rasa psów mastif pirenejski

 

Standard rasy według FCI nr 92

Historia rasy: mastif pirenejski został wyhodowany w Hiszpanii, na południowych zboczach gór Pirenejskich. Mastifa pirenejskiego nie trzeba mylić ze spokrewnioną rasą francuską - dużym psem pirenejskim. Większość kynologów twierdzi jednak, że czworonogi pochodzą od krzyżówki dużego psa pirenejskiego oraz mastifa hiszpańskiego. Psów wykorzystywano niegdyś do pilnowania stad zwierząt gospodarskich przed atakami drapieżników (podczas sezonowego przeganiania bydła na letnie lub zimowe pasowiska). Jako odrębna rasa mastif pirenejski uznany w drugiej połowie wieku XIX.

Kraj pochodzenia: Hiszpania.

Wygląd ogólny: mastif pirenejski to masywny, rosły, harmonijnie zbudowany silny pies, o dobrym umięśnieniu i mocnym kośćcu. Z charakteru to sa bardzo zdecydowane psy. Pomimo rozmiarów nie może sprawiać wrażenia ociężałego czy niezgrabnego.

Wysokość i masa: psy powinny mierzyć powyżej 77 cm wysokości w kłębie; suki – powyżej 72 cm. Osobniki tej rasy ważą średnio 55-80 kg.

Kształt: sylwetka dorosłego osobnika ma kształt nieco rozciągnięty.

Szata: sierść szorstka, gęsta, gruba, średniej długości ( od 6 do 9 cm). Najdłuższa na łopatkach, szyi, pod brzuchem, na tylnych stronach nóg.

Umaszczenie: podstawowym typem umaszczenia jest biel – zawsze z wyraźnie odgraniczoną maską. Mogą występować nierównomiernie rozmieszczone, wyraźnie odgraniczone łaty tej samej barwy, co maska. Uszy zawsze kolorowe. Koniec ogona i łapy białe. Niepożądane są umaszczenie trójkolorowe i jednolite białe. Najbardziej pożądanymi typami umaszczenia są: na śnieżno białym tle łaty szare, intensywnie złociste, brunatne, czarne, srebrzyste, jasno beżowe, piaskowe lub marmurkowe.

Głowa: duża, masywna. Czaszka i kufa płynnie przechodzą w siebie. Czaszka szeroka, lekko wysklepiona. Kufa kwadratowa, zwężająca się ku wielkiemu nosowi.

Uszy: średniej wielkości, trójkątne, płasko wiszące, przylegające do policzków.

Oczy: małe, migdałowate, barwy orzechowej. Powieki czarno pigmentowane.

Szyja: o stożkowatym kształcie, podwójne podgardle.

Zęby: górna mięsista warga dobrze przykrywa dolną, przy czym dolna jest obwisła w kącikach. Śluzówki czarne. Zęby białe, zdrowe i duże. Kły duże, długie, szeroko rozstawione, dobrze zachodzące na siebie, co zapewnia dobry uchwyt. Trzonowce duże i mocne, siekacze raczej małe. Wymagany komplet przedtrzonowców. Dziąsła czarne. Łuki podniebienia dobrze wykształcone.

Obudowa: sylwetka psa wpisuje się w kształt prostokąta. Tułów jest mocny i krzepki. Kłąb wyraźny. Grzbiet mocny i dobrze umięśniony. Zad szeroki i mocny, opadający. Brzuch nieznacznie podciągnięty.

Pierś: żebra dość sprężyste.

Ogon: gruby u nasady, mocny i giętki. W spoczynku ogon zwisa nisko i bez trudu sięga stawu skokowego. Wzniesiony ku górze przy pobudzeniu. Sierść na ogonie dość obfita.

Kończyny przednie i tylne: kończyny przednie pionowe, proste i równoległe do siebie kiedy oglądamy je z przodu. Mięśnie i ścięgna dobrze widoczne. Długość przedramienia równa się długości potrojonego śródręcza, kościec masywny. Śródręcza dobrze wykształtowane. Kończyny tylne mocne i dobrze umięśnione, zapewniają zdolność do energicznych ruchów. Prawidłowe kątowanie stawów. Patrząc z boku i z tyłu kończyny tylne prote i prostopadle ustawione wobec ziemi. Staw skokowy tępy.

Cechy atrakcyjne: mastif pirenejski to spokojny pies, który uwielbia swoich właścicieli. Pies posiada szlachetny przekonujący wygląd zewnętrzny. Nie zawahają się obronić swojego właściciela i członków rodziny, zwierząt domowych i majątek przed jakimkolwiek zagrożeniem. Wroga psy odstraszają głuchym i głośnym szczekaniem. Mastif pirenejski dobrze się dogaduje z innymi psami, ponieważ posiada łagodny charakter. Pies wymaga wczesnej socjalizacji i odpowiedniego szkolenia.

 

Polecane produkty przez specjalistów ForDogTrainers dla  psów rasy mastif pirenejski:

  1. Szelki z białej skóry dla psów rasy mastif pirenejski
  2. Miękki kaganiec dla psów rasy mastif pirenejski
  3. Obroża skórzana ze zdobieniami dla psów rasy mastif pirenejski
  4. Smycz skórzana spacerowa dla psów rasy mastif pirenejski
  5. Kolorowy koziołek do aportowania ze sznurkiem dla psów rasy mastif pirenejski
  6. Duży zestaw gryzaków z materiału ringowego do tresury w komplecie z rękawem dla psów rasy mastif pirenejski
  7. Duże przysmaki do uzupełniania zabawek dla psów rasy mastif pirenejski
  8. Zabawka na smakołyki dla psów rasy mastif pirenejski


Producent profesjonalnych akcesoriów i sprzętu dla psów
 przedstawia dobór produktów dla psów rasy mastif pirenejski, w ofercie znajdziecie Państwo: gryzaki, mufki, kliny do zabawy i tresury psów rasy mastif pirenejski, obroże, kagańce, szelki, smycze ze skóry, nylonu i metalowe dla mastifa pirenejskiego, pokarmy oraz akcesoria.