rasa psów rhodesian ridgeback

 

Standard rasy według FCI nr 146

Historia rasy: obecnie rasa psów rhodesian ridgeback jest jedyną zarejestrowana cudzoziemną rasą z Afryki Południowej. Jego przodki zamieszkiwały teren w okolicach Przylądka Dobrej Nadziei, gdzie skrzyżowały się z psami kolonizatorów i psami adoptowanymi, psami do polowania hotenhotów. Rhodesian ridgeback polował w grupach w składzie dwóch-trzech osobników. W dawnych czasach psy były powszechnie wykorzystywane do pilnowania dobytku i polowania na lwy. Oryginalny wzorzec rasy, stworzony w 1922 roku przez Barnsa w (Bulawayo, Rodezja), wziął za podstawę wzorzec dalmatyńczyka i został zaakceptowany przez Kennel Union Southern Africa w 1926 roku.

Kraj pochodzenia: Zimbabwe.

Wygląd ogólny: rhodesian ridgeback to harmonijnie zbudowany, mocny, muskularny i zręczny pies, bardzo aktywny, symetrycznie ukształtowany, zdolny do trwałego biegu. Szybkość, elegancja i siła nie są połączone z masywnością. Cechą charakterystyczną rasy jest pręga grzbietowa utworzona przez włos, który rośnie w kierunku odwrotnym do pozostałej części okrywy włosowej. Pręga jest wyraźna i symetryczna, zwężająca się w kierunku zadu.

Wysokość i masa: dorosłe osobniki mierzą od 63 do 69 cm wysokości w kłębie. Suki są mniejsze i mierzą od 61 do 66 cm. Psy ważą ok. 36,5 kg; suki – 32 kg.

Szata: włos krótki i gęsty, dobrze przylegający, gładki i błyszczący. Nie gruby i nie jedwabisty.

Umaszczenie: dopuszcza się umaszczenie od jasnopszenicznego do czerwono-płowego. Głowa, ciało, nogi oraz ogon posiadają jednolite umaszczenie. Możliwe niewielkie białe znaczenia na przedpiersiu i palcach, lecz zbyt dużo białych włosów na tych częściach ciała, brzuchu oraz powyżej palców niepożądane. Dopuszczalna jest czarna maska. Czarny włos na całej obudowie są niepożądane.

Głowa: dość długa, (odległość między uszami równa się długości czaszki od guza potylicznego do stopu, oraz równa się długości kufy od stopu do płatu nosa), czaszka długa, płaska i szeroka między uszami. Kiedy pies jest spokojny, na czole nie widać zmarszczek.

Uszy: osadzone wysoko, średniej wielkości i stosunkowo szerokie u nasady; stopniowo zwężające się, o zaokrąglonym końcu, noszone płasko przy głowie.

Oczy: umiarkowanie rozstawione, okrągłe, błyszczące i żywe, o inteligentnym wyrazie. Barwa oczu harmonizuje z kolorem sierści.

Zęby: szczęki mocne, zęby ustawione w idealnym zgryzie nożycowym. Uzębienie pełne, siekacze górne ściśle zachodzące na siekacze dolne. Zęby dobrze rozwinięte, szczególnie kły.

Szyja: długa, mocna, bez podgardla.

Obudowa: grzbiet mocny; lędźwie mocne, muskularne i lekko wysklepione. Klatka piersiowa umiarkowanie szeroka, głęboka i pojemna, sięga stawu łokciowego. Kość piersiowa dobrze rozwinięta, dobrze widoczna, patrząc ze strony. Żebra umiarkowanie wysklepione., klatka piersiowa w żadnym razie nie beczkowata.

Pierś: klatka piersiowa umiarkowanie szeroka, jednocześnie dość głęboka i pojemna, sięga łokci. Część frontalna doobrze zaznaczona. Żebra w miarę elastyczne, nie dopuszcza się zaokrąglenie w kształcie beczki.

Ogon: zwęża się ku końcowi, niezbyt gruby. Nie może być osadzony ani zbyt wysoko, ani zbyt nisko; lekko zagięty ku górze, nigdy nie zakręcony.

Kończyny (przednie i tylne): rhodesian ridgeback posiada kończyny idealnie proste, mocne, o mocnym kośćcu. Łokcie przylegające do klatki piersiowej. Łopatki ukośne, wyraźne i umięśnione. Łapy zwarte, zaokrąglone o wysklepionych palcach i mocnych elastycznych opuszkach. Ruchy swobodne i sprężyste.

Cechy atrakcyjne: rhodesian ridgeback - to rasa, która potrzebuje bardzo dużo ruchu. To duży i silny pies, który w żadnym wypadku nie nadaje się do trzymania w blokach i kojcu. Doskonały pies rodzinny. Potrzebuje do pełnego szczęścia dużo przestrzeni. Dobry, delikatny, bardzo wierny i przywiązany do swoich właścicieli. Ridgeback wymaga konsekwentnego lecz łagodnego prowadzenia i prawidłowego uspołecznienia już od wczesnych miesięcy życia. Wskutek pies tej rasy nie sprawi gospodarzowi żadnych problemów.

 

Polecane produkty przez specjalistów ForDogTrainers dla psów rasy rhodesian ridgeback:

  1. Wielofunkcyjne szelki nylonowe dla psów rasy rhodesian ridgeback
  2. Bojowy kaganiec powlekany gumą dla psów rasy rhodesian ridgeback
  3. Czarna skórzana obroża dla psów rasy rhodesian ridgeback
  4. Długa skórzana smycz dla psów rasy rhodesian ridgeback
  5. Koziołek wykonany z drewna dla psów rasy rhodesian ridgeback
  6. Jutowy zestaw gryzaków dla tresury dla psów rasy rhodesian ridgeback
  7. Obcinaczki do pazurów dla psów rasy rhodesian ridgeback
  8. Piłka twarda na sznurku dla psów rasy rhodesian ridgeback


Producent profesjonalnych akcesoriów i sprzętu dla psów
 przedstawia dobór produktów dla psów rasy rhodesian ridgeback, w ofercie znajdziecie Państwo: gryzaki, mufki, kliny do zabawy i tresury psów rasy rhodesian ridgeback, obroże, kagańce, szelki, smycze ze skóry, nylonu i metalowe dla rhodesian ridgeback, pokarmy oraz akcesoria.