rasa psów owczarek maremma

 

Historia rasy: owczarek Maremma - to rasa psów, która pochodzi z Włoch i jest wiadoma od dwóch tysięcy lat. Wcześniej we Włoszech dwa rejony Maremma i Abruzja wykazywały swoje prawo pochodzenia tej rasy. Dlatego później nazwa została owczarek Maremmano-Abruzzese. Osobniki tej rasy obecnie posiadają dokładnie taki samy wygląd, co i 2000 lat temu - masywne białe psy o szorstkiej, gęstej, dość długiej szacie. Chociaż psy są porównywalnie dość olbrzyme, czworonogów charakteryzuje szybkość i energiczność ruchów, psy nie są przesadne w jedzeniu, jednakowo świetnie się czują podczas upałów z temperaturą powietrza +40 stopni, i w warunkach pogodowych zimnych -40 stopni. Owczarek Maremma jest nieufny wobec obcych, posiada wrodzone cechy stróża. Wcześniej te psy strzegły owiec i majątek pasterzy przed atakami wilków i niedźwiedzi, obecnie - przed zdziczałymi psami oraz złoczyńcami. Maremmano-Abruzzese pozostaje wierny owcom, dzięki temu, psy mogą pilnować stada samodzielnie. maremma nigdy nie zdradzi tego, co jest jemu powierzono. Pies posiada silnie rozwinięte instynkty ochronne, pies skłonny ku niezależnemu podjęciu decyzji. 

Kraj pochodzenia: Włochy.

Wysokość i masa: psy osiągają od 65 do 73 cm wysokości w kłębie; suki mierzą od 60 do 68 cm. Psy ważą od 35 do 45 kg, zaś suki od 30 do 40 kg.

Kształt: sylwetka wpisana w kształt prostokąta (długość większa od wysokości).

Szata: obfita, długa, do 20 cm na tułowiu, twarda w dotyku. Dłuższy włos tworzy kołnierz wokół szyi i niezbyt długie portki na łapach. Na głowie występuje włos krótki. Obfity podszerstek występuje wyłącznie zimą.

Umaszczenie: jednolicie białe. Tolerowane odcienie kości słoniowej, blado pomarańczowe lub cytrynowe. Biała szata pozytywnie wyróżnia tą rasę spośród innych psów, według tej cechy owczarki Maremma są podobne do maltańczyka.

Głowa: duża, o płynnych liniach, klinowatego kształtu, przypominająca głowę niedźwiedzia polarnego. Czaszka szeroka, lekko wysklepiona po bokach, o lekko wypukłym profilu na łbie. Łuki brwiowe umiarkowanie zaznaczone. Guz potyliczne ledwo widoczny. Bruzda czołowa w miarę rozwinięta. Wysokość łba nie jest duża. Stop nieznacznie zaznaczony, kąt między czaszką i kufą mocno rozwarty.

Uszy: osadzone szeroko nad łukami jarzmowymi, wiszące na chrząstkach, ale ruchliwe. Trójkątnego kształtu, zakończone ostro Uszy są małe w stosunku do wielkości psa. Średnia długość ucha wynosi 12 cm. U psów rzeczywiście pracujących przy stadzie tolerowane uszy cięte.

Oczy: niewielkie w stosunku do wielkości psa; tęczówka barwy ochry lub kasztana. Oczy ustawione szeroko, nie powinny być ani wypukłe, ani zbyt głęboko osadzone. Wyraz oczu żywy i uważny, w kształcie migdała. Powieki, o krawędziach zawsze czarnych.

Szyja: lekko łukowato wygięta, o długości nie przekraczającej 8/10 długości głowy, szyja jest nieco krócej głowy. Szyja bardzo mocna, umięśniona, bez podgardla. Długa i gęsta sierść na szyi tworzy kołnierz, opadający do łopatek.

Zęby: silne, mocne, białe, ustawione w zgryzie nożycowym.

Obudowa: o dobrych proporcjach; długość większa od wysokości w kłębie o 5:4. Grzbiet prosty, o długości wynoszącej około 32% wysokości w kłębie. Lędźwie są lekko wysklepione, mocne i dobrze umięśnione. Ich długość stanowi 1/5 wysokości w kłębie; szerokość niemal taka sama jak długość. Zad mocny, szeroki i dobrze umięśniony, jest trochę spadzisty. pod kątem 20-30 stopni.

