rasa psów pudel pointer

 

Standard rasy według FCI nr 216

Historia rasy: w końcu wieku XIX , niemiecki hodowca baron von Zedlitz, rozpoczął pracę nad wyhodowaniem psów rasy pudelpointer. Głównym celem, przyświecającym hodowcy, było stworzenie psa, który byłby skory do polowania, posiadający silny instynkt myśliwski oraz kochający wodę. Dlatego został wybrany sprytny pointer i łatwo nadający się na tresurę i skłonny do aportowania pudel. Rasa pudelpointer nie ukształtowała się do tej pory, zmiany do tej pory jego dotyczą, chociaż cechy robocze psa są doskonałe. Pudelpointer nie korzysta szczególną popularnością ani w Niemczech, ani poza granicami państwa.

Kraj pochodzenia: Niemcy.

Wygląd ogólny: pudelpointer - silny, wytrzymały pies, czujny i uważny.

Wysokość i masa: wysokość w kłębie wynosi dla psów 60-68 cm, dla suk 55-63 cm. Waga dorosłych osobników powinna się mieścić w przedziale od 25 i 30 kg.

Szata: idealny płaszcz jest szorstki i gęsty, średniej długości. Krótki na kończynach.

Umaszczenie: dopuszczalnymi typami umaszczeń są barwy jednolite od brązowego do jasnobrązowego, nie dopuszczalne są białe, czarne, brązowe, srebrne lub pręgowane znaczenia.

Głowa: niezbyt długa, szeroka, okryta włosem szczotkowanym. Część ciemienna poszerzona, stop jest wyraźnie, mocno zaznaczony. Grzbiet nosa wyraźnie wysklepiony. Kufa szeroka, wydłużona, na kufie sterczące wąsy, brwi i broda.

Uszy: mają średnią długość i grubość. Nie są szczególnie mięsiste ani nad wyraz spiczaste, wiszące, lekko zaokrąglone. Porośnięte niedługim sierścią.

Oczy: wielkie, okrągłe w kształcie, żółte lub żółtawo-brązowego koloru.

Szyja: ma średnią długość, nie jest szczególnie muskularna. Dość wyraźnie zaznaczona i lekko wysklepiona. Kłąb: wysoki, długi i wyraźny.

Obudowa: tułów mocny, krótkie plecy, proste. Lędźwie muskularne, zad długi, umiarkowanie opadający, z dobrze wyrażonymi mięśniami. Brzuch umiarkowanie podciągnięty, krótkie pachwiny.

Pierś: klatka piersiowa szeroka, bardzo głęboka, żebra wysklepione.

Ogon: cienki, prosty. Porośnięty szorstkim włosem. Kopiowany na ⅓ długości.

Kończyny przednie i tylne: na kończynach przednich. Łopatki o skośnym ustawieniu, szerokie, długie, dobrze przylegające. Mięśnie ramienia są dobrze rozwinięte, wyraźnie zarysowane. Kości ramienia i przedramienia, z dobrze rozwiniętą muskulaturą. Stawy łokciowe odstawione do tyłu. Ścięgna dobrze widoczne. Przedramię proste i równoległe wobec siebie. Kończyny tylne równoległe, muskularne. Stawy w kończynach tylnych są bardzo mocno kątowane. Podudzia długie, odstawione do tyłu.

Cechy atrakcyjne: pudelpointery mogą polować na dowolnym terenie (od suchego pola do przybrzeżnych krzaków). Od pointera pies odziedziczył ostry węch, śmiałość, sprytne i hazardowe ściganie zwierzyny leśnej, od pudla - inteligencję i kochanie ku wodzie. Energicznie tropi zwierzynę dziką i świetnie aportuje po strzale. Dobroduszny pudelpointer potrzebuje uporczywego prowadzenia. W żadnym przypadku nie powinny mieszkać w blokach. Mają silną potrzebę ruchu i przestrzeni. Wymaga regularnej pielęgnacji sierści.

 

Polecane produkty przez specjalistów ForDogTrainers dla psów rasy pudelpointer:

  1. Skórzane szelki dla psów rasy pudelpointer
  2. Designerski kaganiec dla psów rasy pudelpointer
  3. Obroża skórzana ze zdobieniami dla psów rasy pudelpointer
  4. Smycz okrągła dekoracyjna dla psów rasy pudelpointer
  5. Aport treningowy dla psów rasy pudelpointer
  6. Zestaw wytrzymałych gryzaków z węża strażackiego dla tresury psów rasy pudelpointer
  7. Średnie przysmaki do uzupełniania zabawek dla psów rasy pudelpointer
  8. Zabawka na smakołyki dla psów rasy pudelpointer


Producent profesjonalnych akcesoriów i sprzętu dla psów
 przedstawia dobór produktów dla psów rasy pudelpointer, w ofercie znajdziecie Państwo: gryzaki, mufki, kliny do zabawy i tresury psów rasy pudelpointer, obroże, kagańce, szelki, smycze ze skóry, nylonu i metalowe dla pudelpointera, pokarmy oraz akcesoria.