rasa psów chart rosyjski borzoj


Standard rasy według FCI nr 193

Historia rasy: w wykopaliskach, znalezionych w dawnych osadach, które liczą ponad kilku tysięcy lat przed naszą erą, były też malowidła polowania z chartami. Za ojczyznę chartów jest uważana Afryka Północna i Wschód. Stąd one się rozpowszechniły w kraje azjatyckie oraz europejskie. Pierwsze spisy charta rosyjskiego borzojego dotyczą XVII wieku i dają przedstawienie o psach, które są najbliższymi przodkami współczesnego borzojego, wykorzystanego wcześniej do polowania na dzikie zwierzęta. Na początku XVIII wieku domieszano do nich krew przywiezionych w tych czasach do Rosji z Europy Zachdniej borzojego angielskiego, charta, brudastego, a od lat 20-ch XIX wieku krzyżowano psów i borzojego wschodniego - gorskiego, krymskiego. Wskutek powstało dużo podtypów psów rasy chart rosyjski borzoj. Dopiero w 1888 roku, kiedy został sporządzony pierwszy wzorzec rasy, powstała współczesna wersja rasy chart rosyjski borzoj.

Kraj pochodzenia: Rosja.

Wygląd ogólny: chart rosyjski Borzoj to pies o bezwzględnym arystokratycznym wyglądzie, suchej, mocnej budowie ciała, pięknej szacie i wydłużonych proporcjach. Psa charakteryzują wysoki wzrost, proporcjonalny układ, elegancja i harmonia linii i ruchów.

Wysokość i masa: dorosłe psy osiągają od 75 do 85 cm wysokości w kłębie. Samice są mniejsze i mierzą od 68 do 78 cm. Psy ważą od 34 do 47 kg, suki - 25-40 kg.

Kształt: kwadratowy.

Szata: włos jedwabisty, miękki i sprężysty, falisty bądź tworzący krótkie pierścienie. Na głowie, uszach i kończynach włos jest satynowy, krótki i dobrze przylegający do ciała. Na tułowiu dość długi, falisty; w okolicach łopatek i na zadzie tworzący drobniejsze pierścienie; na bokach i udach – krótszy. Włos tworzący frędzlę, portki, pióro na ogonie jest dłuższy.

Umaszczenie: dopuszcza się połączenia białego z szarym, rudym, brunatnym, czarnym, w kolorze murugii. Kolory mogą być jednolite lub łaciate. Frędzle, portki oraz pióra na ogonie są wyraźnie jaśniejsze od podstawowego koloru umaszczenia. Czarna maska jest typowa przy kolorach z nalotem.

Głowa: wygląd ogólny: głowa oglądana zarówno z góry, jak i profilu, nieco sucha, długa i wąska, spiczasta ku końcowi. Linie czaszki i kufy widziane z profilu tworzą długą, lekką wypukłą linię. Linia grzebienia potylicznego prosta lub lekko pochylona w stronę dobrze zaznaczonego guza potylicznego. Czaszka wąska, widziana od góry wydłużona, owalnego kształtu; prawie płaska z profilu. Stop bardzo słabo zaznaczony. Grzbiet nosa długi, wypełniony na całej długości, tworzący lekki garbonos. Wargi cienkie, suche, dobrze przylegające do szczęk. Brzegi warg, powiek i wierzchołek nosa są czarne, niezależnie od umaszczenia. Wierzchołek nosa duży, ruchliwy, wyraźnie wystający poza szczękę.

Uszy: niewielkie, cienkie, ruchliwe, spiczaste na końcach, osadzone powyżej linii oka i ku tyłowi, złożone prawie na potylicy. Końce usytuowane blisko siebie lub skierowane w dół wzdłuż szyi i dobrze do niej przylegające. Kiedy pies ma napiętą uwagę nosi uszy wyżej, ku przodowi.

Oczy: duże, wyraziste, koloru ciemnoorzechowego lub ciemnobrązowego, osadzone blisko siebie, nieco z przodu głowy, kształtu migdałowego, szpara powiekowa nie za wąska, osadzone skośnie. Krawędzie powiek posiadają czarne pigmentowanie.

