rasa psów rottweiler

 

Standard rasy według FCI nr 147

Historia rasy: rottweiler to jedna z najstarszych ras psów, której początki sięgają czasów rzymskich. Pierwotnie był psem do obrony oraz prowadzenia stad. W czasie pochodów legionów rzymskich trafiły do Europy przez Alpy. W Niemczech południowych, kiedy legioniści obozowali w okolicach niemieckiego miasteczka Rottweil, miejscowe psy skrzyżowały się z psami legionowymi. Pies, który powstał w wyniku tej krzyżówki, jest uznawany za bezpośredniego przodka współczesnego rottweilera. i był wtedy nazywany pies rottwejlski rzeźników. Rzeźnicy i browarzy hodowali i wykorzystywali te psy jako psy pociągowe, ale również i do obrony ciężarów. Psy tej rasy wyróżniały się czujnością i wiernością swemu właścicielowi. Na początku XX wieku rottweiler został przetestowany pod kątem przydatności do pracy w policji, po czym okazało się, że rewelacyjnie sprawdza się w roli psa policyjnego, co właśnie było zarejestrowano w 1910 roku. Hodowcy rottweilerów, starały się o uzyskanie czarnego umaszczenia z wyraźnie odgraniczonymi ciemnorudobrązowymi znaczeniami (podpalanie), oraz takie cechy charakterystyczne, jak siła, zręczność i wytrzymałość, szlachetność, co według ich opinii, musiało by wyróżniać prawdziwego przyjaciela dla człowieka.

Kraj pochodzenia: Niemcy.

Wygląd ogólny: rottweiler jest dużym, mocnym psem o niezbyt długich nogach, wzroście średnim lub powyżej średniego. Sylwetka proporcjonalna, zwarta i mocna, wskazująca na duża siłę, zręczność i wytrzymałość.

Wysokość i masa: dorosłe psy osiągają od 61 do 68 cm wysokości w kłębie, wysokość w kłębie suki wynosi od 53 do 63 cm. Waga kształtuje się w graniach ok. 42-50 kg.

Szata: włos twardy, składający się z włosa okrywowego i podszerstka. Włos okrywowy średniej długości, sztywny, gęsty, mocno przylegający. Podszerstek nie wystający ponad włos okrywowy. Na tylnych kończynach owłosienie nieco dłuższe.

Umaszczenie: dopuszczalnym typem umaszczenia jest czarne z wyraźnie odgraniczonymi ciemnorudobrązowymi znaczeniami (podpalanie) na policzkach, kufie, spodzie szyi, klatce piersiowej, nogach, jak również nad oczami i poniżej nasady ogona.

Głowa: czaszka średniej długości, szeroka między uszami. Linia czoła, patrząc z profilu, lekko wypukła. Guz potyliczny dobrze rozwinięty, lecz niezbyt silnie zaznaczony. Stop wyraźnie zaznaczony.

Uszy: średniej wielkości, wiszące, trójkątne, szeroko rozstawione, wysoko osadzone. Dobrze przylegające uszy, skierowane do przodu, potęgują wrażenie szerokiej głowy.

Oczy: migdałowate, średniej wielkości, ciemnobrązowe. Powieki dobrze przylegające.

Zęby: mocne i kompletne (42 zęby). Górne siekacze zachodzą nożycowe na dolne.

Szyja: mocna, umiarkowanej długości, o dobrym umięśnieniu; lekko wysklepiona, sucha, bez widocznego podgardla.

Obudowa: grzbiet prosty, mocny, zwarty. Lędźwie krótkie, mocne i głębokie. Zad szeroki, średniej długości, lekko zaokrąglony; nie powinien być ani prosty, ani przesadnie spadzisty. Brzuch lekko podciągnięty.

Pierś: obszerna, szeroka i głęboka (ok 50% wysokości w kłębie) z dobrze rozwiniętym przedpiersiem. Żebra dobrze wysklepione.

Ogon: krótko cięty, lecz 1 lub 2 kręgi zostaje. W krajach, gdzie istnieje zakaz na kopiowanie ogona, zachowany w naturalnej długości, noszony poziomo na przedłużeniu linii grzbietu. W spoczynku swobodnie wiszący.

Kończyny (przednie i tylne): kończyny oglądane z przodu proste. Łopatki dobrze ustawione, ukośne pod kątem 45°. Ramię dobrze przylegają do tułowia. Łokcie dobrze ustawione. Nadgarstek ledwo elastyczny, mocny, nie wyprostowany. Przedramię silnie rozwinięte i dobrze umięśnione. Łapy okrągłe, palce mocno zwarte i wysklepione, opuszki szorstkie, krótkie pazury, czarne i mocne. Kończyny tylne proste, ustawione nie blisko siebie. Udo średniej długości, szerokie i silnie umięśnione, muskularnie przechodzi w staw skokowy, dobrze kątowanie, nie wyprostowane. Podudzie długie, silne z mocną muskulaturą, stawy mocne, z dobrym kątowaniem, nie wyprostowane. Łapa ledwo dłużej przednich łap, mocne palce, zwarte, dobrze wysklepione.

Cechy atrakcyjne: rottweiler wyróżnia się towarzyskim i spokojnym humorem, łatwo dogaduje się z dziećmi, bardzo posłuszny, łatwo się szkoli, niestrudzony. Jego zachowanie świadczy o sobie, on posiada mocne nerwy, bezstraszny. Rotweiler z wielką uwagą reaguje na zewnętrzny świat.

 

Polecane produkty przez specjalistów ForDogTrainers dla psów rasy rottweiler:

  1. Szelki skórzane zdobione dla psów rasy rottweiler
  2. Kaganiec bojowy dla psów rasy rottweiler
  3. Obroża zaciskowa z mosiądzu dla psów rasy rottweiler
  4. Długa smycz dla psów rasy rottweiler
  5. Kolorowy koziołek do aportowania ze sznurkiem dla psów rasy rottweiler
  6. Duży komplet gryzaków dla tresury z materiału ringowego dla psów rasy rottweiler
  7. Grzebień poprzeczny-grabki do grubej sierści dla psów rasy rottweiler
  8. Piłka miękka na sznurku dla psów rasy rottweiler


Producent profesjonalnych akcesoriów i sprzętu dla psów
 przedstawia dobór produktów dla psów rasy rottweiler, w ofercie znajdziecie Państwo: gryzaki, mufki, kliny do zabawy i tresury psów rasy rottweiler, obroże, kagańce, szelki, smycze ze skóry, nylonu i metalowe dla rottweilera, pokarmy oraz akcesoria.