rasa psów podenco z ibizy 


Standard rasy według FCI nr 89

Historia rasy: za ojczyznę podenco z Ibizy są uznawane wyspy Balearskie Majorka, Ibiza, Minorka oraz Formentera, gdzie ta rasa jest znana pod nazwą oryginalną “pies balearski”. Psy tej rasy są szeroko rozpowszechnione w prowincji Katalonia, w okolicach Walensji, Barcelony, gdzie są nazywane mallore, ksarnello, mursias, szarnes. Ewentualnie, psy zostały przywiezione na ląd i wyspy Eivissa przez Fenicjan oraz Carfagenian, a pózniej - przez handlarzy europejskich. Podenco z Ibizy jest uznawany za jedną z najstarszych ras psów. Wizerunki uderzająco podobnych do Podenco czworonogów pojawiają się na ścianach starożytnych grobowców faraonów Egiptu, które dotyczą 3400 roku przed naszą erą. .

Kraj pochodzenia: Hiszpania.

Wygląd ogólny: dobrze określona sylwetka podenco z Ibizy, duże, stojące uszy i jasna szata są zechami charakterystycznymi dla psów tej rasy, robia ich naprawdę niezwykłym czworonogiem.

Wysokość i masa: osiągają średnio 57-66 cm wysokości w kłębie, ważą średnio od 19 do 25 kg.

Szata: podenco z Ibizy jest spotykany w trzech odmianach: krótkowłosej, szorstkowłosej, długowłosej.
Odmiana krótkowłosa: włos nie może być ani jedwabisty, gęsty, żeby było widać skórę. Odmiana szorstkowłosa: szorstka, bardzo gęsta, nieco krócej na głowie i uszach, dłużej na plecach, tylnej stronie uda, części dolnej ogona, dopuszczalna broda. Odmiana długowłosa: sierść bardziej miękka, długość jej nie może być mniej niż 5 cm, głowa obficie porośnięta gęstą szatą.

Umaszczenie: dopuszczalnymi typami umaszczenia są biało-ruda, bądź jednolicie biała lub ruda. Możliwe występowanie płowości, pod warunkiem, że pies jest nadzwyczaj dobrym okazem. Dla odmiany krótkowłosej podenco z Ibizy umaszczenie płowe jest wadą.

Głowa: widziana w całości jest długa, delikatna i stożkowata; zupełnie sucha i dosyć mała w stosunku do tułowia.

Uszy: zawsze sztywne, bardzo ruchome, średniej wielkości. Ucho w kształcie rombu. W zależności od sytuacji, ustawione do przodu, w strony, lub zarzucone w tył. W stanie wzbudzenia pies trzyma uszy ustawione pionowo. Środek nasady ucha znajduje się na poziomie oczu. Pozbawione włosa wewnątrz małżowiny usznej.

Oczy: skośne, małe, jasnobursztynowego koloru, przypominającego karmelowy. Kolor bursztynowy mniej lub bardziej intensywny, w kolorze podstawowego umaszczenia włosa. Spojrzenie szlachetne, inteligentne i czujne wobec osób nieznajomych.

Szyja: umiarkowanie wysklepiona, muskularna, bardzo sucha, zarówno w górnym, jak i dolnym odcinku. Długość szyi równa się połowie długości obudowy. Skóra napięta i ściśle przylegająca do ciała, bez zmarszczek i podgardla. Sierść na kłębie bardziej długa, niż na tułowiu, co jest charakterystyczne dla odmiany krótkowłosej.

Zęby: uzębienie idealnie dopasowane, w zgryzie nożycowym; białe i regularne.

Obudowa: tułów jest elegancki, symetryczny, o umiarkowanych, równych proporcjach, zwarty; nieco dłuższy, niż wyższy, choć nie jest to wyraźna różnica. Brzuch lekko podciągnięty, choć nieprzesadnie.

Pierś: klatka piersiowa głęboka, lecz nie sięga umiarkowanie wąska i długa, . Żebra płaskie, mostek dobrze widoczny. Brzuch lekko podciągnięty, choć nieprzesadnie.

Ogon: nisko osadzony, długi, grubszy u nasady, zwęża się stopniowo w kierunku koniuszka. Porośnięty długim i twardym włosem, najeżonym jak na uszach. W zależności od sytuacji, w spoczynku – ogon naturalnie zwisa; w ruchu – noszony sierpowato, mniej lub bardziej zagięty. Pies nie może trzymać ogon pionowo lub na poziomie pleców.

Kończyny przednie i tylne: kończyny przednie symetryczne, ustawione pionowo. Patrząc z przodu są ustawione blisko siebie.Długie kończyny dają wrażenie smukłości, szybkości i siły. Kończyny tylne w miarę pionowe, o długich, mocnych, płaskich mięśniach.

Cechy atrakcyjne: podenco z Ibizy - to spokojne, łagodne i oddane czworonogi. Psy tej rasy posiadają różnorodne zdolności i łatwo nadają się do tresury, co pozwala być doskonałym towarzyszem, oraz prezentować się na wystawach i występować w zawodach. W polu hazardowy podenco z Ibizy przejawia instynkt do polowania, dużą uporczywość oraz wytrwałość.

 

Polecane produkty przez specjalistów ForDogTrainers dla psów rasy podenco z Ibizy:

  1. Lekkie nylonowe szelki spacerowe dla psów rasy podenco z Ibizy
  2. Kaganiec treningowy dla psów rasy podenco z Ibizy
  3. Wąska obroża skórzana z kolcami dla psów rasy podenco z Ibizy
  4. Smycz skórzana dla psów rasy podenco z Ibizy
  5. Profesjonalny koziołek ze sznurkiem dla psów rasy podenco z Ibizy
  6. Duży gryzak klin zabawka z materiału ringowego dla psów rasy podenco z Ibizy
  7. Średnie przysmaki do uzupełniania zabawek dla psów rasy podenco z Ibizy
  8. Zabawka na smakołyki dla psów rasy podenco z Ibizy


Producent profesjonalnych akcesoriów i sprzętu dla psów
 przedstawia dobór produktów dla psów rasy podenco z Ibizy, w ofercie znajdziecie Państwo: gryzaki, mufki, kliny do zabawy i tresury psów rasy podenco z Ibizy, obroże, kagańce, szelki, smycze ze skóry, nylonu i metalowe dla podenco z Ibizy, pokarmy oraz akcesoria.