rasa psów huntaway nowozelandzki

Historia rasy: owczarek nowozelandzki (huntaway nowozelandzki), rasa psów służbowych (pasterskich). Wyhodowana w Nowej Zelandii w XX wieku. Prowadzi swoje pochodzenie od psów angielskich, które pasły owce i zostały przywiezione do Nowej Zelandii. Wskutek przeprowadzenia prac hodowlanych pojawił się owczarek, który głośnym szczekaniem mógł zarządzać stadem owiec. Pies poruszał się z tyłu stada, poganiając go przy pomocy głosu. Inna nazwa rasy - huntaway, co jest tłumaczone z angielskiego jak “hunt” - polować, “way” - droga. Owczarki nowozelandzkie, pomagając pastuchom, gnały stada bydła wzdłuż drogi do punktu destynacji. Dobrze wyszkolone psy szczekały wyłącznie podczas pracy. Poza pracą psy tej rasy, zachowując temperament swoich przodków, milczały i były zupełnie spokojne. Psy tej rasy nie są uznane oficjalnie przez kluby kynologiczne. Jednak dzięki swoim cechom roboczym i dobremu charakteru, huntaway jest zamiłowanym i popularnym psem. Dzisiaj psy są użytkowane jako psy pasterskie, ich w roli przyjaciela.

Kraj pochodzenia: Nowa Zelandia.

Wysokość i masa: wysokość w kłębie: 51-61 cm, waga oscyluje w granicach 18-29 kg.

Kształt: rozciągnięty.

Szata: owczarki nowozelandzkie są równomiernie porośnięte włosem, na szyi i obudowie, oraz na ogonie, sierść nieco dłużej, a na głowie - naprzeciw krócej. Włos szorstki, z miękkim i gęstym podszerstkiem.

Umaszczenie: czarne z rudym podpalaniem, małe znaczenia.

Głowa: o średniej długości, pysk w kształcie wyciągniętym, dość szeroki łeb.

Uszy: aksamitne, dość głęboko osadzone, zwisające.

Oczy: o średnich rozmiarach, ciemnobrązowe. Uważne i skupione spojrzenie, jak i należy dla prawdziwego pasterza.

Zęby: zgryz nożycowy, mocne szczęki.

Szyja: dość szeroka, bardzo mocna. On płynnie przechodzi w dobrze rozwinięte piersi, gdzie doskonale widać każde mięśnie.

Obudowa: linia pleców prosta, brzuch dobrze podciągnięty, zad nieco opadający.

Pierś: klatka piersiowa niezbyt głęboka i umiejscowiona dość wysoko nad linią poziomą ziemi. Kształt żeber okrągły - dobrze widać, jak one wystają, tworząc beczkę.

Ogon: średniej długości, w stanie spokoju wiszący, jego połowa może lekko się wznosić do góry.

Kończyny (przednie i tylne): równe, silne, smukłe, uda silne, pozwalają na dobry napęd szybkości w ruchu.

Cechy atrakcyjne: owczarek nowozelandzki (huntaway nowozelandzki) - to pies dobroduszny i towarzyski, świetnie dogadują się z dziećmi. Doskonale nadają się do utrzymywania w blokach, jednak potrzebują długich spacerów z aktywnymi ćwiczeniami. Szybko się poruszają. Psy tej rasy bardzo wytrzymałe i będą doskonałym towarzyszem przy długich wędrówkach. Energiczny, lecz nie hiperaktywny, zdolny do opanowania siebie w jakiejkolwiek sytuacji. Uczestniczy w grach w zależności od humoru. W kontaktach z ludźmi obcymi uprzejmy. Dobrze się dogaduje z innymi zwierzętami, a osobników swojej rasy lubi nie bardzo.

 

Polecane produkty przez specjalistów ForDogTrainers dla psów rasy huntaway nowozelandzki:

  1. Szelki spacerowe dla psów rasy huntaway nowozelandzki
  2. Kąganiec bojowy powlekany gumą dla psów rasy huntaway nowozelandzki
  3. Wąska obroża skórzana dla psów rasy huntaway nowozelandzki
  4. Smycz nylonowa przepinana dla psów rasy huntaway nowozelandzki
  5. Profesjonalny koziołek ze sznurkiem dla psów rasy huntaway nowozelandzki
  6. Zestaw trzech gryzaków do tresury z materiału ringowego dla psów rasy huntaway nowozelandzki
  7. Butelka na wodę dla psów rasy huntaway nowozelandzki
  8. Pływająca piłka z twardej gumy dla psów rasy huntaway nowozelandzki


Producent profesjonalnych akcesoriów i sprzętu dla psów
 przedstawia dobór produktów dla psów rasy huntaway nowozelandzki, w ofercie znajdziecie Państwo: gryzaki, mufki, kliny do zabawy i tresury psów rasy huntaway nowozelandzki, obroże, szelki, kagańce, smycze ze skóry, nylonu i metalowe dla huntawaya nowozelandzkiego, pokarmy oraz akcesoria.