rasa psów gończy polski


Standard rasy według FCI nr 354

Historia rasy: dokładnie historia powstania rasy gończy polski nie jest znana. Budowa ciała oraz teren zamieszkania świadczą o tym, że polski gończy jest krewnym psa Św. Huberta. Według jednej wersji, wskutek bliskich kontaktów między Polską a Francją, gończe w typie bloodhounda trafiły do Polski, gdzie ich krzyżowano z miejscowymi psami myśliwskimi, które są podobne do borzojego. Mniejsza wersja polskiego gończego zniknęła podczas Drugiej Wojny Światowej. Podobnie do wielu innych ras europejskich polski gończy wymarł wskutek obydwu wojen światowych. Po Drugiej Wojnie Światowej polscy hodowcy odnaleźli tych osobników, które w małej liczbie przetrwały wojny, i dołożyli wysiłku do odnowienia rasy.

Kraj pochodzenia: Polska.

Wygląd ogólny: gończy polski to pies o lekkiej, zwartej i sprężystej budowie ciała; dobrze rozwinięty kościec i krótki włos. Sylwetka wpisuje się w kształt prostokąta jak 9:10.

Wysokość i masa: psy osiągają od 55 do 59 cm wysokości w kłębie. Suki są mniejsze i mierzą od 50 do 55 cm. Czworonogi ważą: psy od 25 do 32 kilogramów, suki od 20 do 26 kiligramów.

Szata: włos na tułowiu twardy, sztywny i dobrze przylegający. Podszerstek gęsty, obfitszy zimą, słabszy latem. Włos krótki i jedwabisty na głowie i uszach.

Umaszczenie: gończy polski jest spotykany w trzech odmianach umaszczenia:
czarne, z wyraźnie odgraniczonym czerwono-brązowym podpalaniem; czekoladowe podpalane i rude występuje w różnych odcieniach. Podpalanie występuje nad oczami, na kufie, podgardlu, piersi, wewnętrznej i tylnej stronie ud, w okolicy odbytu, na palcach, na dolnej stronie ogona do 1/3 lub 1/2 jego długości. Małe białe znaczenia na palcach i piersi nie stanowią wady.

Głowa: szlachetna, proporcjonalna do całości. Dobrze widoczne suche policzki. Mózgoczaszka tej samej długości co kufa, lekko wypukła. Guz potyliczny wyczuwalny, chociaż niewyrazisty. Stop słabo zaznaczony. Nos czarny, brązowy lub w kolorze nude, odpowiednio do umaszczenia. Wargi mięsiste, dobrze pokrywające uzębienie, z niewielką fałdą w kątach szpary pyska.

Uszy: zwisające, trójkątne, średniej wielkości, osadzone nisko na wysokości zewnętrznego kąta oka. Uszy u nasady są szerokie, przylegają przednim brzegiem do policzków; zaokrąglone u dołu.

Oczy: średniej wielkości, wyraźnie skośne, ciemnobrązowe. Powieki nie obwisają.

Szyja: raczej średniej długości, dość muskularna, dość gruba, umiarkowanie wzniesiona, w przekroju owalna.

Zęby: uzębienie mocne, równe, białe, zgryz nożycowy, pełny komplet zębów pożądany.

Obudowa: grzbiet prosty, dobrze umięśniony. Kłąb wyraźnie zaznaczony. Klatka piersiowa głęboka, sięgająca do łokci, opadająca, długa, mostek w miarę wyrażony. Brzuch łagodnie podkasany.

Ogon: sięgający do stawu skokowego, średniej grubości, dobrze pokryty włosem, ze śladem szczotki. Opuszczony w spokoju i wygięty szablasto. W napięciu noszony lekko powyżej linii grzbietu.

Kończyny przednie i tylne: suche, kościste, muskularne. Patrząc z przodu - proste i równoległe. Łokcie mocne, skierowane do tyłu, nigdy nie odstają, ani nie są zbyt mocno przylegające. Śródręcza suche, sprężyste, lekko wychylone do przodu. Kończyny tylne proste jeżeli oglądamy je od tyłu. Dobrze wyrażone kątowanie stawów. Uda szerokie, muskularne. Podudzia dobrze umięśnione. Śródstopia krótkie. Łapy zwarte, lekko owalne. Palce wypukłe i lekko wysklepione. Pazury czarne lub w kolorze szaty. Opuszki o grubej skórze.

Cechy atrakcyjne: to posłuszny i wierny pies, nie agresywny, dobroduszny, gadatliwy i bardzo życiowy. Gończe polskie muszą być bardzo czujne, wytrzymałe, cięte względem obcych i wytrwałe w ściganiu zwierza. Praca w lesie wymaga dużej samodzielności w działaniu, dlatego gończe musiały odznaczać się bystrością umysłu i inteligencją. Psy tej rasy wymagają odpowiedzialnego i konsekwentnego prowadzenia.

 

Polecane produkty przez specjalistów ForDogTrainers dla psów rasy gończy polski:

  1. Uprząż kamizalkowa rehabilitacyjna dla psów rasy gończy polski
  2. Kaganiec metalowy spacerowy dla psów rasy gończy polski
  3. Obroża skórzana z ozdobami dla psów rasy gończy polski
  4. Długa smycz do tresury dla psów rasy gończy polski
  5. Profesjonalny aport ze sznurkiem dla psów rasy gończy polski
  6. Jutowy zestaw gryzaków do tresury dla psów rasy gończy polski
  7. Średnie przysmaki do uzupełniania zabawek dla gończego polskiego
  8. Piłka na smakołyki dla gończego polskiego


Producent profesjonalnych akcesoriów i sprzętu dla psów
 przedstawia dobór produktów dla psów rasy gończy polski, w ofercie znajdziecie Państwo: gryzaki, mufki, kliny do zabawy i tresury psów rasy gończy polski, obroże, kagańce, szelki, smycze ze skóry, nylonu i metalowe dla gończego polskiego, pokarmy oraz akcesoria.