rasa psów mastif angielski 

 

Standard rasy według FCI nr 246

Historia rasy: rasa mastif angielski liczy ponad 1000 lat i pochodzi od starych psów angielskich. Do XIX wieku mastif był jednym z najbardziej skutecznych psów do tępienia oraz psów do stróżowania. Według latopism nieustraszony i złośliwy mastif angielski podczas wymiany był ceniony w dwadzieścia borzych i psów gończych. Wcześniej mastify wykorzystane do walk z bykami, niedźwiedziami oraz dzikami. Psów też użytkowano do ochrony zamków i twierdzy. Psy tej rasy są bardzo mocne, o szerokiej piersi, masywnym kośćcu i olbrzymiej głowie. We wszystkich opisach mastifów, podkreślono ich skrajnią uporczywość - te psy nigdy nie bały się przeciwnika niezależnie od liczby, a gdy była taka potrzeba, to ginęły na polu walki, nie cofali na żaden krok. Kataklizmy XX wieku spowodowały, że liczebność populacji pozostawała na rozpaczliwie niskim poziomie. Prawdziwy renesans rasy przypada na okres powojenny. Została wykorzystana podobna metoda, jak i podczas rekonstrukcji owczarka południoworosyjskiego: krzyżowano czystokrewnych mastifów z psami innych ras. Wskutek udało się odtworzyć rasę o sylwetce mastifa i jego typowym zachowaniu.

Kraj pochodzenia: Wielka Brytania.

Wygląd ogólny: mastif angielski to potężny, masywny, silny i proporcjonalnie zbudowany pies. Połączenie dostojeństwa i odwagi. Głowa oglądana ze wszystkich stron powinna sprawiać wrażenie kwadratowej.

Wysokość i masa: psy osiągają ok 76 cm wysokości w kłębie, suki - 70 cm, ważą: psy 73-100 kg, suki 54-77 kg.

Kształt: lekko rozciągnięty. Indeks ukształtowania 106-110

Szata: krótka, prosta, gęsta, dobrze przylegająca, szorstka w dotyku. Podszerstek gęsty, bardzo krótki, bardziej miękki.

Umaszczenie: kolor sierści morelowo-płowy, srebrno-płowy, płowy, czarny z płowymi pręgami. W każdym przypadku kufa, nos, uszy powinny być czarne, czarn amaska na kufie sięgająca grzbietu nosa i oczu.

Głowa: czaszka szeroka między uszami, czoło płaskie, wyrażone składki skóry, szczególnie w stanie wzbudzenia. Łuki nadbrewne dobrze widoczne.

Uszy: cienkie w dotyku, szeroko rozstawione i osadzone w najwyższych punktach po bokach głowy, średniej długości, krótkie w odniesieniu do głowy, lekko zaokrąglone, w kształcie trójkąta, skierowane do przodu, płasko przylegające do policzków.

Oczy: średniej wielkości, szeroko rozstawione (na odległości niemniej podwojonej długości oczu). Między oczami dobrze wyrażony wierzchołek czaszki. Kolor oczu orzechowo brązowy, nie ukazujący powiek.

Szyja: raczej krótka, potężna, na 2.5-3 cm większa od objętości głowy, średnio ustawiona, bardzo umięśniona, o lekkim wygięciu, w miarę sucha, o dobrze przylegającej skórze. Na gardle dwie symetryczne fałdy, biegnące od podbródka do środka szyi.

Zęby: wielkie, białe, o linijnym ustawieniu siekaczy w żuchwie. Zgryz nożycowy lub cęgowy. Dopuszczalne szachmatowe ustawienie siekaczy w żuchwie.

Obudowa: kłąb w miarę wyrażony, muskularny, przechodzi w linię grzbietu. Łopatki skośnie ustawione, przylegające ku grzbietu. Plecy szerokie, mocne, muskularne, średniej długości. Lędźwie krótkie, szerokie i muskularne, lekko wysklepione. Zad szeroki, muskularny, w miarę opadający.

Brzuch: w miarę podciągnięty, słabizny ledwo podciągnięte.

Ogon: osadzony wysoko, długi, w kształcie sierpa, ładnie kontynuując linię grzbietu, zwisający prosto w spoczynku, lecz gdy pies jest podekscytowany ogon wygina się w łuk, lecz nie powyżej części zadniej.

Kończyny (przednie i tylne): barki i ramiona lekko opadające, muskularne. Nogi proste i silne. Szeroko rozstawione; duże kości, łokcie dobrze rozwinięte, masywne. Śródstopie ustawione pionowo, końcyny tylne szerokie, muskularne, uda i podudzie doskonale rozwinięte. Staw skokowy dobrze wyrażony. Kończyny proste.

Cechy atrakcyjne: mastif angielski to oddany przyjaciel i doskonały partner. Jako urodzony elegant, on spokojny, wstrzymany i cierpliwy. Mastif zawsze panuje nad sytuacją i umie ją kontrolować, podporządkowując sobie. Psy tej rasy czujne, nie czynią kłótni, posłuszne lecz niezależne, dobroduszne. Posiadają wysoki poziom Inteligencji oraz zdolności extrasensorne, potrafi odróżnić złe od dobrego, a wroga od przyjaciół. Raczej nadaje się do utrzymywania w wielkiej sadybie, niż w blokach.

 

Polecane produkty przez specjalistów ForDogTrainers dla psów rasy mastif angielski:

  1. Szelki skórzane z kolcami dla psów rasy mastif angielski
  2. Kaganiec plastikowy dla psów rasy mastif angielski
  3. Ręcznie wykonana skórzana obroża dla psów rasy mastif angielski
  4. Smycz metalowa łańcuszkowa dla psów rasy mastif angielski
  5. Kolorowy koziołek do aportowania ze sznurkiem dla psów rasy mastif angielski
  6. Jutowy gryzak z uchwytem dla psów rasy mastif angielski
  7. Gumowa szczotka do masażu dla psów rasy mastif angielski
  8. Duża piłka dentystyczna dla psów rasy mastif angielski


Producent profesjonalnych akcesoriów i sprzętu dla psów
 przedstawia dobór produktów dla psów rasy mastif angielski, w ofercie znajdziecie Państwo: gryzaki, mufki, kliny do zabawy i tresury psów rasy mastif angielski, szelki, kagańce, obroże, smycze ze skóry, nylonu i metalowe dla mastifa angielskiego, pokarmy oraz akcesoria.