rasa psów pies górski z Estrela

 

Standard rasy według FCI nr 173

Historia rasy: najstarszy czworonogi mieszkaniec rejonu Serra da Estrela (rejony górskie Portugalii północnej), pies górski z Estrela, chociaż ma niepewne pochodzenie, uważany za jedną z najstarszych ras portugalskich z Półwyspu Iberyjskiego. Najczęściej jest spotykany w rejonach górskich, od podłoża do szczytu, szczególnie w lecie, jak topnieje śnieg. Na tych terenach czworonogi pilnują stad owiec z rejonów nizinnych, wysuszonych upałem letnim. Będąc psem pasterskim i stróżowym, pies z Estrela doskonale broni stada przed drapieżnikami, które mieszkają w tych rejonach. Psy tej rasy są spotykane również w innych regionach kraju, głównie w centrum Portugalii, tym niemniej ich ojczyzną pozostają góry Estrelskie, skąd psy są wywożone do innych regionów jeszcze będąc szczeniem lub są hodowane prze hodowców z Estrela. Inna nazwa rasy - pies pasterski z Estrela, Cao de Serra da Estrela.

Kraj pochodzenia: Portugalia.

Wygląd ogólny: pies pasterski z Estrela - rasa psa zaliczana do grupy molosów w typie górskim, posiada nieco wypukłe linie, tułów zwarty, mocno ukształtowany, nie wyróżnia się eleganckością reliefów. Psy tej rasy są proporcjonalnie ułożone, posiadają harmonijne kształty, etniczną czystość pochodzenia.

Wysokość i masa: pożądana wysokość w kłębie dla dojrzałych samców wynosi 65-72 cm, a dla dojrzałych suk – 62-68 cm. Optymalna waga oscyluje zaś w granicach 40 – 50 kg. Suki są lżejsze od samców i ważą pomiędzy 30 a 40 kg.

Szata: pies górski z Estrela występuje w dwóch odmianach: krótkowłosa i długowłosa, w każdym razie włos jest gęsty i szorstki.

Umaszczenie: dopuszcza się następujące typy umaszczeń: płowy, wilczo szary i pręgowany.

Głowa: mocna, pojemna, długa, w profile trochę wypukła. Dobrze osadzona, proporcjonalna do tułowia. Mózgoczaszka proporcjonalna do kufy, całość doskonale harmonijna. Skóra na czaszce i policzkach przylegająca.

Uszy: małe w porównaniu do wielkości tułowia (11 cm długości, 10 cm szerokości), osadzone średnio wysoko, wiszące, odrzucone trochę do tyłu, przy bokach głowy, cienkie, trójkątne, na końcach zaokrąglone. Kopiowane uszy są dopuszczalne, lecz uszy naturalne są oceniane lepiej.

Oczy: owalne, średniej wielkości, osadzone w prostej linii, dobrze rozwarte, jednakowe, o bystrym i łagodnym wyrazie. Psy tej rasy posiadają ciemno-bursztynowe oczy. Powieki czarne i dobrze przylegające. Łuki brwiowe lekko zaznaczone.

Zęby: dobrze rozwinięte szczęki, komplet mocnych, białych zębów, dobrze osadzonych i ściśle zwierających się.

Szyja: krótka i gruba, prosta, dobrze osadzona na łopatkach, porośnięta sierścią na podgardlu.

Obudowa: grzbiet możliwie krótki, prawie prosty. Lędźwie również krótkie, szerokie, dobrze umięśnione i związane z lekko spadzistym, krótkim, szerokim i dobrze umięśnionym zadem.

Pierś: w kształcie owalu, widocznie opuszczona, średniej szerokości i głębokości, nie beczkowata.

Ogon: osadzony wysoko, długi, szablasty, z haczykiem na końcu.

Kończyny przednie i tylne: patrząc na psa górskiego z Estrela w stanie spokoju kończyny proste, o mocnym kośćcu i stawach, muskularne. Przedramię i podudzie w cięciu poprzecznym w kształcie w cylindra. Kątowanie umiarkowanie strome, sprawne w ruchu. Staw skokowy raczej niski, umiarkowanie stromy, nie wykręcony na zewnątrz ani do wewnątrz.

Cechy atrakcyjne: pies górski z Estreli - jedyna istota, która uduchowiaje ponury krajobraz skalisty, i któremu pastuch ufa bezwzględnie, z którym można pogadać. Obecnie przeznaczenie psów odróżnia się od pracy ich przodków. Teraz psy tej rasy bronią ludzi nie przed dzikimi drapieżnikami, a przed stresami. Pies górski z Estrela zapewni Państwu całkowity spokój i bezpieczność, będzie chronił przed szybkim życiem współczesnym i wróci równowagę duszewną.

 

Polecane produkty przez specjalistów ForDogTrainers dla psów rasy pies górski z Estrela:

  1. Szelki skórzane dla psów rasy pies górski z Estrela
  2. Kaganiec plastikowy dla psów rasy pies górski z Estrela
  3. Obroża skórzana ze zdobieniami dla psów rasy pies górski z Estrela
  4. Czarna krótka smycz z podszewką dla psów rasy pies górski z Estrela
  5. Koziołek do aportowania ze sznurkiem dla psów rasy pies górski z Estrela
  6. Zestaw wytrzymałych gryzaków z węża strażackiego do tresury psów rasy pies górski z Estrela
  7. Duże przysmaki do uzupełniania zabawek dla psów rasy pies górski z Estrela
  8. Zabawka na smakołyki dla psów rasy pies górski z Estrela


Producent profesjonalnych akcesoriów i sprzętu dla psów
 przedstawia dobór produktów dla psów rasy pies górski z Estrela, w ofercie znajdziecie Państwo: gryzaki, mufki, kliny do zabawy i tresury psów rasy pies górski z Estrela, obroże, kagańce, szelki, smycze ze skóry, nylonu i metalowe dla psa górskieo z Estrela, pokarmy oraz akcesoria.