rasa psów norwich terier


Standard rasy według FCI nr 72

Historia rasy: norwich terier pochodzi od angielksiego hrabstwa Norfolk. W XIX wieku pies był ulubionym czworonogiem i talismanem studentów z miasta Cambridge. Obecnie norwich terier jest uważany za jedną z najbardziej popularnych ras na całym świecie.

Kraj pochodzenia: Wielka Brytania.

Wygląd ogólny: norwich terrier to jeden z najmniejszych terierów, o zwartej budowie ciała, krótkich nogach, solidnym kośćcu i odpowiedniej masie, energiczny i silny.

Wysokość i masa: psy ważą ok. 5-5.5 kg. Wysokość w kłębie wynosi 25 cm.

Szata: norwich terier posiada sierść twardą, drucianą, prostą i przylegającą do ciała. Podszerstek gęsty. Włos dłuższy i bardziej nastroszony na szyi, gdzie tworzy kryzę otaczającą głowę. Sierść na głowie i uszach krótka i gładka, za wyjątkiem brwi i niewielkich wąsów.

Umaszczenie: dopuszcza się wszelkie odcienie rudego, pszeniczne, czarne z podpalaniem lub grizzly. Białe znaczenia są niepożądane.

Głowa: okrągła. Czaszka psa jest szeroka, lekko wysklepiona. Stop wyraźnie zaznaczony. Kufa o klinowatym kształcie. Szczęka i żuchwa mocne. Wargi dobrze przylegające.

Uszy: stojące, dobrze rozstawione, osadzone na szczycie głowy; średniej wielkości o spiczastych koniuszkach. Kiedy pies jest zainteresowany, trzyma je prosto; w spoczynku mogą być położone do tyłu.

Oczy: owalne, stosunkowo małe, ciemne i błyszczące. Żywe, pełne wyrazu spojrzenie.

Szyja: mocna, dobrej długości, pasująca do ciała, wtapia się harmonijnie w skośnie ustawione łopatki.

Zęby: szczęka i żuchwa suche i silne. Zęby dość duże w regularnym zgryzie nożycowym, co oznacza, że zęby szczęki przykrywają w ścisłym kontakcie zęby żuchwy. Ustawione pod kątem prostym.

Obudowa: tułów zwarty. Grzbiet krótki. Lędźwie także krótkie. Podstawa tylnych kończyn szeroka i mocna.

Pierś: silna, średniej długości, harmonijna, wtapia się harmonijnie w skośnie ustawione łopatki.

Ogon: kopiowanie nie jest konieczne.

- kopiowany na średnią długość; wysoko osadzony, stanowiący zakończenie idealnie prostej, górnej linii tułowia, noszony pionowo.
- ogon niekopiowany pasuje do sylwetki psa, u nasady grubszy, zwężający się ku końcowi. Tak prosty jak to tylko możliwe. Noszony radośnie, chociaż nie zakręcony.

Kończyny (przednie i tylne): krótkie, muskularne, okrągłe łapy.

Cechy atrakcyjne: norwich terier - to jeden z najmniejszych terierów. Posiada uprzejmy charakter, nie agresywny, niezwykle aktywny i wytrzymały. Wesoły i nieustraszony.

 

Polecane produkty przez specjalistów ForDogTrainers dla psów rasy norwich terier:

  1. Klasyczna obroża dla psów rasy norwich terier
  2. Smycz ruletka dla psów rasy norwich terier
  3. Kliker dla psów rasy norwich terier
  4. Mały klin dla psów rasy norwich terier
  5. Adresówka dla psów rasy norwich terier
  6. Dentystyczna zabawka sznurowa dla psów rasy norwich terier


Producent profesjonalnych akcesoriów i sprzętu dla psów
 przedstawia dobór produktów dla psów rasy norwich terier, w ofercie znajdziecie Państwo: gryzaki, mufki, kliny do zabawy i tresury psów rasy norwich terier, obroże, smycze ze skóry, nylonu i metalowe dla norwich teriera, pokarmy oraz akcesoria.