rasa psów odis

 

Historia rasy: nowa rasa odis, czyli odeski domowy idealny pies (ukr. sobaka). Rasa powstała wskutek krzyżowań między rasami foksterier, pudel i bolończyk francuski. Zdaniem jednej z hodowców rasy Iriny Bokoriewoj, odis - to doskonały pies do utrzymywania w domu. Odis - inteligentny, zrównoważony pies, pełny własnego dostojeństwa, o wesołym i towarzyskim charakterze. Odis - pierwszy zarejestrowany na Ukrainie (od czasów zdobycia niepodległości) pies rasowy. W Rosji w ten sam okres zarejestrowano ponad 10 nowych ras, według słów kynologów. Prace w zakresie stworzenia nowej rasy prowadzone prawie 25 lat. Po rozpadzie Związku Radzieckiego prace były powstrzymane i odnowione dopiero kilku lat temu, W 2003 roku zaakceptowany pierwszy wzorzec Stowarzyszenia Kynologicznego Ukrainy dla nowej rasy. W konsekwencji pojawił się wzorzec nowej rasowej grupy osobników, nazywanej odisami.

Kraj pochodzenia: Ukraina.

Wysokość i masa: wzrost dla psów od 30 do 35 cm wysokości w kłębie, dla suk - 28-33 cm wysokości w kłębie. Waga psów wynosi i suk wynosi 2.5-3 kg.

Kształt: lekko wyciągnięty.

Szata: pies całkowicie pokryty gęstą długą (7-10 cm) sierścią i dobrze rozwiniętym podszerstkiem. Włos okrywowy z minimalnym skrętem. Na głowie włos okrywowy tworzy grzywkę, zakrywającą oczy i sięgającą do poduszki nosa, wąsy i brodę.

Umaszczenie: biała, biała z niezbyt jaskrawymi łatami rozmaitych kolorów (oprócz wątrobianego), biało-szary (niebieski), szary, jasno beżowy różnych odcieni (oprócz pomarańczowego).

Głowa: wyrazista, przypominać ma tępy klin. Odstęp od guza potylicznego do przełomu czołowego w przybliżeniu równa odległości od niego do końcówki nosa. Mózgoczaszka płaska, stopniowo zwężająca się ku oczom. Łuki nadoczodołowe j guz potyliczny dobrze wyrażone. Przejście od czoła do kufy płynne. Pysk stopniowo zwęża się do poduszki nosa. Przestrzeń pod oczami dobrze wypełniona. Grzbiet nosa równy.

Uszy: ściśle przylegające do czaszki, wysoko osadzone na głowie, średniej wielkości, długością sięgające do linii oka, końcówki uszu nieco zaokrąglone.

Oczy: średniej wielkości, owalne w kształcie, ciemne, ustawione szeroko, łuki brwiowe dobrze wyrażone, granice powiek dobrze wypigmentowane. Kolor oczu - od brązowego do czarnego.

Zęby: duże, białe, ustawione w zgryzie nożycowym.

Szyja: dłuższa od głowy, noszona ani wysoko ani nisko, sucha, stopniowo rozszerzająca się ku grzbietowi, dobrze umięśniona, wyraźny, silny kark.

Obudowa: linia górna mocna, równa, elastyczna. Lędźwie krótkie, dobrze umięśnione, lekko wysklepione. Zad krótki, z lekka zaokrąglony, muskularny. Brzuch umiarkowanie podciągnięty.

Pierś: w miarę szeroka, głęboka, owalna w przekroju, o wysklepionych żebrach.

Ogon: osadzony nisko, w stanie spokoju sięga stawu skokowego, w akcji podniesiony nad plecami lub nieco zawinięty. Obficie porośnięty sierścią.

Kończyny: kończyny przednie: oglądane z przodu równoległe, stosunkowo szeroko rozstawione. Łopatki wyraźnie nachylone. Kąt ramieniowy około 100 stopni. Ramiona dobrze umięśnione. Łokcie przylegające, w ruchu powadzone równolegle. Przedramiona: proste, pionowe, dobrze umięśnione. Nadgarstki: suche, dostatecznie szerokie, posadowione w jednej płaszczyźnie z kończynami. Śródręcza – lekko nachylone. Łapy przednie owalne, o lekko wydłużonych środkowych palcach, zebrane w zwartą pięść. Tylne kończyny równoległe, prowadzone niebyt szeroko, oglądane z boku z lekka wysunięte poza linie przeprowadzoną przez guzy siedzeniowe. Kąty dobrze wyrażone. Biodra oglądane z boku ustawione nieco pochyło. Kolana wyraźne. Podudzia ustawione pochyło, dobrze umięśnione. Stawy skokowe dobrze wyrażone. Pięty ustawione pionowo. Zadnie łapy okrągłe (kocie) zwarte. Ruchy: swobodny kłus, ruch lekki, w linii prostej.

Cechy atrakcyjne: odis to pies zrównoważony, wesoły, zabawny. Psy tej rasy ruchliwe, sprytne, pełne temperamentu i własnego dostojeństwa. Bezwzględną zaletą odisów jest odporność na choroby infekcyjne, dobrze nadaje się na tresurę i może być niezmienną niańką dla dziecka. W rodzinie odisy - to najlepszy pupil dla każdego. Jednakowo dogada się z każdym członkiem rodziny i dość dobrze daje sobie radę z kotami i innymi psami. Dla odisów nie ma określonego właściciela, dla niego wszyscy są równi. Tym niemniej, jeżeli ktoś w rodzinie przydziela mu więcej uwagi, do tego on będzie demonstrował bardziej wyraziste uczucia, będzie bardziej miły i delikatny. Odis nie jest kapryśnym czworonogiem Jeżeli Państwo nie macie czasu na długie spacery - on nie będzie uporczywie tego wymagał. Jeżeli Państwo postanowiliście spędzić więcej czasu na otwartym powietrzu, on nie będzie miał nic przeciwko temu i będzie z zadowoleniem biegał i oddychał świeżym powietrzem. Od wieku szczenięcego łatwo nadają się na tresurę, bardzo posłuszne. Jeżeli Państwo prawidłowo prowadziliście swego pupilka, żadnych kłopotów w zachowaniu u niego się nie pojawi.

 

Polecane produkty przez specjalistów ForDogTrainers dla psów rasy odis:

  1. Klasyczna obroża dla psów rasy odis
  2. Smycz ruletka dla psów rasy odis
  3. Kliker dla psów rasy odis
  4. Szmatka z juty dla psów rasy odis
  5. Adresówka dla psów rasy odis
  6. Dentystyczna zabawka sznurowa dla psów rasy odis


Producent profesjonalnych akcesoriów i sprzętu dla psów
 przedstawia dobór produktów dla psów rasy odis, w ofercie znajdziecie Państwo: gryzaki, mufki, kliny do zabawy i tresury psów rasy odis, obroże, smycze ze skóry, nylonu i metalowe dla odisa, pokarmy oraz akcesoria.