rasa psów perro majorero 

 

Historia rasy: psy tej rasy pochodzą z wysp Kanaryjskich, gdzie trafiły w 1404 roku wraz z kolonizatorami hiszpańskimi. Te psy użytkowano do stróżowania i pilnowania dużego stada bydła. Te psy wykorzystywane też do ochrony i jako psy towarzyszące wojskom konnym. Perro majorero dość szybko rozpowszechniły się na całe terytorium wysp Kanaryjskich. Powoli rasa zdobywała coraz większą popularność. W ciągu praktycznie 600 lat psy tej rasy pomagały ludziom przy każdym działaniu - doskonale pilnowały bydła, nawet wielkie stada, świetnie sprawdzały się podczas polowania. Oprócz tego, psy są dość surowe by stanąć na obronę swojego właściciela oraz całego majątku.

Kraj pochodzenia: Hiszpania, wyspy Kanaryjskie.

Wysokość i masa: dorosły pies rasy osiąga 57-63 cm wysokości w kłębie i 30-45 kg wagi. Suki 55-61 cm i ważą niespełna 25-35 kg.

Ukształtowanie: kwadratowe, proporcjonalna obudowa.

Szata: gładka, niezbyt krótka, i niezbyt długa, dość gęsty podszerstek. Miękka na dotyk, lekko lśniąca. Gruba skóra, dość dobrze naciągnięta. Okrywa większej długości w części dolnej ogona, tylnej części uda, na szyi. Na innych częściach ciała włos jest równomiernie rozłożony.

Umaszczenie: o barwie lawy wulkanicznej, o czarnym, jasno-beżowym, lub tygryskowym pręgowaniu, które może być dość wyrażne, tak i zarówno płynne. Dopuszczalne białe znaczenie na sierści. Barwa podstawowego umaszczenia nasycony czarny z zielonym połyskiem. Na kufie czarna lub czarno-brązowa maska. Niedopuszczalne kolory: czarny, bez pręgowania, białe znaczenia z boków i z tyłu.

Głowa: w kształcie stożka, górne linie wzdłużne czaszki i kufy lekko nachylone, guz potyliczny lekko widoczny. Bruzda czołowa wyrazista. Gładkie policzki, skóra dobrze przylega ku policzkom.

Uszy: odstawione do tyłu, wysoko osadzone, powyżej linii oczu. Uszy w kształcie trójkąta, wiszące. Od nasady do koniuszka, charakterystycznie ułożone, widać przy tym małżowinę. Przylegają ku czaszce.

Oczy: średnio osadzone, dość małe, w kształcie owalu. Barwa oczu: funduk lub migdał różnych odcieni kwiatów, od żółtego do ciemno-brązowego. Dopuszczalne pigmentowanie krawędzi oczu, zazwyczaj czarno-szarego koloru.

Szyja: mocna i bardzo muskularna, w kształcie stożka lub trójkąta. Linia górna prosta, nie wysklepiona, tworzy linię nachyloną z piersią. W odniesieniu do tułowia dość krótka. Rozszerza się od nasady głowy. Skóra dobrze przylegająca, bez podgardla.

Zęby: ustawione w regularnym zgryzie nożycowym lub cęgowym.

Pierś: klatka piersiowa szeroka, pojemna, ok 14 cm u samców, i 13 cm u suk. Żebra umiejscowione dość wysoko, okrągłe.

Obudowa: silna, zwarta, prawie kwadratowa, nieco dłużej, niż szerzej. Linia górna lekko wysklepiona w odniesieniu do opadającego zadu. prosty grzbiet, o dobrze rozwiniętej muskulaturze. mocne lędźwie.

Ogon: średnio osadzony, koniuszek ogona jest kopiowany na odległości nie więcej 2-3 cm. Pióra na dole ogona. W akcji pies płynnie porusza ogonem.

Kończyny (przednie i tylne): stoją prosto, wyglądają nieco krócej w odniesieniu do tułowia, tak, że tułów wygląda bardziej prostokątny, muskularne ramiona, tworzą otwarty kąt. Bardziej odchylone do tyłu. Łokcie przylegają ku tułowiu. Przedramię proste i muskularne. Kończyny tylne proste, dobrze stojące, o szerokim kątowaniu stawów. Kąt stawów skokowych wynosi ok. 140 stopni. Śródręcze nie jest niskie. Uda mocne i dobrze rozwinięte. Bieg psów elegancki, lekki kłus, bez bocznych odchyleń. Tropiąc zdobycz, szybko się udaje narościć odpowiednią prędkość. Dobrze przemieszczają się nierównym terenem, dzięki delikatnemu kroku i silnym, otwartym palcom. Chód jest lekki, rozluźniony. Doskonale skaczą, co ma życiowo ważne znaczenie w typowym, lokalnym terenie wyspy wulkanicznej.

Cechy atrakcyjne: perro majorero charakteryzuje się spokojnym temperamentem, jest zrównoważony i czujny. Psy tej rasy w większości są otwarte i towarzyskie. Perro majorero to psy nie dla początkujących. Kto żadnego razu nie był właścicielem psa, lepiej utrzymywać innego czworonoga.

 

Polecane produkty przez specjalistów ForDogTrainers dla psów rasy perro majorero :

  1. Wielofunkcyjne szelki nylonowe dla psów rasy perro majorero
  2. Kaganiec ze skóry dla psów rasy perro majorero
  3. Skórzana obroża zaciskowa dla psów rasy perro majorero 
  4. Smycz metalowa dla psów rasy perro majorero
  5. Koziołek wykonany z drewna dla psów rasy perro majorero
  6. Gruby duży gryzak z juty dla psów rasy perro majorero
  7. Grzebień-zgrzebło dla psów rasy perro majorero
  8. Duża piłka dentystyczna dla psów rasy perro majorero


Producent profesjonalnych akcesoriów i sprzętu dla psów
 przedstawia dobór produktów dla psów rasy perro majorero, w ofercie znajdziecie Państwo: gryzaki, mufki, kliny do zabawy i tresury psów rasy perro majorero, kagańce, szelki, obroże, smycze ze skóry, nylonu i metalowe dla perro majorero, pokarmy oraz akcesoria.