębu do bioder, niepodkasany. Długość obudowy jest większa niż wysokość w kłębie. Grzbiet i lędźwie dobrze rozwinięte i muskularne, szerokie i głębokie. Linia górna wyprostowana.

Pierś: klatka piersiowa głęboka i dobrze rozwinięta; niezbyt okrągła i szeroka. Tylne żebra muszą być głębokie. Podpiersie niezbyt duże.

Ogon: skracany do długości 12-18 cm. Ogon noszony powyżej linii grzbietu, w ruchu aktywnie macha ogonem.

Kończyny (przednie i tylne): kończyny przednie - łopatki ukośne i swobodne, muskularne. Ramiona odpowiadają nieco ukośnej łopatce według długości i kątów stawów, dlatego przednie łapy ustawione pod obudową, bardzo krótkie, silne, z masywnym kośćcem. Mogą być lekko beczkowate. I proste, i zarówno beczkowate ukształtowanie jest dopuszczalne. Śródręcza bardzo krótkie, z masywnym kośćcem. Nogi nieco krótkie i mocne. Stawy nadgarstkowe duże i mocne. Nadgarstki krótkie o mocnym kośćcu. Kończyny tylne również krótkie i silne, o mocnym kośćcu. Nie są krótsze niż przednie; o umiarkowanym kątowaniu. Uda umięśnione o mocnym kośćcu. Stawy skokowe szerokie i mocne, z umiarkowanym kątowaniem. Łapy okrągłe, z dobrymi opuszkami, dobrze owłosione między palcami. Śródstopia krótkie, równoległe wobec siebie, z masywnym kośćcem, stawy skokowe nie wysunęte ani na zewnątrz, ani do wewnątrz.

Cechy atrakcyjne: sussex spaniele - inteligentne i wierne psy, pełne życia, bardzo grzeczne zwierzątko, nie wyraża żadnych skłonności ku agresji. Chociaż pies posiada bardzo poważny wyraz oczu, sussex spaniele są bardzo towarzyskie, posłuszne, posiadają bardzo wesoły charakter. Psy tej rasy aktywne, niestrudzone, łatwo nadaje się do tresury. Zawsze czujny, uznaje wyłącznie właściciela. Sussex spaniele to psy należące do grupy psów myśliwskich, aczkolwiek posiadają wyjątkowy węch, jest bardzo energiczny, wytrzymały, głośnie szczęka w gęstych zaroślach. Psy tej rasy często nie dogadują się z psami innymi czworonogami. Sussex spaniele są też znane jako psy dekoratywne.

 

Polecane produkty przez specjalistów ForDogTrainers dla psów rasy sussex spaniel:

  1. Szelki skórzane z miękką wyściółką dla psów rasy sussex spaniel
  2. Kaganiec nitowany dla psów rasy sussex spaniel
  3. Obroża z identyfikatorem dla psów rasy sussex spaniel
  4. Klasyczna smycz nylonowa dla psów rasy sussex spaniel
  5. Gwizdek ultradżwiękowy dla psów rasy sussex spaniel
  6. Skórzany mocny gryzak dla psów rasy sussex spaniel
  7. Grzebień dwuczęściowy dla psów rasy sussex spaniel
  8. Mała piłka dentystyczna dla psów rasy sussex spaniel


Producent profesjonalnych akcesoriów i sprzętu dla psów
 przedstawia dobór produktów dla psów rasy sussex spaniel, w ofercie znajdziecie Państwo: gryzaki, mufki, kliny do zabawy i tresury psów rasy sussex spaniel, obroże, kagańce, szelki, smycze ze skóry, nylonu i metalowe dla sussex spaniel, pokarmy oraz akcesoria.