rasa psów portugalski pies stróżujący

 

Standard rasy według FCI nr 96

Historia rasy: portugalski pies stróżujący (Rafeiro do Alentejo) to rasa psów, która powstała w części południowej Portugalii poprzez krzyżowanie mastifów hiszpańskich, co jest widoczne biorąc pod uwagę rozmiary psa, z psami do stróżowania. Ta krzyżówka stworzyła naprawdę doskonałego psa do stróżowania oraz z urodzonym przywiązaniem wobec krów i owiec. Portugalskiego psa stróżującego rzadko można spotkać w domu, częściej na pastwisku lub farmie. W Stanach Zjednoczonych tą rasę psów też zwykle wykorzystywano do obrony stad owiec.

Kraj pochodzenia: Portugalia.

Wygląd ogólny: portugalski pies stróżujący - to krępy czworonóg potężnych rozmiarów, o krótkiej szyi, pojemnej klatce piersiowej, dobrze rozwiniętym udem i bardzo mocnym grzbietem.

Wysokość i masa: psy osiągają ok 76 cm. Waga oscyluje w granicach od 43 do 50 kg.

Szata: sierść krótka lub średniej długości, ta druga preferowana, ciężka, prosta, gęsta, gładka, równo rozłożona na całym ciele, także między palcami.

Umaszczenie: dopuszczalnymi typami umaszczenia są: czerń, barwa wilczasta, płowa i żółta, z pręgowaniem lub bez, zawsze z białymi znaczeniami, albo łaciata w tych kolorach.

Głowa: w kształcie głowy niedźwiedzia, czaszka najszersza w tylnej części czaszki, węższa i mniej wypukła w przedniej, proporcjonalna do wielkości psa.

Uszy: osadzone na średniej wysokości, słabo ruchliwe, z fałdami, wiszące. Małe, w kształcie trójkąta, wąskie u nasady, o długości równej lub nieco większej od szerokości, na końcach zaokrąglone. Także przy pobudzeniu sfałdowane pionowo, podniesione u podstawy.

Oczy: małe, owalne, osadzone prawie u podstawy czoła, brązowe (pożądane ciemne); powieki ciemno pigmentowane, zwarte i dobrze przylegające do gałki ocznej, o spokojnym wyrazie.

Zęby: charakterystycznie mocne, dobrze rozwinięte, mocno ustawione szczęki.

Szyja: dobrze osadzona na łopatkach, prosta, mocna, krótka, z podgardlem.

Obudowa: tułów mocny, dobrze umięśniony, długi, pojemny. Nieznaczny spadek linii górnej od przodu ku tyłowi, grzbiet umiarkowanie wygięty. Linia dolna tułowia płynnie podnosi się od klatki piersiowej ku pachwinom. Brzuch jest proporcjonalny do rozmiarów psa. Linia dolna nie obwisa, płynnie przechodzi w linię piersi.

Pierś: klatka piersiowa głęboka, pojemna.

Ogon: osadzony średnio wysoko, na przedłużeniu linii zadu; gruby u nasady, na końcu może być lekko zawinięty, ale niezbyt mocno, długi. W spoczynku wiszący, sięgający przynajmniej stawu skokowego, a możliwie niżej. W akcji wznosi się i zawija, ale nie tak, aby leżał na grzbiecie.

Kończyny przednie i tylne: kończyny przednie mocne, szeroko rozstawione, oglądane z przodu i z boku proste. Łopatka również mocna, średniej długości, dobrze wykształcona i umięśniona. Kąty stawów dobrze otwarte. Przedramię mocne, średniej długości, pionowo ustawione i dobrze umięśnione. Nadgarstek mocny i dobrze wykształcony. Śródręcze średniej długości, mocne, lekko nachylone. Palce na łapach przednich mocne, zwarte, wysklepione (nie płaskie), pazury także mocne, barwy odpowiedniej do umaszczenia, opuszki mocne i twarde. Kończyny tylne mocne, szeroko rozstawione, oglądane z tyłu i z boku proste. Uda długie, szerokie, mocno umięśnione, ale nie przebudowane mięśniami. Staw kolanowy mocny, nie wykręcony na zewnątrz. Podudzie mocne, umiarkowanie skośne i średniej długości, dobrze umięśnione. Staw skokowy mocny, suchy, średnio wysoki. Śródstopie mocne, średniej długości, lekko nachylone, mogą występować pojedyncze lub podwójne wilcze pazury. łapy tylne podobne budową do łap przednich.

Cechy atrakcyjne: Rafeiro do Alentejo - to najlepsze psy do stróżowania. Są użytkowane do ochrony mienia, do ochrony osobistej, będzie bronił zarówno przed złoczyńcami, jak i przed drapieżnikami. Psy tej rasy są odporne na jakiekolwiek warunki atmosferyczne, jak sytuacja tego wymaga, może przetrwać bez pokarmu kilku dni.

 

Polecane produkty przez specjalistów ForDogTrainers dla psów rasy portugalski pies stróżujący:

  1. Szelki skórzane wzmocnione dla psów rasy portugalski pies stróżujący
  2. Kaganiec bojowy ze skóry dla psów rasy portugalski pies stróżujący
  3. Obroża skórzana ze zdobieniami dla psów rasy portugalski pies stróżujący
  4. Czarna krótka smycz z podszewką dla psów rasy portugalski pies stróżujący
  5. Przedmiot do aportowania ze sznurkiem dla psów rasy portugalski pies stróżujący
  6. Komplet gryzaków z węża strażackiego do tresury dla psów rasy portugalski pies stróżujący
  7. Duże przysmaki do uzupełniania zabawek dla psów rasy portugalski pies stróżujący
  8. Piłka na smakołyki dla psów rasy portugalski pies stróżujący


Producent profesjonalnych akcesoriów i sprzętu dla psów
 przedstawia dobór produktów dla psów rasy portugalski pies stróżujący, w ofercie znajdziecie Państwo: gryzaki, mufki, kliny do zabawy i tresury psów rasy portugalski pies stróżujący, obroże, kagańce, szelki, smycze ze skóry, nylonu i metalowe dla portugalskiego psa stróżującego, pokarmy oraz akcesoria.