rasa psów mops


Standard rasy według FCI nr 253

Historia rasy: mopsy rozwijały się w Chinach od dawna. We wcześniejszych chińskich czasopismach znajdujemy wzmianki o psach w kształcie kwadratowym, niskich o krótkiej kufie. Psy podobne do mopsów występowały pod nazwą "Hapa" lub "Lo-sze". To właśnie te dwie odmiany psów, które rozróżniane tylko według długości włosa, są uznawane za przodków współczesnych czworonogów. Prawdopodobnie mops pochodzi od Lo-sze, które były bardziej podobne do krótkowłosego pekińczyka. Mops był uważany za czworonoga arystokracji i mieszkał przy bogatych domach. W tych czasach psy jeszcze nie posiadały na tyle głębokich zmarszczek, lecz dokładny wizerunek na czole był dobrze widoczny i podobny do hieroglifów. Zwłaszcza dlatego zmarszczki na czole psa nazywane znakiem imperatorskim. Do Europy zostały sprowadzone przez holenderskich kupców w XVI wieku. Od tych czasów mops zyskał ogromną popularność wśród królów i plebejów. W Holandii mopsa nazywano mastifem chińskim.

Kraj pochodzenia: Chiny.

Wygląd ogólny: mops to pies, którego sylwetka wpisuje się w kształt kwadratu. Mówi się o nich "multi in parvo", czyli dużo w małym, wyrażone w zwartości kształtów, dobrych proporcjach i twardości muskulatury.
Głowa w porównaniu do reszty ciała jest dość duża, okrągła, ale nie jabłkowata, bez bruzdy czołowej. Pysk krótki, szeroki i graniasty, ale nie zadarty. Zmarszczki mocno wyrażone.

Kształt: kwadratowy.

Wysokość i masa: idealna waga 6.3-8.1 kg.

Szata: delikatna, gładka, miękka, błyszcząca, krótka. Nie powinna być ani twarda, ani zbyt wełnista.

Umaszczenie: maść srebrna, brzoskwiniowa, płowa lub czarna oraz każdy kolor czysty kontrastujący z barwą szaty a maską. Znaczenia wyraźnie odgraniczone. Pysk lub maska, uszy, "pieprzyki" na policzkach, "odcisk kciuka" czyli "diament" na czole i pręga grzbietowa powinny być intensywnie czarne.

Głowa: dość duża, okrągła, ale nie jabłkowata.

Uszy: cienkie, małe, delikatne jak aksamit. Rozróżniane są dwa rodzaje – różyczkowate (małe zwisające uszy, lekko podniesione na chrząstkach, załamane i odchylone do tyłu uwidaczniające wnętrze ucha) oraz w kształcie guzika (załamane ku przodowi, końce przylegają do czaszki i zakrywają wnętrze ucha). Preferowane jest ostatnie.

Oczy: ciemne i bardzo duże, kulistego kształtu, o łagodnym i zatroskanym wyrazie, lśniące, a w chwili podniecenia pełne ognia.

Szyja: lekko łukowata, przypominająca czub hełmu, mocna, gruba, dostatecznie długa, aby głowa była dumnie noszona.

Zęby: niewielki przodozgryz. Żuchwa krzywa, pokazywanie języka lub zębów jest niedopuszczalną wadą. Siekacze szerokiej żuchwy są ustawione prawie na prostej linii.

Obudowa: mocna, muskularna, zwarta, krótka, krępa. Długość tułowia równa się wysokości w kłębie.

Pierś: masywnie szeroka, o wypukłych żebrach.

Ogon: wysoko osadzony, zawinięty, możliwie jak najbardziej przylegający do biodra. Pożądane podwójne skręcenie.

Kończyny (przednie i tylne): kończyny przednie bardzo mocne, proste, umiarkowanej długości, ustawione pod tułowiem. Ramiona ustawione ukośnie. Kończyny tylne bardzo mocne, umiarkowanej długości, ustawione pod tułowiem, proste i równolegle oglądane z tyłu. Łapy nie tak długie jak zajęcze ani tak okrągłe jak kocie; palce wyraźnie oddzielone, czarne paznokcie.

Cechy atrakcyjne: psy mopsy to bardzo urokliwe pieski, pełne własnego dostojeństwa. Psy tej rasy posiadają zrównoważony, lecz sprytny i pełny życia charakter. Kochają cały świat, a mianowicie tych, kto ich obdarzy miłością i uwagą. Mops uwielbia głaskania i uściski, a nawet mogą lekko zazdrościć i niepokoić się, gdy opiekun obdarzy swą uwagą kogoś innego. Mops zwykle bardzo tęskni bez swego właściciela i źle znosi samotność.

 

Polecane produkty przez specjalistów ForDogTrainers dla psów rasy mops:

  1. Nylonowe lekkie szelki spacerowe dla psów rasy mops
  2. Twardy kaganiec dla psów rasy mops
  3. Skórzana obroża recznie wykonana z ozodobami dla psów rasy mops
  4. Smycz nylonowa dla psów rasy mops
  5. Gwizdek ultradźwiekowy dla psów rasy mops
  6. Jutowy klin z dwoma uchwytami dla psów rasy mops
  7. Szczotka dla krótkowłosych psów rasy mops
  8. Pływająca piłka z twardej gumy dla psów rasy mops


Producent profesjonalnych akcesoriów i sprzętu dla psów
 przedstawia dobór produktów dla psów rasy mops, w ofercie znajdziecie Państwo: gryzaki, mufki, kliny do zabawy i tresury psów rasy mops, szelki, kagańce, obroże, smycze ze skóry, nylonu i metalowe dla mopsa, pokarmy oraz akcesoria.