rasa psów porcelaine

 

Standard rasy według FCI nr 30

Historia rasy: rasa jest uważana za jedną z najstarszych francuskich ras myśliwskich, pochodzi od “białego psa króla” lub od innej odmiany gończego św. Huberta w białej barwie (Saint Hubert Blanc de Lorraine). Psy tej rasy hodowane przy klasztorach Klauni i Luksel, oraz rodzina Choisel na wschodzie Francji. W celu polepszenia charakterystyk porcelaine krzyżowano z harrierem szarym somerset, gończym haskońsko-sentożskim oraz biji. Jej nazwa odnosi się prawdopodobnie do barwy podstawowej na szacie czworonogów: jasno-białej, błyszczącej (fr. porcelaine - porcelana). Klub wielbicieli porcelaine został założony w 1971 roku, niemniej dzięki staraniom klubu udało się odtworzyć rasę.

Kraj pochodzenia: Francja.

Wygląd ogólny: porcelaine - to niezwykle piękny, elegancki pies gończy, proporcjonalnie ukształtowany, podobny do delikatnej figurki porcelanowej.

Wysokość i masa: psy osiągają od 56 do 59 cm wysokości w kłębie. Psy ważą od 25 do 28 kg.

Kształt: rozciągnięty.

Szata: sierść gładka, rzadka lecz bez łysin, przylegająca i błyszcząca.

Umaszczenie: jasne białe z okrągłymi, pomarańczowymi plamami, które nie zlewają się w czaprak. Plamy zazwyczaj nakładają się symetrycznie na głowie.

Głowa: powinna być bardzo typowa, sucha i delikatnie rzeźbiona, raczej długa. Czaszka między uszami szeroka, guz potyliczny lekko zaokrąglony; czoło płaskie z niezbyt mocno zaznaczoną bruzdą. Stop nieprzesadnie zaznaczony. Grzbiet nosa prosty u nasady, na końcu lekko garbowaty. Nos wielki, w kolorze głębokiej czerni.

Uszy: długie, wygięte, cienkie, spiczasto zakończone, nigdy powyżej linii oczu.

Oczy: duże, ciemne.

Szyja: dość długa, lekka.

Obudowa: grzbiet szeroki i prosty. Lędźwie szerokie, mocno umięśnione. Zad lekko skośny.

Pierś: klatka piersiowa średnio szeroka, ale dość głęboka.

Ogon: średniej długości, dobrze osadzony, stosunkowo mocny u nasady, zwężający się ku końcowi, lekko zagięty ku górze.

Kończyny przednie i tylne: odpowiedniej długości, mocny, cienki koście. Łapy z wydłużonymi, delikatnymi, ale zwartymi palcami, opuszki twarde i wytrzymałe.

Cechy atrakcyjne: rasa wykorzystywana do polowania na zające i jelenie, dziki. Psy porcelaine są bardzo aktywne i energiczne, uporczywe w tropieniu, sprytne, wytrwałe. Porcelaine ma melodyjny głos i świetny węch. Spokojny, dobroduszne psy, doskonale towarzyszą podczas polowania. Łatwe w prowadzeniu i szkoleniu – nadają się nawet dla początkującego właściciela. lecz z twardym charakterem.

 

Polecane produkty przez specjalistów ForDogTrainers dla psów rasy porcelaine:

  1. Peleryna dla psów rasy porcelaine
  2. Kaganiec treningowy dla psów rasy porcelaine
  3. Obroża skórzana ze zdobieniami dla psów rasy porcelaine
  4. Pleciona smycz skórzana z miękką rączką dla psów rasy porcelaine
  5. Koziołek do aportowania dla psów rasy porcelaine
  6. Jutowy zestaw gryzaków do tresury dla psów rasy porcelaine
  7. Smakołyki dla psów rasy porcelaine
  8. Interaktywna zabawka na smakołyki dla psów rasy porcelaine


Producent profesjonalnych akcesoriów i sprzętu dla psów
 przedstawia dobór produktów dla psów rasy porcelaine, w ofercie znajdziecie Państwo: gryzaki, mufki, kliny do zabawy i tresury psów rasy porcelaine, obroże, kagańce, szelki, smycze ze skóry, nylonu i metalowe dla porcelaine, pokarmy oraz akcesoria.