rasa psów owczarek rumuński carpatin

 

Historia rasy: owczarek rumuński Carpatin to duży pies pasterski wyhodowany w rejonach górnych Rumunii i wykorzystywany po dziś dzień przez rumuńskich pasterzy, zamieszkujących rejony Karpat, do obrony bydła od wilków i niedźwiedzi. Owczarki wykonują funkcje pomocnicze i pilnują stad owiec i zwierząt gospodarskich. Ciekawe, że poza granicami swej ojczyzny historycznej owczarek rumuński Carpatin praktycznie nie spotykany. Psy tej rasy mają doskonale rozwinięty instynkt obronny, co czyni z nich niezrównanych opiekunów i stróżów domowych terenów. Cechą charakterystyczną psów tej rasy jest bardzo głośne szczekanie. Wszystkie owczarki głośno szczekają, a owczarek rumuński Carpatin robi to nieco inaczej - jeśli pies broni teren farmy, w innym jej końcu będzie słychać, że się pojawił cudzy człowiek, co niekiedy może irytować. Szkolić psów tej rasy można samodzielnie, ale też zlecić to zadanie doświadczonemu fachowcowi od kynologii. Owczarek rumuński Carpatin żarliwie pochłania wiedzę , by później wykorzystywać to w praktyce. Jedyną wadą danej rasy jest to, że czworonogi mogą być zbyt nieufne wobec innych. Jednego razu zdradzony przez swego właściciela pies, mało prawdopodobne, że przyzwyczai się do innej rodziny, będzie do końca życia zachowywał się ostrożnie, czasami nawet nieprzyjaźnie wobec ludzi. Obecnie rasa nie jest uznana przez żadne międzynarodowe stowarzyszenie kynologiczne, lecz prowadzą się prace w tym kierunku.

Kraj pochodzenia: Rumunia.

Wysokość i masa: idealna wysokość w kłębie dla samców wynosi od 65 do 73 centymetrów wysokości w kłębie. Suki mierzą zazwyczaj od 59 do 67 centymetrów. Waga 32-45 kg proporcjonalna do wysokości w kłębie.

Kształt: wyciągnięty.

Szata: sierść psa jest gęsta i prosta, umiarkowanej długości. Podszerstek najczęściej miękki i gęsty.

Umaszczenie: jedynym dopuszczalnym typem umaszczenie jest barwa jasno płowa z czarnym bądź wilczastym nalotem. Na brzuchu i tylnych częściach kończyn zazwyczaj nieco jaśniejsza niż na pozostałych obszarach ciała.

Głowa: o wilczym kształcie, masywna, lecz nie ciężka. Czoło szerokie i lekko wysklepione, bruzda czołowa dobrze rozwinięta. Kufa owalnego kształtu, długości porównywalnej do długości mózgoczaszki. Nos zawsze duży, szeroki. Wargi ściśle przylegające, bez zwisających kącików, dobrze pigmentowane.

Uszy: średniej wielkości, wiszące, trójkątne, zaokrąglone, wysoko osadzone ponad poziomem oczu, lekko opuszczone do policzków.

Oczy: umiarkowanej wielkości, przybierają zazwyczaj barwę ciemną, niezbyt mocno osadzone w czaszce, lekko migdałowate w kształcie.

Zęby: silne szczęki, mocne zęby. Górne siekacze zachodzą nożycowe na dolne.

Szyja: mocna, zwarta i prosta. Umiejscowiona pod kątem 50 stopni do powierzchni.

Obudowa: to duży, ale niezbyt ciężki czworonóg. Sylwetka wpisuje się w kształt prostokąta. Linia górna prosta, dobrze określona. Zad szeroki, opadający.

Pierś: głęboka, dobrze rozwinięta.

Ogon: ogon nisko; przy pobudzeniu w linii grzbietu lub lekko ponad grzbietem. Sam ogon jest mocno owłosiony, przypominający szablę.

Kończyny (przednie i tylne): kształtne, muskularne, o mocnym kośćcu, dobrym kątowaniu i prawidłowym umięśnieniu. Kończyny w ruchu równoległe, piękny chód, lekki, energiczny. Łapy owalne, duże i zwarte. W niektórych krajach dodatkowe palce są usuwane, za wyjątkiem tych krajów, gdzie to jest zakazane miejscowymi przepisami.

Cechy atrakcyjne: owczarek rumuński Carpatin jest psem silnym, masywnym, agresywnym, nieufnym wobec obcych. Posiadają natychmiastową reakcję, dzięki czemu potrafią atakować bardzo szybko. Uważajcie, i bądźcie na odległości od takich psów. Jednocześnie psy tej rasy lubią bezwarunkowo swoją rodzinę. Są bardzo cierpliwe wobec dzieci oraz ich zabaw. Te psy potrzebują lidera, by wykazywać posłuszeństwo. Jeżeli Państwo nie jesteście pewni swoich jakości liderskich i zdolności do przeszkolenia tego psa, lepiej nie utrzymywać owczarka rumuńskiego Carpatina.

 

Polecane produkty przez specjalistów ForDogTrainers dla psów rasy owczarek rumuński Carpatin:

  1. Szelki skórzane ze zdobieniami dla psów rasy owczarek rumuński Carpatin
  2. Kaganiec metalowy dla psów rasy owczarek rumuński Carpatin
  3. Czarna skórzana obroża dla psów rasy owczarek rumuński Carpatin
  4. Wąska smycz skórzana z karabinkiem dla psów rasy owczarek rumuński Carpatin
  5. Aport z drewniamym gryfem dla psów rasy owczarek rumuński Carpatin
  6. Jutowy komplet gryzaków dla tresury dla psów rasy owczarek rumuński Carpatin
  7. Interaktywna-miska-karmnik dla psów rasy owczarek rumuński Carpatin
  8. Piłka twarda na sznurku dla psów rasy owczarek rumuński Carpatin


Producent profesjonalnych akcesoriów i sprzętu dla psów
 przedstawia dobór produktów dla psów rasy owczarek rumuński Carpatin, w ofercie znajdziecie Państwo: gryzaki, mufki, kliny do zabawy i tresury psów rasy owczarek rumuński Carpatin, obroże, kagańce, szelki, smycze ze skóry, nylonu i metalowe dla owczarka rumuńskiego Carpatin, pokarmy oraz akcesoria.