rasa psów gończy rosyjski

 

Historia rasy: pierwszą wzmiankę o psach tej rasy znajdujemy w kronikach historycznych od XI wieku, wtedy tych psów nazywano “tiawkusza”, poniewaz gończe rosyjskie bardzo specyficznie szczekały, sygnalizując w ten sposób, że tropi śladem zwierzęcia. Istnieje dwie wersje o pochodzeniu rasy. Według jednej z nich, psy tej rasy powstały dzięki przypadkowemu krzyżowaniu psów łowieckich z gończym tatarskim. Według innej wersji gończego krzyżowano z łajkami. Do polowania carskiego w XVII wieku do Rosji zaczęły przywozić tak zwanych foxhoundów. W tych czasach zaczęły się nieregulowane krzyżówki dwóch różnych podtypów gończego, i później otrzymano tak zwany anglo-rosyjski typ rasy, do którego wskutek domieszano krwi francuskiej. Po krzyżówce z psami rasy gończy polski, rasa straciła swoją charakterystyczną cechę - dzwonkie czyste szczekanie. Po tym całym chaosie w 1896 roku opracowany jedyny wzorzec rasy gończy rosyjski, który niejednokrotnie dopracowywał się. Po obydwoch wojnach światowych, w których zostały stracone wszystkie szlachetne osobniki, rasę udało się odrodzić. I w drugie połowie XX wieku zaczęła się szczegółowa praca w zakresie czyszczenia rasy od cudzych krwi. Obecnie rasa gończy rosyjski jest w procesie doskonalenia.

Kraj pochodzenia: Rosja.

Wysokość i masa: dorosły pies powinien osiągać co najmniej 58-68 cm wysokości w kłębie. Suki mierzą ok. 55-65 cm. Psy ważą średnio 30 kilogramów.

Kształt: wyciągnięty.

Szata: dobrze rozwinięta, mocno przylegająca do tułowia. Sierść na głowie, uszach i nogach krótka. Reszta tułowia porośnięta bardziej długim włosem, a szczególnie wokół szyi, gdzie tworzy umiarkowany kołnierz. Na tylnej stronie uda włos jest dłuższy. Sierść na ogonie średniej długości, krótsza na końcu ogona.

Umaszczenie: dopuszcza się maść z pomieszaniem czarnego, burego, szarego kolorów. Dopuszczalne podpalanie niezbyt jasne - żółte lub białe. Na piersi i łapach mogą być białe znaczenia.

Głowa: sucha, w kształcie klina. Guz potyliczny oraz łuki nadbrewne niewyraźne. Stop niezbyt wyraźnie zaznaczony. Kufa wydłużona, nos szeroka, płat nosa wysunięty do przodu, czarny. Wargi ciemniejsze, niż umaszczenie psa, przylegające.

Uszy: wiszące, średniej wielkości, przypominające kształtem trójkąt. ustawione nieco wyżej nad linią oczu.

Oczy: średniej wielkości, barwy ciemnobrązowej lub nieznacznie tylko jaśniejszej. Powieki skośne w cięciu, ciemne krawędzie.

Zęby: białe, mocne, wielkie, dobrze rozwinięte, dobrze przylegające. Dopuszcza się jedynie zgryz nożycowy.

Szyja: muskularna, sucha, długość jest zbliżona do długości głowy. Ustawienie szyi w odniesieniu do osi tułowia tworzy kąt 35 stopni.

Obudowa: kłąb dobrze rozwinięty, wynosi się nad plecami. Linia górna grzbietu prosta, muskularna i szeroka. Lędźwie krótkie, szerokie, umięśnione, lekko wysklepione. Zad szeroki, łagodnie opadający, w miarę długa, brzuch podciągnięty.

Pierś: szeroka, głęboka, opuszczona do poziomu łokci.

Ogon: gruby u nasady, powoli zwężający się ku końcowi, nie niżej stawu skokowego. W spokoju zwisający. Gdy pies jest pobudzony niesiony jest wyżej, lekko powyżej linii grzbietu.

