rasa psów gończy z Płaniny

 

Historia rasy: inna nazwa rasy - jugosłowiański gończy górski. Ojczyzna rasy jest rejon południowy byłej Jugosławii. Przodkami gończego z Płaniny jest jugosłowiański pies pasterski, zamieszkujący góry. Gończy z Płaniny - rzadka rasa. Przez długi czas pies był rozpowszechniony wyłącznie w Jugosławii. Kryzys bałkański spowodował zagrożenie wyginięcia tej rasy: dużo osobników zostało wyniszczono. Jednak powoli populacja jest odnowiona, i obecnie te psy robocze niezawodnie pracują na korzyść swoich właścicieli. Gończy z Płaniny - to najpierw pies do polowania. On dobrze pracuje i w grupie i pojedynczo. Posiada doskonały węch, charakteryzuje się głośnym szczekaniem, wytrwałością. Sprytnie i szybko się porusza przez góry i teren nierówny. Gończy z Płaniny jest wykorzystany do polowania na lisa, zająca, jelenia.

Kraj pochodzenia: Jugosławia.

Wysokość i masa: psy powinny mierzyć 45-55 cm wysokości w kłębie; suki – 44-54 cm. Osobniki tej rasy ważą średnio 20-25 kg.

Kształt: wydłużony.

Szata: włos krótki, gęsty, gęsty podszerstek.

Umaszczenie: podstawowym typem umaszczenia jest czarne podpalane z płowymi znaczeniami nad oczami .

Głowa: dość długa z wysklepioną czaszką i dobrze wyrażonymi łukami brwiowymi. Przełom czołowo-nosowy jest słabo zaznaczony. Kufa w kształcie klina z prostym grzbietem nosowym. Wargi dobrze przylegające, czarne.

Uszy: zaokrąglone, osadzone na szczycie głowy i opadają, nie marszcząc się.

Oczy: ciemne.

Szyja: muskularna, bez podgardla.

Zęby: mocne i ostre.

Obudowa: wydłużona. Szeroki, umięśniony grzbiet. Solidny, szeroki i lekko opadający zad. Brzuch podciągnięty.

Pierś: głęboka i szeroka.

Ogon: wygięty szablowato lub prosty.

Kończyny przednie i tylne: proste i muskularne. Łapy w kształcie okrągłym, zwarte.

Cechy atrakcyjne: to pies wytrzymały, odważny, uporczywy. Uwielbia polowanie i nieźle nadaje się do życia w warunkach miejskich. Potrafi być bardzo spokojny, delikatny oraz serdeczny, dzięki czemu jest doskonałym psem do towarzystwa. Utrzymywanie psów w mieszkaniu w bloku można zrobić bardziej wesołym, gdy codziennie robić dla pupila długie aktywne spacery i jak najczęściej wywozić do lasu na polowanie. Jako każdy gończy pies potrzebuje możliwości dość pobiegać bez smyczy na otwartej przestrzeni, i zrealizować swoje instynkty do polowania. Gończy z Płaniny stanie się idealnym towarzyszem dla człowieka, który uwielbia długie spacery na wielki dystans - na piechotę lub na rowerze. Pies może towarzyszyć Państwu w wędrówkach - najważniejsze, by cieszyć się przestrzenią a świeżym powietrzem.

 

Polecane produkty przez specjalistów ForDogTrainers dla  psów rasy gończy z Płaniny:

  1. Wielofunkcyjne szelki nylonowe dla psów rasy gończy z Płaniny
  2. Lekki kaganiec skórzany dla psów rasy gończy z Płaniny
  3. Obroża skórzana ze zdobieniami dla psów rasy gończy z Płaniny
  4. Wąska smycz skórzana wystawowa dla psów rasy gończy z Płaniny
  5. Profesjonalny aport do szkolenia dla psów rasy gończy z Płaniny
  6. Jutowy komplet gryzaków do tresury dla psów rasy gończy z Płaniny
  7. Małe przysmaki do uzupełniania zabawek dla psów rasy gończy z Płaniny
  8. Zabawka na smakołyki dla psów rasy gończy z Płaniny


Producent profesjonalnych akcesoriów i sprzętu dla psów
 przedstawia dobór produktów dla psów rasy gończy z Płaniny, w ofercie znajdziecie Państwo: gryzaki, mufki, kliny do zabawy i tresury psów rasy gończy z Płaniny, obroże, kagańce, szelki, smycze ze skóry, nylonu i metalowe dla gończego z Płaniny, pokarmy oraz akcesoria.