Pierś: pojemna, głęboka, zaokrąglona po bokach w linii środkowej tułowia. Obwód musi być większy niż 1/4 wysokości w kłębie. Maksymalna szerokość, zmierzona w połowie głębokości, osiąga co najmniej 32% wysokości w kłębie. Linia dolna długa, płynnie wysklepiona w kierunku brzucha, który nieprzesadnie podciągnięty.

Ogon: osadzony nisko, w postawie sięgający poniżej stawu skokowego i swobodnie zwisający. W ruchu lub w stanie wzbudzonym noszony na wysokości linii grzbietu. Porośnięty gęstym włosem.

Kończyny (przednie i tylne): oglądane z przodu i z boku proste, w całości proporcjonalne do tułowia. Uda długie, o wyraźnie zarysowanych mięśniach. SZerokość uda, mierzona pośrodku, równa się ⅓ długości uda. Kąt stawu skokowego wynosi 100 stopni. Długość podudzia wynosi ok. 32.5 % wysokości w kłębie. Podudzie nieco krócej, niż udo. W odniesieniu do linii poziomej podudzie znajduje się pod kątem 60 stopni. Podudzie musi być dobrze umięśnione. Staw kolanowy ustawiony pionowo. Kąt pomiędzy udem a podudziem otwarty, oscyluje w granicach od 135 do 140 stopni. Staw skokowy masywny, dobrze wymodelowany. Kąt pomiędzy podudziem a śródstopiem od 140 do 150 stopni. Śródstopie - silne, szerokie, o mocnych więzadłach. Długość śródstopia - 31% od wysokości w kłębie. Wilcze pazury muszą być usunięte.

Cechy atrakcyjne: owczarki Maremmano-Abruzzese są łagodne i cierpliwe w stosunku do rodziny i dzieci. Psy pozwalają robić z sobą wszystko, nawet jeżeli te ciągną je za sierść i zaczepiają, lecz dziecko musi być przedstawione właścicielem dla psa. Psy tej rasy są bardzo cierpliwe wobec innych psów, rzadko uczestniczy w agresywnych psich kłótniach. Maremma - to suwory i wytrwały pies, będzie czuł się szczęśliwie na powietrzu otwartym w jakichkolwiek warunkach atmosferycznych. Sierść u tych psów czyści się samodzielnie, brud po wyschnięciu opada, nie pozostawia żadnego śladu na szacie. Maremmano posiada doskonałe zdrowie, nie skłonny ku chorobom. Te psy sa bardzo inteligentne, szybko się nudzą bez szkolenia. Główne komendy czworonogi sprytnie i łatwo łapią, szybko potrafią przeszkolić się. Jednak bezwzględnego posłuszeństwa nie warto od niego oczekiwać. Psy zupełnie nie są służalcze.

 

Polecane produkty przez specjalistów ForDogTrainers dla psów rasy owczarek Maremma:

  1. Klasyczne szelki skórzane dla psów rasy owczarek Maremma
  2. Kaganiec nitowany dla psów rasy owczarek Maremma
  3. Szeroka obroża skórzana dla psów rasy owczarek Maremma 
  4. Smycz przepinana z nylonu gumowanego dla psów rasy owczarek Maremma
  5. Przedmiot do aportowania ze sznurkiem dla psów rasy owczarek Maremma
  6. Twardy gryzak klin z juty dla psów rasy owczarek Maremma
  7. Szczotka pudlówka dla psów rasy owczarek Maremma
  8. Piłka twarda na sznurku dla psów rasy owczarek Maremma


Producent profesjonalnych akcesoriów i sprzętu dla psów
 przedstawia dobór produktów dla psów rasy owczarek Maremma, w ofercie znajdziecie Państwo: gryzaki, mufki, kliny do zabawy i tresury psów rasy owczarek Maremma, obroże, kagańce, szelki, smycze ze skóry, nylonu i metalowe dla owczarka Maremma, pokarmy oraz akcesoria.