Zęby: białe, mocne, pełny komplet. Dopuszcza się jedynie zgryz nożycowy.

Szyja: długa, sucha, spłaszczona bocznie, muskularna, lekko wysklepiona, owłosiona gęstym włosem, bez podgardla.

Obudowa: grzbiet szeroki, muskularny, sprężysty. Grzbiet z lędźwiami i zadem tworzy łuk, którego najwyższy punkt usytuowany jest przed środkiem lędźwi. Dobrze wyrażona u psów. Lędźwie długie, wydatne, muskularne, umiarkowanej szerokości. Zad długi, szeroki, umięśniony, lekko pochylony. Szerokość między pośladkami wynosi nie mniej niż 8 cm.

Pierś: klatka piersiowa długa, niezbyt wąska, płaska (lekko wyrażona beczkowatość), głęboka sięgająca prawie do łokcia. Część przednia klatki piersiowej słabo rozwinięta. Klatka piersiowa w części tylnej bardziej wypukła.

Ogon: sierpowaty lub szablasty, nisko osadzony, wąski, długi, ozdobiony obfitym pióropuszem. Sięga do guza biodrowego, jeżeli jest przeciągnięty między tylnymi kończynami. Kiedy pies stoi swobodnie opada ku dołowi.

Kończyny przednie i tylne: kończyny przednie suche, muskularne, widziane z przodu idealnie proste i równoległe. Łopatki długie i ukośnie ustawione. Kąt stawu ramienno-łopatkowego dobrze wyrażony. Śródręcze ustawione lekko ukośnie w stosunku do ziemi. Łokcie wywrócone do tyłu, przedramię suche, długie, w przekroju owalne, widziane z przodu wąskie, z profilu – szerokie. Wysokość w łokciach równa się połowie wysokości w kłębie. Kończyny tylne proste, równoległe, nieco szerzej rozstawione od kończyn przednich. Kiedy pies stoi swobodnie odstawione do tyłu. Uda dobrze umięśnione, długie, ukośnie osadzone. Podudzie długie, muskularne, ukośnie osadzone. Staw kolanowy i skokowy dobrze rozwinięte, szerokie, suche. Śródręcza niedługie, ustawione ukośnie. Kątowanie wszystkich stawów dobrze wyrażone.

Cechy atrakcyjne: borzoj jest bardzo dystyngowanym i powściągliwym czworonogiem, zachowuje agresję wobec zwierząt. Charty są z natury bardzo pewne siebie, samodzielne, dobroduszne. Ostrożne w stosunku do obcych. Mają duże zapotrzebowanie na ruch i długie spacery.

 

Polecane produkty przez specjalistów ForDogTrainers dla psów rasy chart rosyjski Borzoj:

  1. Peleryna dla psów rasy chart rosyjski Borzoj
  2. Designerski kaganiec dla psów rasy chart rosyjski Borzoj
  3. Obroża łańcuszek zaciskowa z mosiądzu dla psów rasy chart rosyjski Borzoj
  4. Czarny pejcz dla psów rasy chart rosyjski Borzoj
  5. Aport do tresury ze sznurkiem dla psów rasy chart rosyjski Borzoj
  6. Zestaw trzech gryzaków z materiału ringowego dla tresury dla psów rasy chart rosyjski Borzoj
  7. Interaktywna miska-karmnik dla psów rasy chart rosyjski Borzoj
  8. Dentystyczna zabawka do dziąseł dla psów rasy chart rosyjski Borzoj


Producent profesjonalnych akcesoriów i sprzętu dla psów
 przedstawia dobór produktów dla psów rasy chart rosyjski Borzoj, w ofercie znajdziecie Państwo: gryzaki, mufki, kliny do zabawy i tresury psów rasy chart rosyjski Borzoj, obroże, kagańce, szelki, smycze ze skóry, nylonu i metalowe dla charta rosyjskiego Borzojego, pokarmy oraz akcesoria.