rasa psów markiesje

 

Historia rasy: markiesje - to rasa psów, która pochodzi z Holandii. Pierwsze wzmianki o psach tej rasy pojawiły się na obrazkach XVII i XVIII wieku. Psy posiadają spanielepodobny wygląd i czarną szatę. Odbudowa rasy rozpoczęła się w latach 70-ch zeszłego wieku przez selekcjonerów. Wtedy też powstało stowarzyszenie w zakresie odbudowy rasy markiesje. W 1999 roku rasa została oficjalnie uznana w Holandii. Lecz dotychczas psy tej rasy różnią się według cech eksterieru i w rasę wciąż dolewają świeżej krwi spokrewnionych ras psów w celu uszlachetnienia rasy markiesje. Psy tej rasy są bardzo wielostronne. Nieoficjalnie markiesje zaliczono do 9 grupy FCI (psy do towarzystwa). Oprócz tego psy tej rasy są sportowe i z wielką pasją uczestniczą w agility, flyball, freestyle. Chociaż psy posiadają stosunkowo małe rozmiary, to mocne i pewne siebie psy, wolne od problemów genetycznych i łatwo przyzwyczaja się do wszelkich warunków życia.

Kraj pochodzenia: Holandia.

Wysokość i masa: osiągają 35 cm wysokości w kłębie, ważą 6-8 kg.

Kształt: sylwetka wpisana w kształt kwadratu.

Szata: miejscami krótka, miejscami dość długa, włos dość cienki, lecz wcale one tworzą miękką i jedwabistą okrywę. Na kufie sierść jest krótka, na uszach - dość długa. Stwarza się wrażenie, że uszy są potrzepane. Na piersi, miejscami na kończynach i na ogonie szata jest wydłużona.

Umaszczenie: występują w umaszczeniu czarnym, dozwolone są niewielkie, białe znaczenia.

Głowa: niewielka w porównaniu z rozmiarami tułowia. Czaszka o prawidłowych okrągłych rozmiarach. Kufa jest podobna do kufy spaniela - dość długa, lekko spiczasta. Nos dobrze pigmentowany.

Uszy: są bardzo specyficzne, można ich porównać z uszami niektórych pudli - średniej długości, chrząstki są bardzo miękkie, dlatego uszy są wiszące. Wysokie ustawienie. Uszy osadzone szeroko na głowie.

Oczy: stosunkowo małe, o barwie ciemnobrązowej lub orzechowej.

Szyja: dość krótka, mocna.

Zęby: silne, ustawione w zgryzie nożycowym.

Obudowa: tułów jest gruby, lecz może być lekko kruchy. Grzbiet prosty, o lekkim wysklepieniu. Brzuch dobrze podciągnięty.

Pierś: klatka piersiowa dumnie wysklepiona, o okrągłych żebrach.

Ogon: średniej długości, pies go trzyma swobodnie zwisającym, w kształcie szabli.

Kończyny (przednie i tylne): w całości proporcjonalne do tułowia. Nogi dość cienkie, lecz muskularne i proste. Stawy łokciowe ustawione na poziomie piersi. Kończyny tylne nieco grubsze od przednich.

Cechy atrakcyjne: markiesje - pies piękny, wesoły, wierny towarzysz, spokojny przyjaciel. Nieagresywny, lekko szczekający, posłuszny i niewymagający. Bardzo dobroduszny pies, który dość delikatnie i łagodnie zachowuje się wobec rodziny, stara się robić wszystko, by ucieszyć swoją rodzinę. Pies jest umiarkowanie aktywny, z radością biegnie do drzwi by powitać swego właściciela z pracy, jednocześnie bardzo przenikliwie patrzy w oczy.

 

Polecane produkty przez specjalistów ForDogTrainers dla psów rasy markiesje:

  1. Szelki skórzane dla psów rasy markiesje
  2. Kaganiec treningowy dla psów rasy markiesje
  3. Pleciona obroża skórzana dla psów rasy markiesje
  4. Smycz skórzana dla służbowych psów rasy markiesje
  5. Gwizdek do tresury dla psów rasy markiesje
  6. Mały klin dla psów rasy markiesje
  7. Szczotka pudlówka dla psów rasy markiesje
  8. Dentystyczna zabawka sznurowa dla psów rasy markiesje


Producent profesjonalnych akcesoriów i sprzętu dla psów
 przedstawia dobór produktów dla psów rasy markiesje, w ofercie znajdziecie Państwo: gryzaki, mufki, kliny do zabawy i tresury psów rasy markiesje, szelki, kagańce, obroże, smycze ze skóry, nylonu i metalowe dla markiesje, pokarmy oraz akcesoria.