Kończyny przednie i tylne: przednie kończyny oglądane z boku i z przodu – proste, suche, kościste i muskularne, równoległe. Przedramię owalne w cięciu. Łokcie wywrócone do tyłu. Długość przednich nóg oscyluje w granicach 50% w odniesieniu do wysokości psa. Kąt stawu ramienno-łopatkowego wynosi 100-110 stopni. Śródręcze ustawione prawie skośnie. Kończyny tylne suche, kościste, muskularne. Patrząc z tyłu - proste i równoległe, ze strony - dobrze wyrażone kąty stawów. Podudzia w miarę długie. Stawy skokowe suche, dobrze wyrażone. Śródstopie ustawione prawie skośnie. Łapy wysklepione, zwarte, w kształcie owalu. Palce zwarte, pazury skierowane w ziemię.

Cechy atrakcyjne: gończy rosyjski spokojny i towarzyski. Te psy przez wiele lat przebywają obok człowieka. Zdolności psa do interakcji z właścicielem oraz z innymi psami w grupie podczas polowania są szczególnie docenione. Dla psów cechą charakterystyczną jest stabilna psychika, gończy rosyjski potrafi z hazardem polować na dzikie zwierzęta, i jednocześnie zachowywać zupełnie nie agresywnie wobec ludzi. One potrafią spokojnie pilnować dzieci, te psy będą cierpliwymi i wiernymi. Ważną cechą charakterystyczną jest też skłonność do polowania. Dlatego iść na spacer z gończym rosyjskim należy, korzystając ze smyczy. Posiadając instynkt naturalny, napewno będzie łapał kotów lub inna drobną zwierzynę. Psy też mogą być agresywne wobec innych czworonogów. Ponieważ te psy polują w watahach, on świetnie się nadaje do tresury, tym bardziej gdy właściciel potrafi udowodnić swoje liderstwo. Poziom dominowania u psów tej rasy jest bardzo wysoki, by osiągnąć szacunek, należy udowodnić twardość charakteru i cierpliwe ćwiczyć z psem. Wystarczy jednorazowo dać psu możliwość odczuć jego wyższość, odnowić autorytet będzie trudno. Cechy ochronne niełatwo nazwać dobrymi: w tych psach od dawna szkolono zaufanie wobec człowieka, dlatego one nie powinny wykazywać skłonności do agresji wobec cudzych ludzi. Gończe zupełnie nie nadają się do utrzymywania na łańcuchu i ochrony prywatnego podwórka. Takiego psa lepiej kupować doświadczonym gospodarzom, posiadającym wiedzę w zakresie tresury i hodowli. Najczęściej gończy rosyjski jest hodowany przez myśliwych do polowania, nie poleca się wybierać gończego rosyjskiego jako psa do towarzystwa w mieszkaniu. W mieście jest niełatwo jest zapewnić niezbędny poziom ruchomości aktywnej, dla mieszkania w bloku te psy są zbyt hałaśliwe oraz energiczne. Ze względu na wrodzony instynkt do polowania, żadna rasa z nim się nie zrówna. Dla dobrego właściciela gończy rosyjski stanie się posłusznym i korzystnym partnerem.

 

Polecane produkty przez specjalistów ForDogTrainers dla psów rasy gończy rosyjski:

  1. Uprząż kamizelkowa rehabilitacyjna dla psów rasy gończy rosyjski
  2. Skórzany kaganiec z kolcami dla psów rasy gończy rosyjski
  3. Obroża zaciskowa z dużym ogniwkiem dla psów rasy gończy rosyjski
  4. Pleciona smycz skórzana dla psów rasy gończy rosyjski
  5. Koziołek do aportowania dla psów rasy gończy rosyjski
  6. Jutowy komplet gryzaków dla tresury dla psów rasy gończy rosyjski
  7. Interaktywna miska-karmnik dla psów rasy gończy rosyjski
  8. Mała piłka dentystyczna dla psów rasy gończy rosyjski


Producent profesjonalnych akcesoriów i sprzętu dla psów
 przedstawia dobór produktów dla psów rasy gończy rosyjski, w ofercie znajdziecie Państwo: gryzaki, mufki, kliny do zabawy i tresury psów rasy gończy rosyjski, obroże, kagańce, szelki, smycze ze skóry, nylonu i metalowe dla gończego rosyjskiego, pokarmy oraz akcesoria.