rasa psów norfolk terier


Standard rasy według FCI nr 272

Historia rasy: norfolk teriery były hodowane w Wielkiej Brytanii, w hrabstwie Norfolk. Pierwotnie psy tej rasy uważane za odmianę norwich teriera, od którego właśnie norfolk terier powstał. Te dwie rasy rozróżniane wyłącznie według sposobu trzymania uszu. Norfolk terier został zarejestrowany jako rasa w 1964 roku.

Kraj pochodzenia: Wielka Brytania.

Wygląd ogólny: norfolk terier to jeden z najmniejszych terierów. Ma krótki grzbiet, krótkie nogi, silne ciało i mocną kość, dobrze rozwiniętą muskulaturę. Zasłużone blizny i znaczenia, zdobyte podczas polowania, dopuszczalne.

Wysokość i masa: idealna wysokość w kłębie wynosi 25 cm. Waga kształtuje się w granicach 4.5-5.4 kilogramów.

Szata: włos twardy, druciany, prosty, ściśle przylegający do ciała. Włos dłuższy i bardziej sterczący występuje na szyi i łopatkach. Sierść na głowie i na uszach krótka i gładka oprócz wąsów i brwi. Nadmierny trymming nie jest pożądany.

Umaszczenie: wszystkie odcienie rudego, pszenicznego, czarnego z podpalaniem i grizzle (siwo-rude). Białe znaczenia i łatki tolerowane chociaż niepożądane.

Głowa: o lekko zaokrąglonym kształcie, czaszka szeroka, lekko wysklepiona, stop dobrze zaznaczony. Kufa mocna w kształcie klina. Wargi ściśle do siebie przylegają. Szczęka i żuchwa mocne.

Uszy: raczej średniej wielkości, w kształcie trójkąta, uniesione na chrząstkach, ale leciutko zaokrąglone na koniuszkach; powinny opadać do przodu, przylegające ku policzkom.

Oczy: owalne, głęboko osadzone, ciemnobrązowe bądź czarne. Spojrzenie żywe, badawcze i inteligentne. Szeroko rozstawione, o przenikliwym i inteligentnym spojrzeniu.

Szyja: mocna, dobrej długości.

Zęby: mocne i dość duże w regularnym zgryzie nożycowym.

Pierś: szeroka i w miarę głęboka.

Ogon: może być niekopiowany. Ogon kopiowany na połowę długości, osadzony wysoko, pies go nosi pionowo. Normalny ogon jest średniej długości i pasuje do sylwetki psa; zrównoważa sylwetkę psa, gruby u nasady, zwężający się ku końcowi. Prosty, noszony śmiało, jak najbardziej prosto, ale nie zakręcony nad grzbietem.

Kończyny (przednie i tylne): kończyny przednie dobrej konstrukcji, mocne, jak najbardziej proste i krótkie. Łopatki dobrze pochylone, łokcie przylegają do tułowia. Śródręcza mocne, łapy okrągłe, opuszki twarde, o czarnych, mocnych pazurach. Kończyny tylne muskularne, szeroko rozstawione. Uda silne i muskularne. Stawy kolanowe o dobrym kątowaniu. Stawy skokowe ustawione nisko; odstawione do tyłu. Ruch kończyn tylnych płynny. Łapy podobne jak na kończynach przednich.

Cechy atrakcyjne: norfolk terier to bardzo wytrwały, mocny, uczuciowy, śmiały czworonóg, charakteryzuje go towarzyskość, łagodne zachowanie wobec dzieci, spokojny, zrównoważony i spokojny temperament. Norfolk terier to pasjonujący myśliwy na szczurów oraz drobną zwierzynę (lisa, łaskę), które sprawiają szkodę dla domowych zwierząt. Norfolk terrier wygania ich z nory. Psy mogą też pracować w grupie. Norfolk terrier jest niezłym stróżem. Psy tej rasy wymagają konsekwentnego prowadzenia.

 

Polecane produkty przez specjalistów ForDogTrainers dla psów rasy norfolk terier:

  1. Klasyczna obroża dla psów rasy norfolk terier
  2. Smycz ruletka dla psów rasy norfolk terier
  3. Kliker dla psów rasy norfolk terier
  4. Mały klin z materiau ringowego dla psów rasy norfolk terier
  5. Adresówka dla psów rasy norfolk terier
  6. Pływająca pika z twardej gumy dla psów rasy norfolk terier


Producent profesjonalnych akcesoriów i sprzętu dla psów
 przedstawia dobór produktów dla psów rasy norfolk terier, w ofercie znajdziecie Państwo: gryzaki, mufki, kliny do zabawy i tresury psów rasy norfolk terier, obroże, smycze ze skóry, nylonu i metalowe dla norfolk teriera, pokarmy oraz akcesoria.