rasa psów portugalski pies wodny

 

Standard rasy według FCI nr 37

Historia rasy: portugalskie psy wodne to rasa psów pracujących wywodząca się z portugalskiego rejonu Algarve. Ewentualnie, rasa powstała wskutek krzyżowania barbe z różnymi rasami miejscowymi. Tradycyjnie portugalski pies wodny wykorzystywane przez rybaków, szczekanie psa pomagał uniknąć zderzeniu łodzi w mgle.

Kraj pochodzenia: Portugalia.

Wygląd ogólny: portugalski pies wodny - energiczny, impulsywny, uporczywy czworonóg, posiada olbrzymią wytrwałość i dobry węch.

Wysokość i masa: suki mierzą średnio 46 cm wysokości w kłębie. Samiec mierzy 54 cm. Waga dorosłego psa waha się w granicach 19–25 kg. Suka jest lżejsza i waży od 16 do 22 kg.

Szata: szorstki włos, brak podszerstka. Portugalski pies dowodny może mieć zarówno kędzierzawą jak i falistą sierść. Włos kędzierzawy i falisty tworzy czapkę na głowie.

Umaszczenie: barwa włosa jest całkowicie czarna, biała lub brązowa. Czerń z białym lub brązowym jest najczęściej spotykaną kombinacją kolorów.

Głowa: o dobrych proporcjach, duża i szeroka, łuki brwiowe zaznaczone. Stop dobrze zaznaczony. Kufa u podstawy szersza niż z przodu przy nosie. Silne szczęki. Nos szeroki pigmentowany w kolorze umaszczenia.

Uszy: osadzone powyżej linii oczu, przylegające do głowy, tylny brzeg ucha powinien być nieco uniesiony, cienkie.

Oczy: średniej wielkości, okrągłe, szeroko rozstawione i lekko skośne. Powieki mają czarne brzegi.

Szyja: krótka, zaokrąglona, bez podgardla.

Obudowa: mocny, zwarty tułów. Kłąb dobrze wyrażony. Grzbiet prosty. Lekko skośny zad. Brzuch dobrze podciągnięty.

Pierś: klatka piersiowa szeroka, głęboka, sięga łokci.

Ogon: niekopiowany, u nasady gruby, zwężający się ku końcowi. W ruchu zakręca się w kółko. Portugalski pies wodny konsekwentnie wykorzystuje go jako kierownicę podczas pływania i nurkowania.

Kończyny przednie i tylne: mocne, łapy okrągłe.

Cechy atrakcyjne: psy są bardzo towarzyskie i energiczne. Uczą się bardzo szybko, cieszą się ze szkolenia, i mają dobrą pamięć do nazw obiektów. Portugalski pies wodny - doskonale pływa i nurkuje. Świetnie się czuje w wodzie. Może być jako pies stróżowy oraz zwykły pies domowy, jednak wymaga uporczywej tresury.

 

Polecane produkty przez specjalistów ForDogTrainers dla psów rasy portugalski pies wodny:

  1. Wielofunkcyjne szelki nylonowe dla psów rasy portugalski pies wodny
  2. Kaganiec metalowy dla psów rasy portugalski pies wodny
  3. Obroża skórzana ze zdobieniami dla psów rasy portugalski pies wodny
  4. Pleciona smycz skórzana dla psów rasy portugalski pies wodny
  5. Aport treningowy dla psów rasy portugalski pies wodny
  6. Jutowy komplet gryzaków do tresury dla psów rasy portugalski pies wodny
  7. Smakołyki dla psów rasy portugalski pies wodny
  8. Kula smakula dla psów rasy portugalski pies wodny


Producent profesjonalnych akcesoriów i sprzętu dla psów
 przedstawia dobór produktów dla psów rasy portugalski pies wodny, w ofercie znajdziecie Państwo: gryzaki, mufki, kliny do zabawy i tresury psów rasy portugalski pies wodny, obroże, kagańce, szelki, smycze ze skóry, nylonu i metalowe dla portugalskiego psa wodnego, pokarmy oraz akcesoria.