rasa psów owczarek węgierski puli

 

Standard rasy według FCI nr 55

Historia rasy: owczarek węgierski Puli to bardzo stara pasterska rasa. Najprawdopodobniej, że puli przywieziono do Europy plemieniem madziarskim. Krew puli przez długi czas pozostawała czysta, bez żadnych mieszanek z innymi rasami. Wyspecjalizowany charakter puli pomagał mu doskonale wypasać stada, sierść sznurowa broniła przed nagłymi zmianami temperatury i zębami drapieżników. Pies jest niewymagający w jedzeniu, dlatego pies bez problemów potrafi żyć poza opieka człowieka. Rasa puli poprostu nie potrzebowała polepszenia. Jednak w XVII-XVIII wiekach puli krzyżowano z niemieckimi oraz francuskimi owczarkami. Otrzymali psa z kędzierzawym włosem, nie podobnego do puli. Ta rasa jednak długo nie była uznana, lecz tych psów też zaliczają do puli.

Kraj pochodzenia: Węgry.

Wygląd ogólny: puli to pies krzepkiej, ale subtelnej budowy ciała, inteligentny o atrakcyjnym wyrazie. Na pierwszy pogląd pies wygląda niezbyt ładnie, lecz patrząc bardziej szczegółowo, pies z czasem staje sie sympatyczny.

Wysokość i masa: psy tej rasy są średniego rozmiaru, wysokość psa wynosi 39-45 cm. Suki są mniejsze i mierzą od 36 do 42 cm. Psy ważą od 10 do 13 kg, zaś suki od 7 do 10 kg.

Szata: włos gęsty,długi, szorstki, z czasem kępki włosa tworzą płaty i sznury, równomiernie okrywający cały tułów, głowę, nogi i ogon. Włos falisty, kędzierzawy. Podszerstek gęsty i długi, tworzy długie estetyczne wstęgi i sznury, oraz wiąże się w wojłok.

Umaszczenie: dopuszczalnymi typami umaszczenia są trzy podstawowe barwy: czerń (czarna z nalotem rdzawym lub szarym), płowy z wyraźną czarną maską oraz perłowobiały bez żółtych nalotów lub czerwonych odcieni. Skóra puli mocno pigmentowana, ciemno-szara lub czarna u wszelkich odmian kolorystycznych.

Głowa: dość krótka. Czaszka w stosunku do kufy niezbyt. Stop ledwie widoczny. Nos nie powinny być spiczasty. Głowa jest porośnięta długą sierścią i kufa również zdobiona długą gęstą brodą.

Uszy: osadzone umiarkowanie wysoko, o szerokiej podstawie. Wiszące, kształtu litery V, z zaokrąglonymi końcami.

Oczy: średniej wielkości, ciemnobrązowe, osadzone trochę skośnie. Dobrze pigmentowane powieki przylegają ściśle do gałki ocznej, wyraz oczu żywy inteligentny.

Zęby: ustawione w zgryzie nożycowym lub cęgowym.

Szyja: sucha, niezbyt wysoko ustawiona, krótka, dobrze umięśniona.

Obudowa: szczupły tułów, lecz dobrze umięśniony. Kościec lekki, lecz niezbyt. Górna linia tułowia prosta, ale zarzucony na grzbiet ogon sprawia wrażenie, że wznosi się ku zadowi. Brzuch podciągnięty powyżej linii piersi.

Pierś: Klatka piersiowa głęboka, długa, o dobrze wysklepionych żebrach.

Ogon: osadzony średnio wysoko, płasko zakręcony na grzbiecie, obficie porośnięty gęstym włosem. Rozprostowany powinien sięgać stawu skokowego.

Kończyny przednie i tylne: przednie kończyny puli bardzo muskularne. Łokcie dobrze przylegające do klatki piersiowej. Łapy krótkie, zaokrąglone, zwarte, o dobrze wysklepionych palcach. Pazury czarne lub ciemne, łupkowoszare. Opuszki ciemne i sprężyste. Łapy skierowane do przodu, równolegle wobec siebie, umiarkowanie szeroko. Kończyny tylne ustawione umiarkowanie szeroko i równolegle. Uda i podudzia długie, dobrze umięśnione. Łapy jak przednie, trochę bardziej płaskie.

Cechy atrakcyjne: puli to czworonóg bardzo inteligentny, posłuszny, niestrudzony, zawsze gadatliwy i uprzejmy - doskonały nabór cech dla psa, który będzie mieszkał w dużej rodzinie, gdzie można bawić się z dziećmi, demonstrować sprytność i wierność dorosłym. Jednak konieczność długich spacerów i nieco ochrypłe głośne szczekanie, którym puli stara się zasygnalizować właścicielu o jakiejkolwiek niespodziance, będą się podobały nie wszystkim. Człowiek, który uwielbia ciszę i samotność, rasa puli ledwie się pokaże doskonałym towarzyszem. Gdy Państwo cieszycie się z możliwości ciągłej psiej aktywności, chcecie obserwować, jak pies praktycznie przelata nad barierkami na psich sportach agillity i nie macie nic przeciwko długim spacerom, na pewno dogadacie się z puli.

 

Polecane produkty przez specjalistów ForDogTrainers dla  psów rasy owczarek węgierski Puli:

  1. Skórzane szelki dla psów rasy owczarek węgierski Puli
  2. Kaganiec dla psów rasy owczarek węgierski Puli
  3. FDT Artisan - Obroża skórzana ze zdobieniami dla psów rasy owczarek węgierski Puli
  4. Smycz ruletka dla psów rasy owczarek węgierski Puli
  5. Róg mgłowy dla psów rasy owczarek węgierski Puli
  6. Mały klin z materiału ringowego dla psów rasy owczarek węgierski Puli
  7. Smakołyki dla psów rasy owczarek węgierski Puli
  8. Pływająca piłka z twardej gumy dla psów rasy owczarek węgierski Puli


Producent profesjonalnych akcesoriów i sprzętu dla psów
 przedstawia dobór produktów dla psów rasy owczarek węgierski Puli, w ofercie znajdziecie Państwo: gryzaki, mufki, kliny do zabawy i tresury psów rasy owczarek węgierski Puli, obroże, kagańce, szelki, smycze ze skóry, nylonu i metalowe dla owczarka węgierskiego Puli, pokarmy oraz akcesoria.