rasa psów pointer 


Standard rasy według FCI nr 1

Historia rasy: pointer - to rasa psów wykorzystywanych do polowań, wyhodowanych w Wielkiej Brytanii w XVIII wieku. Jedna z najstarszych ras wyżłów, ewentualnie pochodzi od psów hiszpańskich perro-dupuita (co w tłumaczeniu oznacza “pies na stojąco”), przywiezionych do Anglii. Współczesny pointer powstał dzięki hodowcom angielskim poprzez krzyżowanie foxhounda oraz francuskiego i włoskiego wyżła. Ta rasa psów cieszy się olbrzymią popularnością na całym świecie.

Kraj pochodzenia: Wielka Brytania.

Wygląd ogólny: pointer to pies elegancki. Sprawia wrażenie silnego, a zarazem smukłego, posiada sprężysty chód i dumną postawę. Szybki, charakteryzuje się doskonałym węchem i natychmiastową reakcją na zwierzynę. Pointery, kiedy poczują zwierzynę, zamierają w bezruchu, i wystawiają ofiarę myśliwemu. Kiedy zobaczą uciekającego ptaka, nie rzucają się za nim w pogoń.

Wysokość i masa: dorosłe psy mierzą od 54 do 62 cm wysokości w kłębie, ważą średnio od 20 do 30 kg.

Szata: włos krótki, równomiernie okrywający ciało, o wyraźnym połysku.

Umaszczenie: dopuszczalnymi typami umaszczenia są: jednolite (czarne, kawowe, płowe) lub dwubarwne (czarno-łaciate, czerwono-łaciate, żółto-łaciate). Umaszczenie jednolite dopuszcza białe znaczenia na kufie, piersi, gardle i końcach łap.

Głowa: sucha, kufa umiarkowanie długa.

Uszy: wiszące, osadzone dość wysoko, zakończone delikatnym szpicem.

Oczy: umiarkowanej wielkości, okrągłe, inteligentne, o łagodnym wyrazie. Orzechowe lub brązowe odpowiadające umaszczeniu.

Szyja: wysoko osadzona, połączona z głową pod tępym kątem. Długa, sucha, dobrze umięśniona, w części górnej lekko wygięta, okrągła w cięciu, bez obwisłego podgardla. W kierunku od głowy do kłębu jest grubsza, powoli przechodzi w kłąb i ramię. Od głowy szyja wyraźnie wyłaniająca się za guzem potylicznym. Wady - wszystkie niezgodności od określonych charakterystyk.

Zęby: białe, mocne, dobrze rozwinięte, dobrze przylegające, z doskonałym, zgryzem nożycowym.

Obudowa: szczupły, zwarty, proporcjonalny tułów u psów i zarówno suk. Długość obudowy nieco więcej niż wysokość w kłębie, co charakterystycznie dla obydwóch płci. Brzuch lekko podciągnięty, nie wysuwa się spod krótkich podciągniętych pachwin.

Pierś: głęboka i masywna, w cięciu poprzecznym w kształcie owalu, sięga łokci. Z przodu jest bardziej wąska, w części tylnej bardziej szeroka. Żebra fałszywe długie i okrągło wygięte. Mostek dobrze widoczny. Linia dolna piersi wysklepiona, okrągło i powoli przechodzi w linię brzucha. Jakiekolwiek niezgodności z opisaniem są uważane za wadę.

Ogon: ruchomy, sprężysty “pręt”, suchy, płynnie przechodzi w linię grzbietu.

Kończyny przednie i tylne: patrząc z przodu kończyny przednie proste i równoległe. Ramię muskularne, lekko skośne. Łokcie dobrze rozwinięte i skierowane wyraźnie ku tyłowi. Przedramię długie, owalne w cięciu. Długość nog od łokci wynosi 55-56% u psów, 52-54% ku wysokości w kłębie. Nadgarstki nie tworzą widocznej grubości. Śródręcza długie, lekko skośne. Kończyny tylne patrząc z tyłu proste i równoległe, z boku - dobrze wyrażone kątowanie stawów. Ustawione nieco szerzej niż nogi przednie, a mianowicie u suk. Podudzie długie. Staw skokowy dobrze rozwinięty, kość piętowa wyrażona. Niedługie śródstopie. Linia prostopadła, biegnąca od stawu kulszowego, przechodzi na odległości 3-4 cm z przodu od przedniej strony skośnie ustawionego środstopia.

Cechy atrakcyjne: psy były pierwotnie dość gwałtowne i posiadają przesadne siły. Pointer jest doskonałym towarzyszem, wiernym. Bardzo dobrze dogadują się jednak z dziećmi. Zwykle spokojny w domu, pies jest bardzo sprytny na polowaniu. Inteligentny, bardzo łatwo adaptuje się w jakiejkolwiek sytuacji. łatwo dogaduje się z nieznajomym człowiekiem. Pointer będzie szczekał na jakikolwiek podejrzały mu dźwięk, lecz należy pamiętać, że to nie są psy do stróżowania. Instynkt do polowania przejawia się wcześniej, w dwumiesięcznym wieku. Często jest demonstrowane zachowanie myśliwego. Pointer zwykle świetnie dogaduje się z innymi zwierzętami, nieagresywny wobec innych czworonogów.

 

Polecane produkty przez specjalistów ForDogTrainers dla psów rasy pointer:

  1. Nylonowe szelki wielofunkcyjne dla psów rasy pointer
  2. Kaganiec metalowy dla psów rasy pointer
  3. Wąska obroża skórzana z mosiężnymi kolcami dla psów rasy pointer
  4. Smycz skórzana ręcznie wykonana dla psów rasy pointer
  5. Wytrzymały koziołek do tresury ze sznurkiem dla psów rasy pointer
  6. Zestaw gryzaków z materiału ringowego dla psów rasy pointer
  7. Średnie przysmaki do uzupełniania zabawek dla psów rasy pointer
  8. Zabawka z karmą dla psów rasy pointer


Producent profesjonalnych akcesoriów i sprzętu dla psów
 przedstawia dobór produktów dla psów rasy pointer, w ofercie znajdziecie Państwo: gryzaki, mufki, kliny do zabawy i tresury psów rasy pointer, obroże, kagańce, szelki, smycze ze skóry, nylonu i metalowe dla pointera, pokarmy oraz akcesoria.