rasa psów gryfon niwernijski


Historia rasy: gryfon niwernijski lub gończy z Nivernais jedna z ras psów, najbardziej popularnych w jej kraju rodzimym, we Francji. Inna nazwa rasy - gończy na dzika, co wyjaśnia specjalizacją myśliwską rasy (polowanie na dzika i lisa). Pierwotnie rasa wykorzystywana do polowania wyłącznie na wielką zwierzynę. Obecnie zakres użytkowania gryfona niwernijskiego rozszerzył się: polują z tymi psami nie tylko na grubee zwierzęta, lecz i na drobniejszego (królika i wydrę). W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie gończy z Nivernais uczestniczy wykorzystywany do polowań na dziki i niedźwiedzie. Dokładne fakty o pochodzeniu tej rasy nie są znane. Niektórzy twierdzą, że gończy z Nivernais pochodzi z XII wieku z Francji od psów szarych Św, Ludwika. Gryfon niwernijski jest również spokrewniony z innymi gończymi (gryfonem wandejskim i bretońskim), oraz ze wschodnim owczarkiem kosmatym.

Kraj pochodzenia: Francja.

Wysokość i masa: wysokość w kłębie: psy - 55-60 cm, suki - 53-58 cm, waga psa i suki oscyluje w granicach 25 kg.

Kształt: rozciągnięty.

Szata: szatę stanowi długa, sztywna, potargana, gruba i twarda sierść, jednak nigdy nie wełnista i kręcona.

Umaszczenie: jego umaszczenie ma kolor szaroniebieski, dziczasty, czarny, czarny podpalany, pieprz i sól (płowe znaczenia na policzkach, nad oczami, na powierzchni wewnętrznej i tylnej kończyn), czerwony z szarością (ciemny odcień sierści lekko przesiane bielą i czernią).

Głowa: dość masywna, długa. Czaszka prawie płaska, stop słabo wyrażony. Grzbiet nosa prosty. Łuki nadbrewne podkreślone kosmatymi brwiami, posiadają wąsy i brodę, płat nosa spiczasty, lekko wystający do przodu.

Uszy: wiszące, w miarę szerokie i długie, lekko odstawione na koniuszkach.

Oczy: okrągłe, o barwie ciemnobrązowej.

Zęby: normalnie rozwinięte, zgryz nożycowy, może być cęgowy, zęby ustawione pionowo wobec szczęki. Pełna formuła zębowa, dopuszczalny brakk pierwszych przedtrzonowców.

Szyja: umięśniona, lekka, sucha, bez podgardla.

Obudowa: gończy z Nivernais ma wydłużony grzbiet, równe lędźwie, brzuch w miarę podciągnięty.

Pierś: klatka piersiowa niezbyt szeroka, głęboka, dobrze opuszczona między przednie kończyny, sięga łokci.

Ogon: nie długi, w kształcie szabli, pośrodku od dołu porośnięty gęstym włosem.

Kończyny (przednie i tylne): kończyny przednie mocne, muskularne, łąpy lekko wydłużone. Dobrze zrównoważone, zwykle w stanie spokoju oglądane z profilu, wydają się nieco odstawione do tyłu od linii pionowej. Tylne kończyny z profilu lekko odstawione, patrząc z tyłu - pionowe, linia biegnie przez pośladki, staw skokowy i kość piętową. Udo dość płaskie.

Cechy atrakcyjne: gończy z Nivernais to pies pgadatliwy, posłuszny i chętny do nauki. Nadaje się do utrzymywania przez doświadczonych myśliwych oraz przez początkujących. Niektóre osobniki jednak skłonne ku dominowaniu, dlatego proces socjalizacji powinien zacząć się we wczesnym okresie. Lubi przebywać w towarzystwie swojej rodziny, od których oczekuje uwagi i łaski. Zwykle psy tej rasy nie demonstrują bujnych emocji, lecz możecie być pewni, że ten pies po prostu uwielbia członków swej rodziny, przywiązany do swego opiekuna. Jest szczególnie delikatny wobec małych dzieci. Psy tej rasy posiadają bardzo dobry węch, doskonale poluje, szczególnie w nierównym terenie, w krzakach. Świetny myśliwy, bardzo odważny, wytrzymały i nieustraszony. Śmiałość oraz inicjatywność tych czworonogów pozwalają doskonale polować na dzika. Łatwo wciąga się w gry, czasami może być uparty i samodzielny.

 

Polecane produkty przez specjalistów ForDogTrainers dla psów rasy gryfon niwernijski:

  1. Peleryna dla psów rasy gryfon niwernijski
  2. Profesjonalny kąganiec bojowy dla psów rasy gryfon niwernijski
  3. Obroża skórzana dla psów rasy gryfon niwernijski 
  4. Smycz spacerowa z kapronu dla psów rasy gryfon niwernijski
  5. Namiot dla pozoranta z przejściem dla psów rasy gryfon niwernijski
  6. Miękki gryzak klin z wstawką ze skóry dla psów rasy gryfon niwernijski
  7. Grzebień dwuczęściowy dla psów rasy gryfon niwernijski
  8. Piankowy dysk dla psów rasy gryfon niwernijski


Producent profesjonalnych akcesoriów i sprzętu dla psów
 przedstawia dobór produktów dla psów rasy gryfon niwernijski, w ofercie znajdziecie Państwo: gryzaki, mufki, kliny do zabawy i tresury psów rasy gryfon niwernijski, obroże, szelki, kagańce, smycze ze skóry, nylonu i metalowe dla gryfona niwernijskiego, pokarmy oraz akcesoria.